“Nizami” stansiyasının
2030-cu ilə qədər bənövşəyi xətt üzrə “Nizami” stansiyasına paralel yerləşəcək B5 stansiyasının tikintisi başa çatdıqdan sonra stansiyaya yeni keçid təmin olunacaq.
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, bunu bu gün “Bakı Metropoliteni” QSC-nin Tikinti Layihələrinin İdarəolunması departamentinin rəis müavini Məmməd Rzayev jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, metronun “Nizami” stansiyasının yalnız bir çıxışı var, yəni, eskalatorların təmiri üçün alternativ çıxış yoxdur. “Nizami” dərinözüllü stansiya hesab edilir.
“B5 və “Nizami” stansiyası bir-birinə yaxın, eyni ərazidə yerləşən iki stansiyadır. B5 Mərkəzi Parkın altında yerləşəcək. Oradan “Nizami” stansiyasına keçid olacaq. Bununla da gələcəkdə metronun “Nizami” stansiyasında eskalatorların dəyişi zamanı stansiyanı bütövlükdə bağlamağa ehtiyac qalmayacaq. Sərnişinlər alternativ yolla Mərkəzi Park ərazisinə sərbəst çıxış edə biləcəklər”. - deyə o bildirib.

Станция «Низами» у него/нее будет новое выступление
К 2030 году после завершения строительства станции B5, которая будет расположена параллельно станции «Низами» по фиолетовой линии, будет обеспечен новый переход к станции.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Trend, сегодня об этом в своем комментарии для журналистов заявил заместитель начальника департамента управления строительными проектами ОАО «Бакинский метрополитен» Мамед Рзаев.
По его словам, у станции метро «Низами» имеется только один выход, то есть альтернативного выхода на время ремонта эскалаторов нет. «Низами» считается глубокой станцией.
«Станции B5 и «Низами» находятся близко друг к другу, на одной территории. B5 будет расположена под Центральным парком. Оттуда будет переход на станцию «Низами». Таким образом, в будущем при замене эскалаторов на станции «Низами» не будет необходимости полностью закрывать станцию. Пассажиры смогут свободно выходить альтернативным путем на территорию Центрального парка», — сказал он.