Novruz bayramı ilə əlaqədar yanğın təhlükəsizliyinə dair əhaliyə müraciət edilib -
Fövqəladə Hallar və Daxili İşlər nazirliklərinin Novruz bayramı ilə əlaqədar yanğın təhlükəsizliyinə dair birgə müraciət edib.
"Novruz bayramı ərəfəsində, xüsusən çərşənbə axşamlarında tonqalların qalanması əsrlərdir xalqımızın tarixi köklərə əsaslanan adət-ənənələrindəndir. Amma bu bayram ritualını yerinə yetirən zaman yanğınların başvermə riskinin olduğunu da unutmamalıyıq. Xüsusilə binaların həyətlərində, avtomobillərin yaxınlığında, eləcə də meşə və yaşıllıq ərazilərdə tonqalların qalanması ciddi təhlükə yarada bilər.
Tonqal qalanması zamanı yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına əməl olunmaması arzuolunmaz və acı nəticələrə yol aça bilər. Vətəndaşların diqqətinə çatdırırıq ki, bayram tonqalı tikili, avtomobil, elektrik naqili, ağac və digər yanar əşyalardan ən azı 50 metr kənarda yandırılmalı, tonqalın ətrafına yığışan azyaşlılar mütləq böyüklərin nəzarətində olmalı, tonqal üzərindən atılarkən ehtiyatlı olmalı, tonqal tam sönənədək nəzarətdə saxlanılmalı, süfrələrdə yandırılan şamlar nəzarətsiz qalmamalıdır.
Təəssüf ki, hər il Novruz şənlikləri zamanı ehtiyatsızlıq səbəbindən yanğın, xəsarətalma və əmlaka ziyan dəyməsi halları qeydə alınır. Unutmayaq ki, bir anlıq səhlənkarlıq ağır nəticələrə səbəb ola bilər.Bayram sevincimizi faciəyə çevirməmək üçün hər kəsi yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına və ətraf mühiti qorumağı vətəndaşlıq borcumuz bilib sadalanan nüanslara ciddi əməl etməyə çağırırıq. Gəlin, Novruzu birlikdə təhlükəsiz və məsuliyyətli şəkildə qeyd edək".

Министерства чрезвычайных ситуаций и внутренних дел совместно выступили с обращением по пожарной безопасности в связи с праздником Новруз.
"В преддверии праздника Новруз, особенно в вечера четырёх сред (Çərşənbə axşamları), разведение костров является традицией, основанной на исторических корнях нашего народа. Однако при исполнении этого праздничного ритуала нельзя забывать о риске возникновения пожаров. Особенно опасным может быть разведение костров во дворах зданий, рядом с автомобилями, а также в лесных и зеленых зонах.
Несоблюдение правил пожарной безопасности при разведении костров может привести к нежелательным и печальным последствиям. Обращаем внимание граждан на то, что праздничный костер должен разводиться как минимум в 50 метрах от зданий, автомобилей, электрических проводов, деревьев и других горючих предметов, дети, собирающиеся вокруг костра, обязательно должны находиться под присмотром взрослых, следует быть осторожными при прыжках через костер, костер должен находиться под наблюдением до полного его затухания, а зажжённые на праздничных столах свечи не должны оставаться без присмотра.
К сожалению, ежегодно в период праздников Новруз регистрируются случаи пожаров, травм и ущерба имуществу из-за неосторожности. Не забывайте, что одно мгновение халатности может привести к серьёзным последствиям. Чтобы не превращать радость праздника в трагедию, мы призываем всех считать соблюдение правил пожарной безопасности и охрану окружающей среды своим гражданским долгом и строго выполнять перечисленные рекомендации. Давайте отпразднуем Новруз вместе безопасно и ответственно."