"Nefti nə istehsal etmək, nə də satmaq mümkün olacaq" -
Medianews.az-ın məlumatına görə, o bildirib ki, Yaxın Şərqdə müharibə bitməyincə neft bahalaşmaqda davam edəcək və bu, qlobal iqtisadiyyata ciddi zərbə vuracaq.
Qalibaf qeyd edib ki, müharibə bu şəkildə davam edərsə, yaxın vaxtlarda nefti nə istehsal etmək, nə də satmaq mümkün olacaq.
Fevralın 28-də ABŞ və İsrailin İrana hücumundan sonra dünya enerji bazarlarında qiymətlər sürətlə bahalaşıb. Neftin qiyməti 2023-cü ildən bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb.
Martın 6-da “Brent” markalı neftin bir barrelinin qiyməti 8,5% artaraq 92,69 dollar olub. Halbuki cəmi bir həftə əvvəl bu göstərici 70 dollar idi. Eyni zamanda ABŞ-də əsas etalon sayılan xam neftin qiyməti də 12,2% artaraq bir barreli 90,90 dollara çatıb.

"It will be impossible to either produce or sell oil" -
According to Medianews.az, he stated that oil prices will continue to rise until the war in the Middle East ends, and this will seriously impact the global economy.
Ghalibaf noted that if the war continues in this manner, soon it will be impossible to either produce or sell oil.
After the US and Israel attacked Iran on February 28, prices in the world energy markets rose rapidly. The price of oil reached its highest level since 2023.
On March 6, the price of one barrel of Brent crude oil increased by 8.5% to $92.69. Just one week earlier, this indicator was $70. At the same time, the price of crude oil, considered a key benchmark in the US, also rose by 12.2% to $90.90 per barrel.