Nikahda YENİLİK: Yüzlərlə qadın belə etdi
Azərbaycanda son 3 ildə nikaha girdiyinə görə ərinin də soyadını götürərək ikili soyad daşıyan qadınların sayı açıqlanıb.
Medianews.az "Yeni Sabah"a istinadla bildirir ki, bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, 2024-2026-cı illərdə həm kişilərin, həm də qadınların soyad seçimi ilə bağlı müraciətləri qeydə alınıb.
Belə ki, 2024-cü ildə 802, 2025-ci ildə 1052, 2026-cı ilin ilk üç ayında isə 174 qadın nikaha daxil olarkən öz soyadını ərinin soyadı ilə birləşdirib.
O da əlavə edilib ki, 2024-cü ildə 62, 2025-ci ildə 52, 2026-cı ilin ilk 3 ayı ərzində isə 6 kişi nikaha daxil olarkən qadının soyadını qəbul edib.

В Азербайджане за последние 3 года было озвучено количество женщин, которые, вступая в брак, взяли двойную фамилию, добавив фамилию мужа к своей.
Medianews.az, ссылаясь на "Yeni Sabah", сообщает, что об этом была предоставлена информация от Министерства юстиции.
Отмечено, что в 2024-2026 годах были зарегистрированы обращения как мужчин, так и женщин, связанные с выбором фамилии.
Так, в 2024 году 802, в 2025 году 1052, а в первые три месяца 2026 года 174 женщины, вступая в брак, объединили свою фамилию с фамилией мужа.
Также добавлено, что в 2024 году 62, в 2025 году 52, а за первые 3 месяца 2026 года 6 мужчин, вступая в брак, приняли фамилию женщины.