Onların maaşı QALDIRILIR -
Medianews.az Ölkə.az-a istinadən xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin bu gün keçirilən "İncəsənət məktəblərinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri" mövzusunda ictimai nazir Adil Kərimli bildirib.
Nazir qeyd edib ki, sertifikasiyadan fərqli olara attestasiya əməkhaqqının artırılması ilə nəticələnmir. Sertifikasiyadan sonrakı mərhələlərdə isə müəllimlər üçün məsələnin nəzərə alınması gözlənilir.
Qeyd edək ki, Milli Məclisdə müzakirə olunan "Təhsil haqqında" qanuna nəzərdə tutulan dəyişikliyə əsasən incəsənət məktəblərində dərs deyən müəllimlər attestasiya imtahanından deyil, sertifikasiya imtahanından keçəcək.
Nazirin müşaviri Cəsarət Valehov isə çıxışında deyib ki, sertifikasiyadan keçən müəllimlərin maaşında 25 faiz artım olub.

Их зарплата ПОВЫШАЕТСЯ -
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Ölkə.az, об этом сегодня на обсуждении на тему "Текущее состояние и перспективы развития художественных школ" в Комитете по науке и образованию Милли Меджлиса заявил министр Адиль Керимли.
Министр отметил, что в отличие от аттестации, сертификация не приводит к увеличению заработной платы. Однако на последующих этапах ожидается, что этот вопрос будет учтен для учителей.
Отметим, что согласно изменениям, обсуждаемым в Милли Меджлисе в законе "Об образовании", учителя, преподающие в художественных школах, будут проходить не аттестационный экзамен, а экзамен по сертификации.
Советник министра Джасарет Валехов в своем выступлении сообщил, что у учителей, прошедших сертификацию, заработная плата увеличилась на 25 процентов.