İran İslam Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən İran ərazisindən pilotsuz uçuş aparatları ilə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının Naxçıvan beynəlxalq hava limanına və digər mülki infrastrukura hücum aktları həyata keçirilib.
Bu barədə Medianews.az-a Müdafiə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, pilotsuz uçuş aparatlarının texniki parametrləri və bu hücumların təfərrüatları araşdırılır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi hər hansı hərbi zərurət olmadığı halda, İran İslam Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən ölkəmizin ərazisində mülki infrastruktura qarşı törədilən hücumları qəti şəkildə pisləyir.
Baş vermiş hadisəyə görə məsuliyyət tam şəkildə İran İslam Respublikasının üzərinə düşür.
Azərbaycan Müdafiə nazirliyi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin müdafiəsi, mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün zəruri cavab tədbirlərini hazırlayır və bu hücum aktları cavabsız qalmayacaq.

Ministry of Defense:
Acts of attack with unmanned aerial vehicles from the territory of Iran on the Nakhchivan International Airport and other civilian infrastructures of the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan have been carried out by the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran.
This information was provided to Medianews.az by the Ministry of Defense.
It was reported that the technical parameters of the unmanned aerial vehicles and the details of these attacks are being investigated.
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan strongly condemns the attacks committed by the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran against civilian infrastructure on the territory of our country when there is no military necessity.
The full responsibility for the incident lies entirely with the Islamic Republic of Iran.
The Ministry of Defense of Azerbaijan is preparing necessary response measures for the protection of the territorial integrity and sovereignty of our country, and the security of civilians and civilian infrastructure, and these acts of attack will not go unanswered.