Mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər:
"Uşaqlıqdan bəri şirniyyatların dişlər üçün zərərli olduğunu bilirik. Lakin çox az adam diş çürüməsinin təkcə diş minasına deyil, həm də ürəyə zərər verə biləcəyini anlayır".
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bunu rusiyalı stomatoloq-implantoloq Dmitri Dmitriyeviç deyib.
Mütəxəssis dişləri sağlam saxlamağın yollarını və müalicə olunmayan diş çürüməsinin bütün orqanizm üçün nə qədər təhlükəli olduğunu izah edib:
"Qədim insanlarda demək olar ki, diş problemləri olmayıb - diş çürüməsinin yayılması cəmi 1-2% təşkil edib. Əkinçiliyə keçidlə bu göstərici 6%-ə yüksəlib. Emal olunmuş qidaların və şəkərin yayılması ilə isə müasir ölkələrdə bu rəqəm 90%-ə çatıb. Diş minasındakı bakteriyalar turşular ifraz edir, mineral komponentlər isə onları neytrallaşdırmağa çalışır. Lakin bu minerallar yuyulub gedir və nəticədə dişdə boşluq yaranır".
Kardioloq Kristina Vulf isə problemin sistemli təhlükə yaratdığını qeyd edib:
"Zədələnmiş mina vasitəsilə bakteriyalar dişə və diş ətinə nüfuz edərək parodontitə səbəb olur. Bu iltihab infarkt və insult üçün müstəqil risk faktorudur. Ağız boşluğundakı infeksiya qan dövranına düşərək damar divarlarına çökə və pielonefritin, oynaq və mədə-bağırsaq xəstəliklərinin kəskinləşməsinə səbəb ola bilər".

"С детства мы знаем, что сладости вредны для зубов. Однако очень немногие понимают, что кариес может повредить не только зубную эмаль, но и сердце".
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что так заявил российский стоматолог-имплантолог Дмитрий Дмитриевич.
Специалист объяснил, как сохранить зубы здоровыми и насколько опасен для всего организма нелеченый кариес:
"У древних людей почти не было проблем с зубами – распространенность кариеса составляла всего 1-2%. С переходом к земледелию этот показатель вырос до 6%. С распространением обработанной пищи и сахара в современных странах этот показатель достиг 90%. Бактерии в зубной эмали выделяют кислоты, минеральные компоненты пытаются их нейтрализовать. Но эти минералы смываются, и в результате образуется полость в зубе".
Кардиолог Кристина Вульф отметила, что проблема создает системную угрозу:
"Поврежденная эмаль позволяет бактериям проникать в зуб и десну, вызывая пародонтит. Это воспаление является независимым фактором риска инфаркта и инсульта. Инфекция в полости рта попадает в кровоток, оседает на стенках сосудов и может вызвать пиелонефрит, а также обострение заболеваний суставов и желудочно-кишечного тракта".