Nizami Kino Mərkəzinin divarlarına qraffiti çəkən əcnəbi
Qərara əsasən, istintaq orqanının təqimatı təmin edilib, Belarus vətəndaşı, ADA-da tələbə olan 20 yaşlı Ardeshir Seyfpour Saad Abadin barəsində 4 ay müddətə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 20 ünvanında yerləşən ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidəsi (123 inventar nömrəli) olan Nizami Kino Mərkəzinin binası naməlum şəxs və ya şəxslər tərəfindən müdaxiləyə məruz qalıb. Həmin şəxslər binanın fasadına boya vasitəsilə cızma-qara edib, müxtəlif söz və ifadələr yazıblar. Keçirilən əməliyyat nəticəsində 4 nəfər- “Landau School”un 11-ci sinif şagirdi Bərxudayeva Münəvvər Taleh qızı, 2010-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuş, “Landau School”un 10-cu sinif şagirdi Muradi Layla Samir qızı, 2010-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuş, 10 nömrəli məktəbin 9-cu sinif şagirdi Qaraşlı Şəfiqə Farid qızı və 2006-cı ildə İranda anadan olmuş, 01.09.2024-cü ildən Azərbaycanda yaşayan Belarus vətəndaşı, ADA Universitetinin II kurs tələbəsi Ardeshir Seyfpour Saad Abadi saxlanılıb.

A foreigner drawing graffiti on the walls of the Nizami Cinema Center
Medianews.az Reports, citing APA, that a decision has been made at the Nasimi District Court regarding this matter.
According to the decision, the investigation agency's request was granted, and a 4-month pre-trial detention was imposed on Ardeshir Seyfpour Saad Abadi, a 20-year-old Belarusian citizen and student at ADA University.
It should be noted that on the night from April 1 to 2, the building of the Nizami Cinema Center, a nationally significant architectural monument (inventory number 123) located at 20 Bulbul Avenue in Baku city, was vandalized by unknown person or persons. These individuals scribbled graffiti on the facade of the building using paint and wrote various words and expressions. Following the operation, four people were detained: Munavar Taleh gizi Barkhudaeva, an 11th-grade student of “Landau School,” born in Baku in 2010; Layla Samir gizi Muradi, a 10th-grade student of “Landau School,” born in Baku in 2010; Shafiqa Farid gizi Qarashli, a 9th-grade student of School No. 10; and Ardeshir Seyfpour Saad Abadi, a Belarusian citizen born in Iran in 2006, living in Azerbaijan since September 1, 2024, and a second-year student at ADA University.