Paşinyana hücum cəhdi ilə bağlı
Ermənistanda Müqəddəs Anna kilsəsində ölkənin Baş naziri Nikol Paşinyana hücum cəhdi ilə əlaqədar üç nəfər barəsində cinayət işi açılıb.
Ermənistanın İstintaq Komitəsinin mətbuat katibi Kima Avdalyanın bildirdiyinə görə, ilkin istintaq çərçivəsində bir nəfərə xuliqanlıq və vəzifəli şəxsin qanuni xidmət və ya siyasi fəaliyyətinə müdaxilə ittihamı irəli sürülüb, ikinci vətəndaşa xuliqanlığa və vəzifəli şəxsin qanuni xidmət və ya siyasi fəaliyyətinə müdaxiləyə kömək etmək, digər şəxsə isə xuliqanlıq və vəzifəli şəxsin qanuni xidmət və ya siyasi fəaliyyətinə müdaxilə təşkil etmək ittihamı verilib.
Qeyd edək ki, Ermənista KİV-in məlumatına görə, insident martın 29-da Müqəddəs Anna kilsəsində liturgiya zamanı baş verib. Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan cangüdənləri ilə çıxışa doğru gedərkən iştirakçılardan biri ona yaxınlaşmağa çalışaraq “mənə elə baxma!” ifadəsini səsləndirib. Arxadan ikinci şəxs Paşinyana zərbə endirməyə cəhd edib. Cangüdənlərin həmin şəxsləri uzaqlaşdırmaq cəhdlərinə Paşinyan “sakitləşin” deyə cavab verib.

В Армении в церкви Святой Анны возбуждено уголовное дело в отношении трёх человек по факту покушения на премьер-министра страны Николa Пашиняна.
По словам пресс-секретаря Следственного комитета Армении Кимы Авдаляна, в ходе предварительного следствия одному лицу предъявлено обвинение в хулиганстве и вмешательстве в законную службу или политическую деятельность должностного лица, второму – в хулиганстве и содействии вмешательству в законную службу или политическую деятельность должностного лица, третьему – в хулиганстве и организации вмешательства в законную службу или политическую деятельность должностного лица.
Отметим, что, согласно информации армянских СМИ, инцидент произошёл 29 марта во время литургии в церкви Святой Анны. Премьер-министр Армении Никол Пашинян направлялся к выходу вместе с сотрудниками охраны, когда один из участников попытался приблизиться к нему и произнёс: «Не смотри на меня так!». Второй человек сзади попытался ударить Пашиняна. На попытки охраны отстранить этих лиц Пашинян ответил: «Успокойтесь».