Mütəxəssis xəbərdarlıq edir:
Ailə ilə birlikdə yemək yemək uşaqların həm təhsil uğurlarına, həm də sosial bacarıqlarına müsbət təsir göstərir.
Medianews.az xəbər verir ki, türkiyəli professor Ahmet Güzəl bu vərdişin uşaqların inkişafında mühüm rol oynadığını bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, ailə ilə tez-tez birlikdə yemək yeyən uşaqlar daha yüksək özgüvənə, ünsiyyət və problem həll etmə bacarıqlarına sahib olur. Bu həm də onların akademik nəticələrinə müsbət təsir edir.
O qeyd edib ki, həftədə ən az 5 dəfə ailə süfrəsində iştirak edən uşaqlarda sosial bacarıqlar daha güclü olur. Ailə daxilində ünsiyyət uşaqların problemlərini paylaşmasına və həll yolları tapmasına kömək edir.
Professor həmçinin bildirib ki, birlikdə yemək vərdişi uşaqlarda təkliq hissini azaldır və siqaret, alkoqol və digər zərərli vərdişlərə meyli 30-50 faiz azalda bilər.
Mütəxəssis vurğulayıb ki, ailə daxili ünsiyyət uşaqların həm sosial, həm də emosional inkişafında əsas rol oynayır. Birlikdə süfrə paylaşmaq bu inkişafın ən vacib hissələrindən biridir.

Expert warns: "Sit down at the table together with the children"
Eating meals together with the family has a positive effect on both children's educational achievements and social skills.
Medianews.az reports that Turkish professor Ahmet Güzel stated that this habit plays an important role in children's development.
According to the specialist, children who frequently eat meals together with their family have higher self-confidence, communication, and problem-solving skills. This also positively affects their academic results.
He noted that children who participate at the family table at least 5 times a week have stronger social skills. Communication within the family helps children share their problems and find solutions.
The professor also stated that the habit of eating together reduces the feeling of loneliness in children and can decrease the tendency towards smoking, alcohol, and other harmful habits by 30-50 percent.
The specialist emphasized that communication within the family plays a key role in children's social and emotional development. Sharing meals together is one of the most important parts of this development.