Mütəxəssislər gənclərdə ani ölümlərin səbəbini açıqladı
Böyük Britaniyada hər həftə “sağlam və fiziki cəhətdən güclü” hesab edilən 12 gənc əvvəllər aşkarlanmayan ürək xəstəlikləri səbəbindən qəfil həyatını itirir.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı  “Gənclərdə Ürək Riski” (“Cardiac Risk in the Young”) təşkilatı məlumat yayıb.
Təşkilat bildirib ki, bu halların təxminən 80 faizində ölümə qədər heç bir əlamət və ya simptom müşahidə olunmur.
Mütəxəssislər 14-35 yaş arası gənclərin gizli ürək xəstəlikləri baxımından mütəmadi müayinədən keçməsini vacib sayırlar. Bu müayinələrə ürəyin ritmini və elektrik aktivliyini ölçən elektrokardioqramma (EKQ), zərurət olduqda isə ürəyin quruluşu və fəaliyyətini qiymətləndirən exokardioqramma daxildir.
Londonun Siti Sent-Corc Universitetinin alimləri 2008-2018-ci illər arasında 104 mindən çox gəncin EKQ nəticələrini təhlil ediblər. Araşdırma göstərib ki, müayinədən keçən hər 300 gəncdən birində nəzarətsiz və müalicəsiz qalarsa ölümcül nəticələrə səbəb ola biləcək ürək xəstəlikləri aşkarlanıb.
Diaqnoz qoyulanların 40 faizdən çoxuna riskin azaldılması üçün kardiostimulyator, implantasiya olunan defibrilyator, ablasiya əməliyyatı, bəzi hallarda isə ürək transplantasiyası kimi müdaxilələr tətbiq olunub. Digər xəstələrə isə müalicə planı təqdim edilib.
Tədqiqatın rəhbəri professor Maykl Papadakis bildirib ki, ürək skrininqi həyat xilas edə bilər. Onun sözlərinə görə, bir dəfəlik müayinə kifayət etmir, çünki bəzi ürək xəstəlikləri sonradan inkişaf edir və erkən mərhələdə aşkarlanması çətin olur.
Mütəxəssislər hesab edir ki, daha ağıllı və davamlı profilaktik tədbirlər gənclər arasında qəfil ürək ölümlərinin qarşısını almaqda mühüm rol oynaya bilər.

Every week in the United Kingdom, 12 young people considered "healthy and physically strong" suddenly lose their lives due to previously undetected heart diseases.
Medianews.az reports that the organization "Cardiac Risk in the Young" has released information on this matter.
The organization stated that in approximately 80 percent of these cases, no signs or symptoms are observed before death.
Experts consider it essential for young people aged 14-35 to undergo regular screening for hidden heart diseases. These examinations include an electrocardiogram (ECG) measuring heart rhythm and electrical activity, and, if necessary, an echocardiogram evaluating the heart's structure and function.
Scientists from City, University of London analyzed the ECG results of over 104,000 young people between 2008 and 2018. The study showed that among every 300 young people screened, one was found to have heart diseases that could lead to fatal outcomes if left uncontrolled and untreated.
More than 40 percent of those diagnosed received interventions such as pacemakers, implantable defibrillators, ablation surgery, and in some cases, heart transplantation to reduce the risk. Other patients were provided with a treatment plan.
The study leader, Professor Michael Papadakis, stated that heart screening can save lives. According to him, a one-time examination is not enough because some heart diseases develop later and are difficult to detect in the early stages.
Experts believe that smarter and more consistent preventive measures can play an important role in preventing sudden cardiac deaths among young people.