“Onlar desinlər ki, Almaz Saraylı bizim xalamızdır, oğlum deyir ki, bu söhbəti birdəfəlik bağla, mənim həyatımdan sizə nə?” -
“Onlar desinlər ki, Almaz Saraylı bizim xalamızdır, oğlum deyir ki, bu söhbəti birdəfəlik bağla, mənim həyatımdan sizə nə?” - FOTO+ÖZƏL
“Müğənni bu sənətə əgər sənət üçün gəlibsə Azərbaycan xalqına uyğun hərəkət etməlidir. İstər geyimində, istər davranışında, istərsə də özünü aparma qaydasında. Mənim başım götürmür. Efirlər çağıranda əvvəlcə şərt kəsirəm ki, nə ailəmdən, nə uşağımdan danışmayacağıq. Mən o boyda toy etdim. Bütün kanallar dedilər ki, gəlib çəkib işıqlandıraq. Oğlum dedi ki, ana, bu söhbəti birdəfəlik bağla. Mən evin içini açıb göstərməyi sevmirəm. Mənim həyatımdan sizə nə? Sizin həyatınızdan mənə nə? Ona görə də indiyə qədər hörmət sahibiyəm”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında müğənni Almaz Saraylı deyib.
O daha sonra uzun illərdir toylara fasiləsiz getməsindən danışıb:
“Biləsiniz məni toylarda necə qarşılayırlar? Başqaları olsaydı görməmişlik edərdi. Mən toylara sadə maşında gedirəm. Durub indi bahalı maşınla gedim? Bizdə bahalı maşın yoxdur? Görməmişlər gəlib düşüblər sənət aləminə. O ondan küsür, bu onunla barışır, o buna söz atır. Şəxsən mən izləyəndə ətim tökülür. Məndən də gözəl oxuyanlar var. Bizim gözəl sənətkarlarımız var. Onlar qalıb kənarda, efirləri görün kimlər zəbt edib! Bu sadəcə dəhşətdir. Mən efirlərə dəstəmlə gəlib oxuyuram. Ağaxan Abdullayevlə, Məmmədbağır Bağırzadə ilə, Sabir Əliyevlə çalışmışam. Onlar mənə dəyər veriblər. Ona görə də mənim bu gün də toyum var. İllərdir bunu qoruyub saxlayıram. Belə lazımdır. Bəzən kövrəlirəm, ağlayıram ki, şükür bu günümə. Yanımdakı qız deyir ki, bu hörməti siz qazanmısız. Ona görə də “odnarazıvı”, 1-2 aylıq müğənni olmaq lazım deyil. Efirlərdə çox təəssüf ki, əksər vaxt elələrini görürük. Filankəsin ərini alırlar, filankəsdən uşaq dünyaya gətirirlər. Bu söhbətlərin axırı yoxdur. Aparıcılarda da təqsir var. Ayda-ildə bir dəfə dəstəmlə çıxıram, sonra dayanıram. Gələn ay mənim doğum günümdür. O aparıcı deyir ki, gəl bizdə qeyd et, bu aparıcı deyir ki, bizim efirdə qeyd et. İmtina etmək istəmirəm. Evdəkilər də deyir ki, dəvət edirlərsə get. Vallah əlimdən öpürlər, başımdan öpürlər. Mən bu hörməti qazanmışam. Bu Allah vergisidir. Yaxşı oxuyan çoxdur, amma mənim kimi toy aparan yoxdur. Mətanət Əsədova, Elnarə Abdullayev oxuyanda baxıram. Bilirəm ki, orada sənət var”.
Almaz Saraylı qohumu olan Elnarə Xəlilova və Mina Hüseynlə bağlı suala da cavab verib:
“Hər dəfə efirlərdə bu söhbəti gündəmə gətirirlər. Mən də elə etdim ki, bu söhbət bağlansın. Onlar məndən kiçikdir. Onlar mənim üçün deməlidirlər ki, Almaz Saraylı bizim xalamız nəvəsidir. Lap elə xala desinlər. Mən niyə onlar haqda danışmalıyam ki? Onlar ögeydirlər, qan qohumu deyirlər. Mənim nənəm rəhmətə gedəndən sonra babam nənəmin xalasıqızını aldı. Onlar mənimlə fəxr etməlidirlər. Onlardan danışmağa mənim haqqım yoxdur. Hər kəs öz yerini bilsə yaxşı olar”.

«Если певец пришёл в это искусство ради искусства, он должен вести себя соответственно азербайджанскому народу. Будь то в одежде, поведении или манере держаться. Я этого не понимаю. Когда меня приглашают на эфиры, сначала я ставлю условие, что не будем говорить ни о моей семье, ни о моих детях. Я устроила такой большой свадебный праздник. Все каналы говорили, что придут снять и осветить это событие. Мой сын сказал: мама, закрой эту тему раз и навсегда. Я не люблю раскрывать все подробности дома. Какое вам дело до моей жизни? Какое мне дело до вашей жизни? Поэтому до сих пор я пользуюсь уважением».
Об этом в интервью Medianews.az сказала певица Алмаз Сарайлы.
Затем она рассказала о том, что много лет подряд без остановок ходит на свадьбы:
«Хотите знать, как меня встречают на свадьбах? Если бы это были другие, они бы отвернулись. Я езжу на свадьбы на простой машине. Стоять и сейчас ездить на дорогой машине? У нас нет дорогих машин. Неучёные приехали и проникли в мир искусства. Один на другого обижается, этот с тем мирится, один кидает словцо в сторону другого. Лично я, смотря на это, мурашки по коже. Есть те, кто поют лучше меня. У нас есть прекрасные артисты. Они остались в стороне, а эфиры захватили другие! Это просто ужас. Я пою на эфирах с придыханием. Я работала с Агаханом Абдуллаевым, Маммедбагиром Багирзаде, Сабиром Алиевым. Они меня ценили. Поэтому у меня до сих пор есть свадьбы. Многие годы я это сохраняю и поддерживаю. Так и должно быть. Иногда я растрогана, плачу и благодарю за сегодняшний день. Девушка рядом говорит: это уважение вы заслужили. Поэтому не надо быть «однразу́вым» певцом на 1-2 месяца. К сожалению, на эфирах часто видим именно так. Забирают мужа у одной, у другой рожают детей. Этим разговорам нет конца. Ведущие тоже виноваты. Я выхожу на эфир с придыханием раз в месяц-два, а потом делаю паузу. В следующем месяце у меня день рождения. Один ведущий говорит пригласить меня к себе отпраздновать, другой — на свой эфир. Я не хочу отказываться. Домашние тоже говорят: если приглашают, иди. Честно, они меня целуют в руки, целуют в голову. Я заслужила это уважение. Это Божий дар. Есть много хорошо поющих, но таких, как я, ведущих свадьбы, нет. Я смотрю, как поют Матанет Асадова, Элнарэ Абдуллаев. Понимаю, что там есть искусство».
Алмаз Сарайлы также ответила на вопрос о своих родственницах — Элнарэ Халиловой и Мине Гусейн:
«Этот разговор каждый раз поднимают в эфирах. Я сделала так, чтобы эта тема была закрыта. Они моложе меня. Им следовало бы сказать, что Алмаз Сарайлы — внучка нашей тёти. Пусть называют её тётей. Почему я должна говорить о них? Они отчимы, называют себя кровными родственниками. После того, как моя бабушка скончалась, мой дед женился на двоюродной сестре бабушки. Они должны гордиться мной. Говорить о них у меня нет права. Всем было бы лучше, если каждый будет знать своё место».