Pakistan Kabilə zərbə endirdi -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, ilkin məlumatlara görə, ən azı 400 nəfər ölüb, 250 nəfər isə yaralanıb.
Hadisəni “Taliban” sözçüsü təsdiqləyib və bildirilib ki, Kabildəki reabilitasiya mərkəzi hədəf alınıb. Hazırda mərkəzdə axtarış-xilasetmə əməliyyatları davam edir.
Pakistan tərəfi xəstəxana hücumu iddialarını rədd edir və vurğulayır ki, yalnız “Taliban”a aid hərbi hədəflərə dəqiq zərbələr endirilib.
Qeyd edək ki, münaqişə fevral ayının sonunda Pakistanın Əfqanıstana açıq müharibə elan etməsindən sonra daha da gərginləşib. Hər iki tərəf sərhəd bölgələrində qarşılıqlı hücumlar həyata keçirib.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin oktyabrında oxşar gərginlik yaşanmış, tərəflər atəşkəsin şərtlərini müzakirə etmək üçün 2025-ci ilin noyabrında İstanbulda görüşmüş, lakin danışıqlar uğursuz olmuşdu. İslamabad hökuməti Pakistan “Taliban”ının (TTP) Əfqanıstanda yerləşdiyini və hücumlarını oradan təşkil etdiyini iddia edir, Əfqanıstan hökuməti isə bu iddiaları rədd edir.

Армия Пакистана нанесла авиаудар по Кабулу, столице Афганистана.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что по предварительным данным, погибло не менее 400 человек, 250 получили ранения.
Событие подтвердил представитель «Талибана», отметив, что целью стал реабилитационный центр в Кабуле. В настоящее время в центре продолжаются спасательные операции и поиски.
Пакистанская сторона отвергает обвинения в атаке на больницу и подчеркивает, что были нанесены точные удары только по военным объектам, принадлежащим «Талибану».
Отметим, что конфликт обострился после того, как в конце февраля Пакистан объявил Афганистану открытую войну. Обе стороны осуществляли взаимные нападения в приграничных районах.
Напомним, что в октябре 2025 года уже возникало подобное обострение, стороны встречались в ноябре 2025 года в Стамбуле для обсуждения условий перемирия, однако переговоры завершились неудачей. Правительство Исламабада утверждает, что пакистанский «Талибан» (TTP) базируется в Афганистане и организует оттуда свои нападения, тогда как правительство Афганистана отрицает эти обвинения.