Pakistan Kabilə zərbə endirdi -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, ilkin məlumatlara görə, ən azı 400 nəfər ölüb, 250 nəfər isə yaralanıb.
Hadisəni “Taliban” sözçüsü təsdiqləyib və bildirilib ki, Kabildəki reabilitasiya mərkəzi hədəf alınıb. Hazırda mərkəzdə axtarış-xilasetmə əməliyyatları davam edir.
Pakistan tərəfi xəstəxana hücumu iddialarını rədd edir və vurğulayır ki, yalnız “Taliban”a aid hərbi hədəflərə dəqiq zərbələr endirilib.
Qeyd edək ki, münaqişə fevral ayının sonunda Pakistanın Əfqanıstana açıq müharibə elan etməsindən sonra daha da gərginləşib. Hər iki tərəf sərhəd bölgələrində qarşılıqlı hücumlar həyata keçirib.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin oktyabrında oxşar gərginlik yaşanmış, tərəflər atəşkəsin şərtlərini müzakirə etmək üçün 2025-ci ilin noyabrında İstanbulda görüşmüş, lakin danışıqlar uğursuz olmuşdu. İslamabad hökuməti Pakistan “Taliban”ının (TTP) Əfqanıstanda yerləşdiyini və hücumlarını oradan təşkil etdiyini iddia edir, Əfqanıstan hökuməti isə bu iddiaları rədd edir.

Pakistan delivered a blow to the tribe -
Medianews.az reports, referring to "Qafqazinfo," that according to initial information, at least 400 people have died and 250 have been injured.
The incident has been confirmed by a "Taliban" spokesperson, stating that a rehabilitation center in Kabul was targeted. Rescue and search operations are currently ongoing at the center.
The Pakistani side rejects the hospital attack claims and emphasizes that only precise strikes were made on military targets belonging to the "Taliban."
It should be noted that the conflict intensified after Pakistan declared open war on Afghanistan at the end of February. Both sides have carried out reciprocal attacks in the border regions.
Recall that similar tensions were experienced in October 2025, and the parties met in Istanbul in November 2025 to discuss the terms of a ceasefire, but the negotiations failed. The Islamabad government claims that Pakistan “Taliban” (TTP) is based in Afghanistan and organizes its attacks from there, while the Afghan government rejects these claims.