Paşinyan “Qarabağsız Ermənistan” şüarı ilə seçkiyə gedir
“Azərbaycan və Ermənistan arasında 8 avqustda Vaşinqtonda imzalanan Birgə Bəyannamə və sülh sazişinin paraflanması Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi mərhələnin başlanğıcını qoyub. ABŞ bu prosesdə Zəngəzur dəhlizini — TRİP marşrutunu nəzarətə götürməklə Qərb və Şərqi birləşdirən Orta dəhlizin əsas strateji xəttinə nəzarət etmək imkanı qazanır”. Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, regionda sülh və təhlükəsizlik üçün əsas təhdid hələ də Ermənistanda yerləşən Rusiyanın 102-ci hərbi bazası, həmçinin Zəngəzur istiqamətində İran-Ermənistan sərhədini qoruyan Rusiyanın Federal Sərhəd Qoşunlarıdır. ABŞ, Türkiyə və Böyük Britaniyanın Cənubi Qafqaz strategiyasının əsas məqsədi bu hərbi kontingentin Ermənistandan çıxarılmasıdır. Bunun üçün Vaşinqton Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın siyasi mövqeyini gücləndirməyə yönəlmiş dəstək verir.
Ermənistanın baş naziri artıq növbəti parlament seçkilərinə hazırlaşır və seçki kampaniyasını “Qarabağsız Ermənistan” şüarı üzərində qurur. Bu, Ermənistan müxalifəti üçün ciddi zərbə olmaqla yanaşı, bədnam “Miatsum” ideologiyasının rəsmi şəkildə iflası və Rusiyanın 200 illik “Qarabağ kartına” vurulan mühüm zərbədir. Paşinyan “Real Ermənistan” konsepsiyasını önə çəkərək “tarixi Ermənistan” ideyasından faktiki imtina edir.
Əgər Paşinyan seçkilərdə qalib gələcəksə, onun növbəti addımı Türkiyə və İran istiqamətindəki sərhədlərdən Rusiya sərhədçilərinin çıxarılması olacaq. Daha sonra isə onun Gümrüdə yerləşən 102-ci hərbi bazanın bağlanması məsələsini gündəmə gətirəcəyi istisna deyil.
Rusiya rəhbərliyi Paşinyanın seçkidən sonra atacağı bu addımları qabaqcadan təxmin edir. Buna görə də Moskva Ermənistanda kilsə, ordu və müxalifət qüvvələrindən istifadə edərək Paşinyanı devirmək planları qurur. Öz növbəsində Paşinyan da bu təzyiqlərə qarşı hücuma keçib və Rusiyanın siyasi təsir mexanizmlərini zəiflətməyə çalışır”.

«Подписание Совместной декларации и парафирование мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией 8 августа в Вашингтоне положило начало новой геополитической фазе на Южном Кавказе. США в этом процессе, взяв под контроль Зангезурский коридор — маршрут ТРИП, получают возможность контролировать основной стратегический маршрут Среднего коридора, который связывает Запад и Восток», — заявил в интервью Medianews.az политический комментатор Мəhəmməd Əsədullazadə.
Он отметил, что основной угрозой миру и безопасности в регионе по-прежнему остаётся 102-я российская военная база, размещённая в Армении, а также Федеральная пограничная служба России, охраняющая иранско-армянскую границу в направлении Зангезура. Основная цель стратегии США, Турции и Великобритании в Южном Кавказе — вывод этого военного контингента из Армении. Для этого Вашингтон оказывает поддержку премьер-министру Армении Николу Пашиняну, направленную на укрепление его политической позиции.
Премьер-министр Армении уже готовится к следующим парламентским выборам и строит избирательную кампанию на лозунге «Армения без Карабаха». Это является серьёзным ударом для оппозиции Армении, а также официальным крахом печально известной идеологии «Мияцум» и важным ударом по 200-летней «Карабахской карте» России. Пашинян, выдвигая концепцию «Реальная Армения», фактически отказывается от идеи «Исторической Армении».
Если Пашинян победит на выборах, его следующим шагом будет вывод российских пограничников с границ Турции и Ирана. Затем он может поставить вопрос о закрытии 102-й военной базы в Гюмри.
Руководство России заранее предвидит эти шаги Пашиняна после выборов. Поэтому Москва планирует свержение Пашиняна, используя церковь, армию и оппозиционные силы в Армении. В свою очередь, Пашинян переходит в наступление на эти давления и пытается ослабить механизмы политического влияния России».