Nevroloq beyin sağlamlığı üçün ən əlçatan üsulu
Həkim izah edib ki, insan beyni plastikdir: yüklənmə təsiri altında o, idman zalında məşq edən əzələlər kimi fiziki olaraq dəyişir.
Onun sözlərinə görə, yeni dil öyrənilərkən nitq, yaddaş və diqqətə cavabdeh sahələrdə yeni neyron əlaqələr formalaşır, beyin yarımkürələri arasında əlaqəni təmin edən "korpus kallozum" daha aktiv işləyir.
Q.Çudinskaya qeyd edib ki, insan ana dili ilə xarici dil arasında keçid edərkən beyin mürəkkəb "məşq" həyata keçirir: eyni anda iki söz və səs sistemi, iki fərqli qrammatika saxlanılır, bir dil passivləşdirilir, digəri aktivləşdirilir. Bu proses zamanla diqqətin cəmlənməsi, problemlərin həlli və informasiya axınını filtrasiya etmək bacarığını yaxşılaşdırır.
Beynəlxalq tədqiqatlar göstərir ki, ən azı iki dili sərbəst bilən insanlar demensiya və Altsheymer xəstəliyi ilə orta hesabla 4-5 il daha gec qarşılaşırlar./oxu.az

Neurologist: the most accessible method for brain health
The doctor explained that the human brain is plastic: under the effect of load, it physically changes like muscles exercising in a gym.
According to her, when learning a new language, new neural connections are formed in areas responsible for speech, memory, and attention, and the "corpus callosum" that ensures the connection between the brain hemispheres works more actively.
G. Chudinskaya noted that when switching between the native language and a foreign language, the brain performs a complex "exercise": two word and sound systems, two different grammars are maintained at the same time, one language is deactivated, the other is activated. Over time, this process improves concentration, problem-solving, and the ability to filter information flow.
International studies show that people who know at least two languages fluently encounter dementia and Alzheimer’s disease on average 4-5 years later./oxu.az