Niyə övladlar valideynlərini az ziyarət edirlər? –
Psixoloqların izahına görə, zamanla övladların valideynlərini az ziyarət etmələri çox vaxt inciklik və ya soyuqluqla bağlı olmur. Əsas səbəb uşaqlıqda formalaşan münasibət modelidir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə psixoloq Marlene Martin, “VegOut” üçün həm şəxsi müşahidələrə, həm də ailə dinamikası ilə bağlı psixoloji tədqiqatlara əsaslanaraq yazdığı məqalədə danışıb.
Onun sözlərinə görə, yetkin uşaqların valideynlərinə nadir hallarda baş çəkmələrinin səbəbi həmişə eqoistlik və ya nankorluq deyil.
Əgər valideynlər sevgini daha çox əmək, təminat və praktiki dəstək vasitəsilə göstərib emosional dialoqa az yer veriblərsə, övladlar böyüyəndə də eyni davranış modelini davam etdirirlər.
Bu, belə görünür: böyümüş uşaqlar valideynlərinə hədiyyə, yemək, maliyyə yardımı gətirirlər, amma uzun müddət yanında qalmırlar. Bu, uzaqlaşma kimi görünsə də, əslində uşaqlıqda öyrənilmiş “sevgini işlə göstərmək” modelinin davamıdır.

По словам психологов, с течением времени редкие визиты детей к родителям часто не связаны с обидами или холодом. Основная причина — это модель отношений, сформировавшаяся в детстве.
Medianews.az сообщает, что об этом психолог Марлен Мартин в статье для "VegOut" говорила, опираясь как на личные наблюдения, так и на психологические исследования семейной динамики.
По её словам, причина редких визитов взрослых детей к родителям не всегда заключается в эгоизме или неблагодарности.
Если родители больше выражали любовь через труд, обеспечение и практическую поддержку, уделяя мало место эмоциональному диалогу, то выросшие дети продолжают ту же модель поведения.
Это выглядит так: взрослые дети приносят родителям подарки, еду, финансовую помощь, но надолго не остаются рядом. Хотя это кажется отдалением, на самом деле это продолжение усвоенной в детстве модели "показывать любовь через дела".