Nyu-York merinin RƏZALƏTİ -
Dünən ermənilərin qlobal ağlaşma günü idi. Artıq öyrəncəliyik, bu iyrənc tarix hər il Türkə nifrətin növbəti fontan püskürməsi ilə yadda qalır. Təəssüf ki, təkcə haylar yox, ermənilərdən daim maşa kimi istifadə edən məkrli antitürk çevrələri, vicdansız lobbistlər də həmin gün eyni yalançı matəm aurasına girirlər.
Onlardan biri də Nyu-York meri, 34 yaşlı Zoxran Mamdanidir. Uqanda əsilli bu zat aprelin 24-də görün nə çərənləyib.
Sitat: “Bu gün “erməni soyqırımının” (dırnaqlar bizimdir – Z.S.) 111-ci ildönümüdür. Osmanlı İmperiyası tərəfindən indiki Türkiyə, Suriya və Ermənistan ərazisində qətlə yetirilən 1,5 milyon (?! – Z.S.)erməninin xatirəsini yad edərkən, tarixin təkrarlanmasının qarşısını almalıyıq. 2020-ci ildə Azərbaycan və Türkiyə qüvvələri Dağlıq Qarabağın erməni əhalisinə hücum etdi. 2023-cü ildə Azərbaycan 100 mindən çox ermənini Dağlıq Qarabağdan qovdu və 100 ildən çox əvvəl başlayan soyqırımı kampaniyasını davam etdirdi. Bu anım günündə biz erməni xalqının azadlıq, təhlükəsizlik və öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu bir daha təsdiqləyirik”.
“Dağlıq Qarabağ əhalisinə” qarşı Azərbaycan və Türkiyənin guya birgə hücum elədiyi barədə şər-böhtana diqqət yetirildi yəqin. Qarabağda bir mülki erməninin belə burnunun qanamadığı 44+1 günlük savaş sanki bizim eradan əvvəl baş veribmiş.
Bəlkə də nanəcib varlıq heç Qarabağı xəritədə tapa bilməz. Amma başından yekə uydurmasına, yaxa cırmasına bax. Özünü ermənidən çox erməni, daşnakdan çox daşnak kimi aparır. Dünən İrəvanda vəhşi-vandalların Türkiyə bayrağını yandırmasına beləcə, haqq qazandırır. Görəsən azərbaycanlılar Ermənistandan, Qarabağdan vəhşicəsinə qovulanda harda idi?
İrəvanda Türkiyə bayrağı yandırılıb, Paşinyan bunun yolverilməz olduğunu bildirib - VİDEO
Yaxşı, tutaq ki, onda anasının qarnın imiş və ya 3-4 yaşı olub. Bəs nə əcəb indi yalnızca öz bəd əməllərinin bədəlini ödəyən ermənilərin dərdini çəkir, azərbaycanlı keçmiş məcburi köçkünlər və qaçqınlar haqda bir kəlmə demir, onların öz müqəddəratını təyinetmə haqqından danışmır?..
Ağla iki səbəb gəlir. Əvvəla, bu adam Demokratlar Partiyasının üzvüdür. ABŞ “demokratları” isə ənənəvi olar erməni lobbisinə yaxındır, erməni yalanlarını təbliğ edirlər. Təsadüfi deyil ki, saxta “genosidi” rəsmən tanıyan yeganə prezident Co Bayden olub. Yəni, korrupsiya, pul-rüşvət iyi.
İkinci motiv yəqin ki, Konqresə yaxınlaşan aralıq seçkilərlə bağlıdır. Şübhəsiz, partiya erməni əsilli vətəndaşların səsini almaqla ümidlidir. Hələ bilmək olmaz, erməni yanlısı Mamdanin ürəyindən 2028-də prezident seçkilərində də namizəd olmaq da kerçə bilər...
Məsələnin ən iyrənc tərəfi isə budur ki, hazırda Ermənistan rəhbərliyinin özü heç saxta soyqırımı iddiasını açıb-ağartmaq istəmir. Həmçinin, Qarabağdan könüllü köç eləmiş ermənilərin məsələsini qaldırmır. Çünki hər iki mövzunu Bakı və Ankara ilə sülh quruculuğuna ciddi təhlükə sayır.
Baş nazir Nikol Paşiynan aprelin 24-də hətta qondarma “genosidin” ildönümü ilə bağlı yaydığı müraciətdə faktiki “soyqırımı” sözünü işlətməyib. “Böyük qırğın” ifadəsinə üstünlük verib. Son illər onun hökuməti ümumiyyətlə, bu mövzunu xarici siyasət prioritetləri sırasından çıxarıb. Eyni zamanda, “Qarabağ hərəkatını” davam etdirməyin Ermənistana yeni fəlakətlər gətirəcəyi haqda vaxtaşırı cəmiyyəti xəbərdar eləməkdədir.
Ermənistan baş naziri dayanmadan bildirir ki, köhnə yanaşmalar davam etsə, Azərbaycanla sülh mümkün olmayacaq. O, eyni əsasla yeni konstitusiyada Müstəqillik Bəyannaməsinə istinadın yer almamalı olduğunu açıq bəyan edib. Paşinyan xüsusi vurğulayıb ki, bunun tək səbəbi “Qarabağ hərəkatı”nın siyasi gündəmdə davam etdirilməməsidir. Qeyd edib ki, Ermənistan “Real Ermənistan” ideyasına fokuslanmalı, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər daxilində təhlükəsizlik və rifah məsələlərinə diqqət yetirməlidir. Qarabağdan köçmüş ermənilər də Ermənistan cəmiyyətinə tam inteqrasiya etməlidirlər...
Nyu-York meri isə son dərəcə qızışdırıcı və təxribatçı mövqe sərgiləyərək, ermənilər üçün öz müqəddəratını təyinetmə “hüququndan” dəm vurur. Lənət şeytana və Mamdaniyə, sən hələ gör onlar qayıtmaq istəyirmi? Qayıdış üçün əsas şərtə - Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul eləməyə hazırdırlarmı?
Burda deyiblər, “nə çalsanız mən “Heyvagülü” oynayacağam”. O zaman oyna, nə qədər istəyirsən! Onsuz da bu oyunlara öyrəşmişik...

The DISGRACE of the Mayor of New York -
The DISGRACE of the Mayor of New York - Mamdani turned out to be a Dashnak, and as for the burning of the Turkish flag...
Yesterday was the global Armenian commemoration day. We are already accustomed; this disgusting history is remembered every year with another outburst of hatred against Turks. Unfortunately, not only the Armenians, but also the cunning anti-Turkish circles and unscrupulous lobbyists who constantly use Armenians as puppets enter the same deceitful mourning aura that day.
One of them is the New York mayor, 34-year-old Zohran Mamdani. This person of Ugandan origin made quite a fuss on April 24.
Quote: “Today is the 111th anniversary of the ‘Armenian genocide’ (quotation marks ours – Z.S.). While commemorating the memory of 1.5 million (?! – Z.S.) Armenians killed by the Ottoman Empire in the current territories of Turkey, Syria, and Armenia, we must prevent the repetition of history. In 2020, Azerbaijani and Turkish forces attacked the Armenian population of Nagorno-Karabakh. In 2023, Azerbaijan expelled more than 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh and continued a genocide campaign that began more than 100 years ago. On this day of remembrance, we reaffirm the Armenian people's right to freedom, security, and self-determination.”
The slander about a supposed joint attack by Azerbaijan and Turkey on the “population of Nagorno-Karabakh” was surely noticed. The 44+1 day war, during which not a single civilian Armenian’s nose was even bleeding in Karabakh, seems like it happened before our era.
Perhaps this ignoble creature cannot even find Karabakh on the map. But look at his arrogant fabrication and agitation. He acts more Armenian than an Armenian, more Dashnak than a Dashnak. He thus justifies the wild vandals burning the Turkish flag yesterday in Yerevan. One wonders where he was when Azerbaijanis were savagely expelled from Armenia and Karabakh?
The Turkish flag was burned in Yerevan, Pashinyan said this is unacceptable - VIDEO
Okay, let’s say he was still in his mother’s womb or was 3-4 years old then. But why now does he only lament the plight of Armenians who are bearing the consequences of their own bad deeds, and says not a word about the Azerbaijani former forcibly displaced persons and refugees? Why does he not speak about their right to self-determination?
Two reasons come to mind. First, this person is a member of the Democratic Party. The US “Democrats” are traditionally close to the Armenian lobby and promote Armenian falsehoods. It is no coincidence that the only president to officially recognize the fake “genocide” was Joe Biden. In other words, corruption, the scent of money and bribery.
The second motive is probably connected to the upcoming midterm elections in Congress. Certainly, the party hopes to secure the votes of Armenian-American citizens. It remains to be seen; it might even be that pro-Armenian Mamdani wishes to run as a candidate in the 2028 presidential elections...
The most disgusting aspect of the matter is that currently the leadership of Armenia itself does not want to shed light on or open the fake genocide claim. Nor does it raise the issue of Armenians who voluntarily moved from Karabakh. Because both topics are considered serious threats to peace-building with Baku and Ankara.
On April 24, even in his appeal on the anniversary of the fake “genocide,” Prime Minister Nikol Pashinyan did not use the word “genocide” literally. He preferred the expression “great massacre.” In recent years, his government has altogether removed this topic from foreign policy priorities. At the same time, he periodically warns society that continuing the “Karabakh movement” will bring new disasters for Armenia.
The Armenian prime minister continuously states that if the old approaches continue, peace with Azerbaijan will not be possible. He openly declared on the same basis that there should be no reference to the Declaration of Independence in the new constitution. Pashinyan emphasized that the sole reason is that the “Karabakh movement” should no longer be kept on the political agenda. He noted that Armenia should focus on the idea of “Real Armenia” and pay attention to security and welfare issues within internationally recognized borders. Armenians who moved from Karabakh must also fully integrate into Armenian society...
The mayor of New York, however, takes an extremely incendiary and provocative stance, claiming the Armenians’ “right” to self-determination. Damn the devil and Mamdani—does he even see if they want to return? Are they ready for the essential condition of return—to accept Azerbaijani citizenship?
It was said here, “No matter what you play, I will play ‘Heyvagül.’” Then play, as much as you want! We are already used to these games...