Paşinyana hücum cəhdi ilə bağlı
Ermənistanda Müqəddəs Anna kilsəsində ölkənin Baş naziri Nikol Paşinyana hücum cəhdi ilə əlaqədar üç nəfər barəsində cinayət işi açılıb.
Ermənistanın İstintaq Komitəsinin mətbuat katibi Kima Avdalyanın bildirdiyinə görə, ilkin istintaq çərçivəsində bir nəfərə xuliqanlıq və vəzifəli şəxsin qanuni xidmət və ya siyasi fəaliyyətinə müdaxilə ittihamı irəli sürülüb, ikinci vətəndaşa xuliqanlığa və vəzifəli şəxsin qanuni xidmət və ya siyasi fəaliyyətinə müdaxiləyə kömək etmək, digər şəxsə isə xuliqanlıq və vəzifəli şəxsin qanuni xidmət və ya siyasi fəaliyyətinə müdaxilə təşkil etmək ittihamı verilib.
Qeyd edək ki, Ermənista KİV-in məlumatına görə, insident martın 29-da Müqəddəs Anna kilsəsində liturgiya zamanı baş verib. Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan cangüdənləri ilə çıxışa doğru gedərkən iştirakçılardan biri ona yaxınlaşmağa çalışaraq “mənə elə baxma!” ifadəsini səsləndirib. Arxadan ikinci şəxs Paşinyana zərbə endirməyə cəhd edib. Cangüdənlərin həmin şəxsləri uzaqlaşdırmaq cəhdlərinə Paşinyan “sakitləşin” deyə cavab verib.

Regarding the attempt to attack Pashinyan
A criminal case has been opened against three people in Armenia in connection with an attempted attack on the country's Prime Minister Nikol Pashinyan at the Holy Anna Church.
Medianews.az reports this information citing Trend.
According to Armenia's Investigative Committee spokesperson Kima Avdalyan, within the framework of the initial investigation, one person has been charged with hooliganism and interference with the lawful service or political activity of an official, the second citizen has been charged with hooliganism and aiding interference with the lawful service or political activity of an official, and another individual has been accused of hooliganism and organizing interference with the lawful service or political activity of an official.
It should be noted that, according to Armenian media, the incident occurred on March 29 during the liturgy at the Holy Anna Church. When Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan was heading towards the exit with his bodyguards, one of the participants tried to approach him and said "Don’t look at me like that!" The second person from behind attempted to strike Pashinyan. In response to the bodyguards' attempts to remove those individuals, Pashinyan said "calm down."