Mütəxəssis: Yemək zamanı diqqət
Qastroenteroloq və diyetoloq Elvira Beleva bildirib ki, yemək zamanı televizora baxmaq sağlamlıq üçün təhlükəlidir.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, insan diqqətini ekrana yönəltdikdə qida tam həzm olunmur və mədədə qalır. Bu isə ürəkbulanma, köp, yanğı və ağızda acılıq kimi problemlərə səbəb ola bilər.
Beleva əlavə edib ki, xüsusilə qorxu və gərgin süjetli filmlər zamanı qanda adrenalin və kortizol artır, bu da həzmi daha da çətinləşdirir. O, yemək zamanı telefon və digər cihazlardan istifadə etməməyi, yeməyə ən azı 15 dəqiqə ayırmağı və qidanı yaxşıca çeynəməyi tövsiyə edib.

Гастроэнтеролог и диетолог Эльвира Белева заявила, что смотреть телевизор во время еды вредно для здоровья.
Medianews.az сообщает, что, по ее словам, когда человек обращает внимание на экран, пища не переваривается полностью и остается в желудке. Это может привести к таким проблемам, как тошнота, вздутие, изжога и горечь во рту.
Белева добавила, что особенно во время страшных и напряженных фильмов в крови увеличивается адреналин и кортизол, что еще больше усложняет пищеварение. Она рекомендовала не использовать телефон и другие устройства во время еды, уделять приему пищи не менее 15 минут и тщательно пережевывать пищу.