“Montin”, “Vorovski”, “Razin”
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin bu gün keçirilən iclasında komitə sədri Siyavuş Novruzov deyib.
Siyavuş Novruzov qeyd edib ki, hansısa şirkətlər müştərilərin onları rahat tapa bilməsi üçün bu köhnə adlardan istifadə edirlər: “Məsələn, reklam edilir ki, tədris kursu “Montin”də yerləşir. Halbuki bu adda yer yoxdur. Mən bunu yerli icra hakimiyyətindən maraqlanmışam. Özüm araşdırmışam və əmin olmuşam ki, bu adda yer yoxdur”.
Deputat bildirib ki, ümumilikdə, yer adlarının dəyişdirilməsi məsələsini Toponimiya komissiyası ciddi araşdırır: “Əgər ərazinin kökü varsa, axtarıb tapılır. Məsələn, vaxtilə biz Şəmkirdə Çardaqlı kəndininin adını dəyişdirdik, "Çənlibel" adlandırıldı. Halbuki ikisi də türk mənşəli addır. Kökü müəyyən ediləndən sonra adların dəyişdirilməsi tövsiyə oluna bilər”.

В Баку нет таких топонимов, как «Монтин», «Воровски», «Разин».
Medianews.az сообщает, что об этом сегодня на заседании Комитета по региональным вопросам Милли Меджлиса заявил председатель комитета Сиявуш Новрузов.
Сиявуш Новрузов отметил, что некоторые компании используют эти старые названия для удобства клиентов, чтобы их легче было найти: «Например, рекламируют, что учебный курс находится в «Монтине». Хотя такого места нет. Я интересовался у местной исполнительной власти. Сам изучил и убедился, что такого названия нет».
Депутат сообщил, что в целом вопрос изменения топонимов тщательно изучается Топонимической комиссией: «Если у местности есть корень, он ищется и находится. Например, когда-то мы изменили название села Чардаклы в Шамкире на «Ченлибел». Хотя оба названия имеют тюркское происхождение. После определения корня может быть рекомендовано изменение названий».