“Nizami” stansiyasının
2030-cu ilə qədər bənövşəyi xətt üzrə “Nizami” stansiyasına paralel yerləşəcək B5 stansiyasının tikintisi başa çatdıqdan sonra stansiyaya yeni keçid təmin olunacaq.
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, bunu bu gün “Bakı Metropoliteni” QSC-nin Tikinti Layihələrinin İdarəolunması departamentinin rəis müavini Məmməd Rzayev jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, metronun “Nizami” stansiyasının yalnız bir çıxışı var, yəni, eskalatorların təmiri üçün alternativ çıxış yoxdur. “Nizami” dərinözüllü stansiya hesab edilir.
“B5 və “Nizami” stansiyası bir-birinə yaxın, eyni ərazidə yerləşən iki stansiyadır. B5 Mərkəzi Parkın altında yerləşəcək. Oradan “Nizami” stansiyasına keçid olacaq. Bununla da gələcəkdə metronun “Nizami” stansiyasında eskalatorların dəyişi zamanı stansiyanı bütövlükdə bağlamağa ehtiyac qalmayacaq. Sərnişinlər alternativ yolla Mərkəzi Park ərazisinə sərbəst çıxış edə biləcəklər”. - deyə o bildirib.

“Nizami” station's There will be a new appearance.
By 2030, a new passage to the station will be provided after the construction of the B5 station, which will be located parallel to the "Nizami" station on the purple line, is completed.
Medianews.az reports, citing Trend, that this was stated today by Məmməd Rzayev, Deputy Head of the Construction Projects Management Department of "Baku Metro" JSC, in his statement to journalists.
According to him, the metro's "Nizami" station has only one exit, meaning there is no alternative exit for the repair of the escalators. "Nizami" is considered a deep-level station.
"B5 and 'Nizami' stations are two stations located close to each other in the same area. B5 will be located under Central Park. From there, there will be a passage to the 'Nizami' station. Thus, in the future, during the replacement of escalators at the 'Nizami' metro station, there will be no need to close the station entirely. Passengers will be able to freely exit to the Central Park area via an alternative route," he said.