Mütəxəssis xəbərdarlıq edir:
Ailə ilə birlikdə yemək yemək uşaqların həm təhsil uğurlarına, həm də sosial bacarıqlarına müsbət təsir göstərir.
Medianews.az xəbər verir ki, türkiyəli professor Ahmet Güzəl bu vərdişin uşaqların inkişafında mühüm rol oynadığını bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, ailə ilə tez-tez birlikdə yemək yeyən uşaqlar daha yüksək özgüvənə, ünsiyyət və problem həll etmə bacarıqlarına sahib olur. Bu həm də onların akademik nəticələrinə müsbət təsir edir.
O qeyd edib ki, həftədə ən az 5 dəfə ailə süfrəsində iştirak edən uşaqlarda sosial bacarıqlar daha güclü olur. Ailə daxilində ünsiyyət uşaqların problemlərini paylaşmasına və həll yolları tapmasına kömək edir.
Professor həmçinin bildirib ki, birlikdə yemək vərdişi uşaqlarda təkliq hissini azaldır və siqaret, alkoqol və digər zərərli vərdişlərə meyli 30-50 faiz azalda bilər.
Mütəxəssis vurğulayıb ki, ailə daxili ünsiyyət uşaqların həm sosial, həm də emosional inkişafında əsas rol oynayır. Birlikdə süfrə paylaşmaq bu inkişafın ən vacib hissələrindən biridir.

Специалист предупреждает:
Прием пищи вместе с семьей положительно влияет как на успехи детей в учебе, так и на их социальные навыки.
Как сообщает Medianews.az, турецкий профессор Ахмет Гюзель заявил, что эта привычка играет важную роль в развитии детей.
По словам специалиста, дети, которые часто едят вместе с семьей, обладают более высокой самооценкой, навыками общения и решения проблем. Это также положительно сказывается на их академических результатах.
Он отметил, что у детей, участвующих в семейных приемах пищи как минимум 5 раз в неделю, социальные навыки сильнее развиты. Общение внутри семьи помогает детям делиться своими проблемами и находить пути их решения.
Профессор также сказал, что привычка есть вместе уменьшает чувство одиночества у детей и может снизить склонность к курению, алкоголю и другим вредным привычкам на 30-50 процентов.
Специалист подчеркнул, что общение внутри семьи играет основную роль как в социальном, так и в эмоциональном развитии детей. Совместное принятие пищи — одна из важнейших частей этого развития.