Paşinyan “Qarabağsız Ermənistan” şüarı ilə seçkiyə gedir
“Azərbaycan və Ermənistan arasında 8 avqustda Vaşinqtonda imzalanan Birgə Bəyannamə və sülh sazişinin paraflanması Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi mərhələnin başlanğıcını qoyub. ABŞ bu prosesdə Zəngəzur dəhlizini — TRİP marşrutunu nəzarətə götürməklə Qərb və Şərqi birləşdirən Orta dəhlizin əsas strateji xəttinə nəzarət etmək imkanı qazanır”. Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, regionda sülh və təhlükəsizlik üçün əsas təhdid hələ də Ermənistanda yerləşən Rusiyanın 102-ci hərbi bazası, həmçinin Zəngəzur istiqamətində İran-Ermənistan sərhədini qoruyan Rusiyanın Federal Sərhəd Qoşunlarıdır. ABŞ, Türkiyə və Böyük Britaniyanın Cənubi Qafqaz strategiyasının əsas məqsədi bu hərbi kontingentin Ermənistandan çıxarılmasıdır. Bunun üçün Vaşinqton Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın siyasi mövqeyini gücləndirməyə yönəlmiş dəstək verir.
Ermənistanın baş naziri artıq növbəti parlament seçkilərinə hazırlaşır və seçki kampaniyasını “Qarabağsız Ermənistan” şüarı üzərində qurur. Bu, Ermənistan müxalifəti üçün ciddi zərbə olmaqla yanaşı, bədnam “Miatsum” ideologiyasının rəsmi şəkildə iflası və Rusiyanın 200 illik “Qarabağ kartına” vurulan mühüm zərbədir. Paşinyan “Real Ermənistan” konsepsiyasını önə çəkərək “tarixi Ermənistan” ideyasından faktiki imtina edir.
Əgər Paşinyan seçkilərdə qalib gələcəksə, onun növbəti addımı Türkiyə və İran istiqamətindəki sərhədlərdən Rusiya sərhədçilərinin çıxarılması olacaq. Daha sonra isə onun Gümrüdə yerləşən 102-ci hərbi bazanın bağlanması məsələsini gündəmə gətirəcəyi istisna deyil.
Rusiya rəhbərliyi Paşinyanın seçkidən sonra atacağı bu addımları qabaqcadan təxmin edir. Buna görə də Moskva Ermənistanda kilsə, ordu və müxalifət qüvvələrindən istifadə edərək Paşinyanı devirmək planları qurur. Öz növbəsində Paşinyan da bu təzyiqlərə qarşı hücuma keçib və Rusiyanın siyasi təsir mexanizmlərini zəiflətməyə çalışır”.

Pashinyan is going to the election with the slogan "Armenia without Karabakh"
“The Joint Declaration signed between Azerbaijan and Armenia in Washington on August 8 and the initialing of the peace agreement have marked the beginning of a new geopolitical phase in the South Caucasus. By taking control of the Zangezur corridor — the TRIP route — the US gains the opportunity to control the main strategic line of the Middle corridor connecting the West and the East.” Political commentator Mahammad Asadullazade said this in an interview with Medianews.az.
He stated that the main threat to peace and security in the region is still Russia's 102nd military base located in Armenia, as well as the Russian Federal Border Guards protecting the Iran-Armenia border in the Zangezur direction. The main goal of the South Caucasus strategy of the US, Turkey, and the United Kingdom is the removal of this military contingent from Armenia. To this end, Washington supports strengthening the political position of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan.
The Prime Minister of Armenia is already preparing for the next parliamentary elections and is building his election campaign on the slogan “Armenia without Karabakh.” This is a serious blow to the Armenian opposition, as well as an official collapse of the infamous “Miatsum” ideology and an important blow to Russia’s 200-year-old “Karabakh card.” By putting forward the “Real Armenia” concept, Pashinyan is effectively abandoning the idea of “historic Armenia.”
If Pashinyan wins the elections, his next step will be the removal of Russian border guards from the borders with Turkey and Iran. It is also not excluded that he will later raise the issue of closing the 102nd military base located in Gyumri.
The Russian leadership anticipates these steps Pashinyan will take after the elections in advance. Therefore, Moscow is planning to overthrow Pashinyan using the church, army, and opposition forces in Armenia. In turn, Pashinyan has gone on the offensive against these pressures and is trying to weaken Russia’s political influence mechanisms.”