Narsistlər həqiqətən özləri haqqında nə düşünür? -
Yeni elmi araşdırma narsisizmin bəzi hallarda müəyyən üstünlüklərlə əlaqəli ola biləcəyini göstərib.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislər narsist insanların özünəinam, xoşbəxtlik və psixoloji rifah səviyyəsi ilə bağlı maraqlı nəticələr əldə ediblər.
Araşdırmada narsisizmin iki əsas tipi – qrandioz (özünü həddindən artıq üstün görən) və həssas narsisizm ayrı-ayrılıqda təhlil olunub. Böyük Britaniyanın Sauthempton Universitetinin alimləri 52 mindən çox insanı əhatə edən 100 əvvəlki tədqiqatın nəticələrini ümumi elmi təhlil üsulu ilə araşdırıblar.
Nəticələrə görə, qrandioz narsistlər daha yüksək özünəinam, nikbinlik, yaradıcılıq və təsir gücü ilə seçilirlər. Xüsusilə fərdiyyətçiliyin üstünlük təşkil etdiyi cəmiyyətlərdə bu tip insanların özlərini daha xoşbəxt və məmnun hiss etdiyi müəyyən olunub.
Alimlər bildirirlər ki, bu şəxslər mənfi rəyləri çox vaxt qəbul etmir, tənqidlərə qarşı psixoloji müdafiə mexanizmləri formalaşdırırlar. Bu da onların özünəinamını qoruyub saxlamasına kömək edir.
Buna qarşılıq, həssas narsistlərdə daxili gərginlik, utanc, qısqanclıq və aşağı özünəinam daha çox müşahidə olunur. Araşdırmaya əsasən, bu qrup şəxslər həm fərdi, həm də sosial baxımdan daha aşağı psixoloji rifah göstəricilərinə malikdir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, xoşbəxtlik təkbaşına yüksək psixoloji rifah demək deyil. Tənqid, uğursuzluq və həyatda qarşılaşılan çətinliklərdən nəticə çıxarmaq bacarığı insanın inkişafı üçün əsas amillərdən biri hesab olunur.
Araşdırmanın nəticəsinə görə, real və balanslı özünüdərk, həddindən artıq şişirdilmiş özünəinamdan daha sağlam psixoloji inkişaf və daha dolğun həyat məmnuniyyəti yarada bilər.

Что на самом деле думают о себе нарциссы? -
Новое научное исследование показало, что нарциссизм в некоторых случаях может быть связан с определёнными преимуществами.
Medianews.az сообщает, что специалисты получили интересные результаты, касающиеся уверенности в себе, счастья и уровня психологического благополучия у нарциссических людей.
В исследовании были отдельно проанализированы два основных типа нарциссизма – грандиозный (человек, который чрезмерно высоко оценивает себя) и чувствительный нарциссизм. Учёные из Университета Саутгемптона в Великобритании проанализировали результаты 100 предыдущих исследований с участием более 52 тысяч человек с помощью общего научного метода метаанализа.
Согласно результатам, грандиозные нарциссы выделяются более высокой уверенностью в себе, оптимизмом, креативностью и влиянием. Особенно в обществах, где доминирует индивидуализм, было установлено, что такие люди чувствуют себя более счастливыми и удовлетворёнными.
Учёные отмечают, что эти личности часто не принимают негативные отзывы и формируют психологические защитные механизмы против критики. Это помогает им сохранять уверенность в себе.
В то же время у чувствительных нарциссов чаще наблюдаются внутреннее напряжение, стыд, зависть и низкая самооценка. По результатам исследования, эта группа людей характеризуется более низкими показателями психологического благополучия как с индивидуальной, так и с социальной точки зрения.
Специалисты подчёркивают, что счастье само по себе не означает высокого психологического благополучия. Способность извлекать уроки из критики, неудач и жизненных трудностей считается одним из основных факторов развития личности.
По итогам исследования, реалистичная и сбалансированная самооценка может привести к более здоровому психологическому развитию и более полному удовлетворению жизнью, чем чрезмерно завышенная уверенность в себе.