"Nefti nə istehsal etmək, nə də satmaq mümkün olacaq" -
Medianews.az-ın məlumatına görə, o bildirib ki, Yaxın Şərqdə müharibə bitməyincə neft bahalaşmaqda davam edəcək və bu, qlobal iqtisadiyyata ciddi zərbə vuracaq.
Qalibaf qeyd edib ki, müharibə bu şəkildə davam edərsə, yaxın vaxtlarda nefti nə istehsal etmək, nə də satmaq mümkün olacaq.
Fevralın 28-də ABŞ və İsrailin İrana hücumundan sonra dünya enerji bazarlarında qiymətlər sürətlə bahalaşıb. Neftin qiyməti 2023-cü ildən bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb.
Martın 6-da “Brent” markalı neftin bir barrelinin qiyməti 8,5% artaraq 92,69 dollar olub. Halbuki cəmi bir həftə əvvəl bu göstərici 70 dollar idi. Eyni zamanda ABŞ-də əsas etalon sayılan xam neftin qiyməti də 12,2% artaraq bir barreli 90,90 dollara çatıb.

«Нельзя будет ни производить нефть, ни продавать её» -
По информации Medianews.az, он заявил, что пока на Ближнем Востоке не закончится война, нефть будет продолжать дорожать, и это нанесет серьезный удар по глобальной экономике.
Галибаф отметил, что если война продолжится в таком же духе, в ближайшее время будет невозможно ни производить, ни продавать нефть.
После атаки США и Израиля на Иран 28 февраля цены на мировых энергетических рынках быстро выросли. Цена нефти достигла самого высокого уровня с 2023 года.
6 марта цена за баррель нефти марки «Brent» выросла на 8,5% и составила 92,69 доллара. При этом всего неделю назад этот показатель был на уровне 70 долларов. В то же время цена на сырую нефть, считающуюся основным эталоном в США, выросла на 12,2% и достигла 90,90 долларов за баррель.