Müharibə iştirakçılarına pensiya ödənişləri necə olacaq? –
Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi iştirakçıları pensiya və təqaüd hüququndan eyni vaxtda tam olaraq istifadə edə bilirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Trend-in sorğusuna cavab olaraq Dövlət Sosial Müdafiə Fondundan məlumat verilib.
Bildirilib ki, Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi iştirakçıları (müharibə veteranları, hərbi qulluqçu sayılmayan, hərbi rütbəsi olmayan, əsgərlər) qanunvericiliklə müəyyən edilmiş pensiya yaş həddinə çatdıqda və fərdi şəxsi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə sığorta stajından asılı olmayaraq, bu pensiya təminatına imkan vermədikdə isə azı 25 il sığorta stajı olduqda yaşa görə əmək pensiyası hüququ qazanırlar:
"Qeyd olunan kateqoriyadan müharibə ilə əlaqədar orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulması nəticəsində əlilliyi müəyyən edilmiş müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularına (əsgərlərə) isə əlilliyə görə əmək pensiyası xidmət müddətindən asılı olmayaraq təyin edilir.
Eyni zamanda, döyüşən ordunun tərkibində olduqları döyüş müddətləri onların stajına ikiqat ölçüdə hesablanır. Bu da onların həm pensiya hüququnun yaranmasına, həm də pensiya məbləğinə təsir edir".
Xüsusilə vurğulanıb ki, müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularına (əsgərlərə), o cümlədən bunlardan müharibə iştirakçısı olanlara yaş həddinin güzəşt edilməsi ilə bağlı qanunvericilkdə hər hansı norma nəzərdə tutulmayıb:
"Müharibə veteranı statusu alımış şəxslərə, həmçinin hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirməklə əlaqədar əlilliyi olanlara pensiya və ya müavinətdən əlavə Prezident təqaüdü də ödənilir. Göründüyü kimi, pensiya və təqaüd hüququndan eyni vaxtda tam olaraq istifadə edə bilirlər. Yəni, sözügedən kateqoriyadan olan şəxslər yaşa görə əmək pensiyasına çıxdıqda Prezident təqaüdünün ödənişi dayandırılmır".
Qeyd edilib ki, yuxarıda bəhs edilən təqaüdlərin məbləği müvafiq olaraq 80, 400, 500 və 600 manat təşkil edir.

Участники Первой и Второй Карабахской войны могут одновременно полностью пользоваться правом на пенсию и пособие.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на ответ Фонда государственного социального обеспечения, предоставленный в ответ на запрос Trend,
сообщается, что участники Первой и Второй Карабахской войны (ветераны войны, не являющиеся военнослужащими, без воинского звания, солдаты), достигнув установленного законодательством пенсионного возраста и если пенсионный капитал, зарегистрированный в страховой части их индивидуального лицевого счета, обеспечивает пенсионное обеспечение не менее минимального размера трудовой пенсии, независимо от стажа, имеют право на эту пенсию; если же пенсионное обеспечение не обеспечивает этого, то при наличии не менее 25 лет страхового стажа они имеют право на трудовую пенсию по возрасту:
«У военнослужащих срочной военной службы (солдат), которым по указанной категории установлена инвалидность в результате нарушения функций организма на 81-100 процентов, трудовая пенсия по инвалидности назначается вне зависимости от выслуги лет.
Кроме того, сроки боевых действий, в которых они принимали участие в составе действующей армии, учитываются как двойной стаж. Это влияет как на возникновение права на пенсию, так и на размер пенсии».
Особо отмечается, что для военнослужащих срочной военной службы (солдат), в том числе для тех из них, кто является участником войны, в законодательстве не предусмотрено никаких норм, предусматривающих льготу по возрасту:
«Лицам, получившим статус ветерана войны, а также инвалидам, связанным с исполнением ими военной службы, кроме пенсии или пособия выплачивается дополнительная президентская стипендия. Как видно, они могут полностью пользоваться правом на пенсию и стипендию одновременно. То есть у лиц указанной категории при выходе на трудовую пенсию по возрасту выплата президентской стипендии не прекращается».