Nyu-York merinin RƏZALƏTİ -
Dünən ermənilərin qlobal ağlaşma günü idi. Artıq öyrəncəliyik, bu iyrənc tarix hər il Türkə nifrətin növbəti fontan püskürməsi ilə yadda qalır. Təəssüf ki, təkcə haylar yox, ermənilərdən daim maşa kimi istifadə edən məkrli antitürk çevrələri, vicdansız lobbistlər də həmin gün eyni yalançı matəm aurasına girirlər.
Onlardan biri də Nyu-York meri, 34 yaşlı Zoxran Mamdanidir. Uqanda əsilli bu zat aprelin 24-də görün nə çərənləyib.
Sitat: “Bu gün “erməni soyqırımının” (dırnaqlar bizimdir – Z.S.) 111-ci ildönümüdür. Osmanlı İmperiyası tərəfindən indiki Türkiyə, Suriya və Ermənistan ərazisində qətlə yetirilən 1,5 milyon (?! – Z.S.)erməninin xatirəsini yad edərkən, tarixin təkrarlanmasının qarşısını almalıyıq. 2020-ci ildə Azərbaycan və Türkiyə qüvvələri Dağlıq Qarabağın erməni əhalisinə hücum etdi. 2023-cü ildə Azərbaycan 100 mindən çox ermənini Dağlıq Qarabağdan qovdu və 100 ildən çox əvvəl başlayan soyqırımı kampaniyasını davam etdirdi. Bu anım günündə biz erməni xalqının azadlıq, təhlükəsizlik və öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu bir daha təsdiqləyirik”.
“Dağlıq Qarabağ əhalisinə” qarşı Azərbaycan və Türkiyənin guya birgə hücum elədiyi barədə şər-böhtana diqqət yetirildi yəqin. Qarabağda bir mülki erməninin belə burnunun qanamadığı 44+1 günlük savaş sanki bizim eradan əvvəl baş veribmiş.
Bəlkə də nanəcib varlıq heç Qarabağı xəritədə tapa bilməz. Amma başından yekə uydurmasına, yaxa cırmasına bax. Özünü ermənidən çox erməni, daşnakdan çox daşnak kimi aparır. Dünən İrəvanda vəhşi-vandalların Türkiyə bayrağını yandırmasına beləcə, haqq qazandırır. Görəsən azərbaycanlılar Ermənistandan, Qarabağdan vəhşicəsinə qovulanda harda idi?
İrəvanda Türkiyə bayrağı yandırılıb, Paşinyan bunun yolverilməz olduğunu bildirib - VİDEO
Yaxşı, tutaq ki, onda anasının qarnın imiş və ya 3-4 yaşı olub. Bəs nə əcəb indi yalnızca öz bəd əməllərinin bədəlini ödəyən ermənilərin dərdini çəkir, azərbaycanlı keçmiş məcburi köçkünlər və qaçqınlar haqda bir kəlmə demir, onların öz müqəddəratını təyinetmə haqqından danışmır?..
Ağla iki səbəb gəlir. Əvvəla, bu adam Demokratlar Partiyasının üzvüdür. ABŞ “demokratları” isə ənənəvi olar erməni lobbisinə yaxındır, erməni yalanlarını təbliğ edirlər. Təsadüfi deyil ki, saxta “genosidi” rəsmən tanıyan yeganə prezident Co Bayden olub. Yəni, korrupsiya, pul-rüşvət iyi.
İkinci motiv yəqin ki, Konqresə yaxınlaşan aralıq seçkilərlə bağlıdır. Şübhəsiz, partiya erməni əsilli vətəndaşların səsini almaqla ümidlidir. Hələ bilmək olmaz, erməni yanlısı Mamdanin ürəyindən 2028-də prezident seçkilərində də namizəd olmaq da kerçə bilər...
Məsələnin ən iyrənc tərəfi isə budur ki, hazırda Ermənistan rəhbərliyinin özü heç saxta soyqırımı iddiasını açıb-ağartmaq istəmir. Həmçinin, Qarabağdan könüllü köç eləmiş ermənilərin məsələsini qaldırmır. Çünki hər iki mövzunu Bakı və Ankara ilə sülh quruculuğuna ciddi təhlükə sayır.
Baş nazir Nikol Paşiynan aprelin 24-də hətta qondarma “genosidin” ildönümü ilə bağlı yaydığı müraciətdə faktiki “soyqırımı” sözünü işlətməyib. “Böyük qırğın” ifadəsinə üstünlük verib. Son illər onun hökuməti ümumiyyətlə, bu mövzunu xarici siyasət prioritetləri sırasından çıxarıb. Eyni zamanda, “Qarabağ hərəkatını” davam etdirməyin Ermənistana yeni fəlakətlər gətirəcəyi haqda vaxtaşırı cəmiyyəti xəbərdar eləməkdədir.
Ermənistan baş naziri dayanmadan bildirir ki, köhnə yanaşmalar davam etsə, Azərbaycanla sülh mümkün olmayacaq. O, eyni əsasla yeni konstitusiyada Müstəqillik Bəyannaməsinə istinadın yer almamalı olduğunu açıq bəyan edib. Paşinyan xüsusi vurğulayıb ki, bunun tək səbəbi “Qarabağ hərəkatı”nın siyasi gündəmdə davam etdirilməməsidir. Qeyd edib ki, Ermənistan “Real Ermənistan” ideyasına fokuslanmalı, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər daxilində təhlükəsizlik və rifah məsələlərinə diqqət yetirməlidir. Qarabağdan köçmüş ermənilər də Ermənistan cəmiyyətinə tam inteqrasiya etməlidirlər...
Nyu-York meri isə son dərəcə qızışdırıcı və təxribatçı mövqe sərgiləyərək, ermənilər üçün öz müqəddəratını təyinetmə “hüququndan” dəm vurur. Lənət şeytana və Mamdaniyə, sən hələ gör onlar qayıtmaq istəyirmi? Qayıdış üçün əsas şərtə - Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul eləməyə hazırdırlarmı?
Burda deyiblər, “nə çalsanız mən “Heyvagülü” oynayacağam”. O zaman oyna, nə qədər istəyirsən! Onsuz da bu oyunlara öyrəşmişik...

СКАНДАЛ МЭРА НЬЮ-ЙОРКА -
Вчера у армян был день глобального траура. Мы уже привыкли, что эта отвратительная дата каждый год запоминается очередным проявлением ненависти к туркам. К сожалению, не только армяне, но и коварные анти-турецкие круги, бесчестные лоббисты, постоянно использующие армян как инструмент, в этот день погружаются в ту же лживую атмосферу скорби.
Одним из них является мэр Нью-Йорка, 34-летний Зохран Мамдани. Этот уроженец Уганды в апреле 24-го совершил явное безобразие.
Цитата: «Сегодня 111-я годовщина «армянского геноцида» (кавычки наши – З.С.). Чтя память 1,5 миллиона (?! – З.С.) армян, убитых Османской империей на территории современной Турции, Сирии и Армении, мы должны предотвратить повторение истории. В 2020 году силы Азербайджана и Турции атаковали армянское население Нагорного Карабаха. В 2023 году Азербайджан вытеснил из Нагорного Карабаха более 100 тысяч армян и продолжил кампанию геноцида, начатую более 100 лет назад. В этот день памяти мы вновь подтверждаем право армянского народа на свободу, безопасность и самоопределение».
Наверняка обратили внимание на клевету о якобы совместном нападении Азербайджана и Турции на «население Нагорного Карабаха». Война в Карабахе длиной 44+1 день, когда ни один армянский гражданский не был ранен, будто происходила задолго до нашей эры.
Возможно, этот негодяй даже не может найти Карабах на карте. Но посмотрите, как он самовлюблённо сочиняет и раздирается. Ведёт себя как армянин больше армянина, как дашнак больше дашнаков. Таким образом оправдывает сожжение турецкого флага дикими вандалами в Ереване вчера. Интересно, а где он был, когда азербайджанцев зверски выгоняли из Армении и Карабаха?
В Ереване сожгли турецкий флаг, Пашинян заявил, что это недопустимо - ВИДЕО
Ну хорошо, предположим, тогда он был в животе у матери или ему было 3-4 года. Но почему сейчас он заботится только о страданиях армян, расплачивающихся за свои злодеяния, и не говорит ни слова о бывших азербайджанских вынужденных переселенцах и беженцах, не упоминает их о праве на самоопределение?..
В голову приходят два объяснения. Во-первых, этот человек — член Демократической партии. Американские «демократы» традиционно близки к армянскому лобби, распространяют армянские лжи. Недаром единственным президентом, официально признавшим поддельный «геноцид», стал Джо Байден. То есть коррупция, запах денег и взяток.
Второй мотив, вероятно, связан с приближающимися промежуточными выборами в Конгресс. Без сомнения, партия надеется получить голоса армянского гражданского населения. Кто знает, может, пророссийский Мамдани захочет даже баллотироваться на пост президента в 2028 году...
Самая отвратительная часть дела заключается в том, что нынешнее руководство Армении само не желает раскрывать и освещать никакие «фальшивые» претензии на геноцид. Да и вопрос об армянах, добровольно покинувших Карабах, не поднимается. Потому что обе темы представляют серьёзную угрозу миротворческой работе с Баку и Анкарой.
Премьер-министр Никол Пашинян 24 апреля в своём обращении, посвящённом годовщине мнимого «геноцида», фактически не употребил слово «геноцид». Предпочёл выражение «великая резня». В последние годы его правительство вообще исключило этот вопрос из приоритетов внешней политики. Одновременно он периодически предупреждает общество, что продолжение «карабахского движения» принесёт Армении новые бедствия.
Премьер-министр Армении постоянно заявляет, что если старые подходы сохранятся, мир с Азербайджаном невозможен. По тому же основанию он открыто заявил, что в новой конституции не должно быть ссылки на Декларацию Независимости. Пашинян особо подчеркнул, что единственная причина — это прекращение «карабахского движения» в политическом поле. Он отметил, что Армения должна сфокусироваться на идее «Реальной Армении», уделяя внимание вопросам безопасности и благосостояния в международно признанных границах. Армяне, переселившиеся из Карабаха, должны полностью интегрироваться в армянское общество...
Мэр Нью-Йорка же демонстрирует крайне разжигающую и провокационную позицию, заявляя о праве армян самим определять свою судьбу. Проклятие дьяволу и Мамдани, а ты ещё посмотри, хотят ли они вернуться? Готовы ли они принять гражданство Азербайджана как основное условие возвращения?
Говорят, «с каким бы настроем ни играли, я буду играть "Гейвэгюль"». Так играй сколько хочешь! Мы ведь привыкли к таким играм...