Pekin Tayvanı ələ keçirməyi planlaşdırır?
Beynəlxalq hüququn işləmədiyi dövrdə hər bir dövlət özünü qorumaq və qarşısına qoyduğu strateji məqsədlərə çatmaq istəyir. Pekinin illərdir qarşısına qoyduğu məqsəd Tayvan adasını Çinə birləşdirməkdir. Pekin Rusiya-Ukrayna və Yaxın Şərqdəki müharibənin davamından narahat olsa da, hazırki şəraitdə Tayvan məsələsinin həlli barədə də düşünür.
Çinin xarici işlər naziri Van İ 14-cü Ümumxalq Xalq Nümayəndələri Konqresinin sessiyası zamanı keçirilən mətbuat konfransında bildirib ki, Tayvan heç vaxt müstəqil dövlət olmayıb və olmayacaq. Nazirin sözlərinə görə, Tayvan qədim dövrlərdən etibarən Çinin ayrılmaz ərazisi hesab olunur, ada indi və gələcəkdə ayrıca dövlət statusu ala bilməz. Van İ bildirib ki, Tayvanın Çin tərkibinə qayıtması Çin xalqının Yaponiyaya qarşı müharibədə qələbəsinin, həmçinin İkinci Dünya müharibəsinin nəticələrinin bir hissəsidir. Çinin xarici işlər naziri BMT qətnaməsinə istinad etməyi də unutmayıb. Van İ söyləyib ki, İkinci Dünya müharibəsində Yaponiyanın kapitulyasiya aktı, həmçinin BMT Baş Assambleyasının 2758 saylı qətnaməsi və digər beynəlxalq hüquqi sənədlər Tayvanın statusunu açıq şəkildə təsdiqləyir.
Çinin xarici işlər naziri açıqlamasında Yaponiyanı hədələməyi də unutmayıb. Van İ Yaponiyanı tarixdən dərs çıxarmağa və xəyali təhdidlər bəhanəsi ilə militarist kursunu bərpa etməyə cəhd etməməyə çağırıb. Nazir yapon xalqının gözlərini açacağına və heç kimin gücünü şişirtməsinə, keçmişin səhvlərini təkrarlamasına imkan verməyəcəyinə ümid etdiyi bu sözlərlə bildirib: “Böyümüş və güclənmiş Çin və onun 1,4 milyard vətəndaşı artıq heç kimin müstəmləkəçiliyə haqq qazandırmasına imkan verməyəcək”. Çinin xarici işlər naziri bu sözləri ona görə deyib ki, Yaponiya hərbi gücünü artırmağa qərar verib. Yaponiya hökuməti bu məqsədlə büdcədə hərbi xərcləri artıracaq. Bu Tokionun Çinin bölgədə artan hərbi gücü və Yaponiya sahillərinə yaxın sularda Çin-Rusiya birgə təlimlərinin sayının artması narahatlığı ilə bağlıdır. ABŞ İkinci Dünya müharibəsindən sonra ilk dəfə Yaponiyanın hərbi xərclərini artırmasına yaşıl işıq yandırıb.
Yaponiyanın baş naziri Sanae Takaiçi açıqlamalarının birində Çinin Tayvana hərbi müdaxiləsinin ölkəsinə təhdid olacağı barədə bəyanat vermişdi. Bu bəyanat Çin ilə Yaponiya arasında münasibətləri daha da gərginləşdirmişdi. Çin xarici işlər naziri Pekinin Tayvan məsələsində mövqeyinin dəyişməz olduğunu belə izah edib: “Beynəlxalq münasibətlərdə “iki Çin” və ya “bir Çin – bir Tayvan” modelini yaratmaq cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur”.
Çinin xarici işlər nazirinin son açıqlaması o deməkdirmi ki, beynəlxalq aləmin diqqəti Rusiya-Ukrayna və Yaxın Şərqdəki müharibəyə yönəlmişkən, Pekin Tayvanı ələ keçirməyi planlaşdırır?
Pekində bu haqda düşünsələr də, riskləri də hesablayırlar. Yaxın Şərqdəki müharibə Çinin neft ehtiyatını tükəndirməyə başlayıb. Digər tərəfdən ABŞ və İsrailin İrana qarşı müharibəsi Çinin Yaxın Şərq ölkələrindəki yatırımlarına təhlükə yaradıb. Çinin özündə isə əmlak böhranı və daxili borclar problemi həll olunmayıb. Çinin illik iqtisadi artım tempi 1991-ci ildən bəri ən aşağı səviyyəyə enib. Tayvanın ələ keçirilməsi əməliyyatı Çinin problemlərini daha da artıracaq. ABŞ Yaxın Şərqdə müharibə aparmasına baxmayaraq, Pekinin Tayvan adasını ələ keçirməsi əməliyyatına seyrçi qalmayacaq. Ada ətrafında müharibə Çinin ABŞ-la ticarət müharibəsini alovlandıracaq. Bu isə Çin iqtisadiyyatı üçün əlavə problemlər deməkdir. Buna görə də Pekin Tayvanın ələ keçirilməsi əməliyyatını qeyri-müəyyən dövrədək təxirə salmaq məcburiyyətindədir.

В эпоху, когда международное право не действует, каждое государство хочет защитить себя и достичь поставленных стратегических целей. Цель, которую Пекин ставит перед собой много лет, — объединить остров Тайвань с Китаем. Несмотря на беспокойство из-за продолжающихся войн между Россией и Украиной и на Ближнем Востоке, Пекин также размышляет о решении тайваньского вопроса в нынешних условиях.
Министр иностранных дел Китая Ван И на пресс-конференции, состоявшейся во время сессии 14-го Всекитайского собрания народных представителей, заявил, что Тайвань никогда не был и не будет независимым государством. По словам министра, Тайвань с древних времен считается неотъемлемой частью Китая, и остров не может получить статус отдельного государства ни сейчас, ни в будущем. Ван И отметил, что возвращение Тайваня в состав Китая является частью победы китайского народа над Японией в войне, а также результатов Второй мировой войны. Министр иностранных дел Китая также вспомнил о резолюции ООН. Ван И заявил, что акт капитуляции Японии во Второй мировой войне, резолюция № 2758 Генеральной Ассамблеи ООН и другие международно-правовые документы четко подтверждают статус Тайваня.
В своем заявлении министр иностранных дел Китая не забыл и о предупреждении Японии. Ван И призвал Японию извлечь уроки из истории и не пытаться восстанавливать милитаристский курс под предлогом воображаемых угроз. Министр выразил надежду, что японский народ откроет глаза и не позволит никому преувеличивать свою силу, повторять ошибки прошлого, сказав: «Взрослый и укрепившийся Китай и его 1,4 миллиарда граждан никогда никому не позволят оправдывать колониализм». Эти слова Ван И произнес в связи с тем, что Япония решила увеличить военную мощь. Правительство Японии намерено увеличить военные расходы в бюджете. Это связано с беспокойством Токио из-за растущей военной мощи Китая в регионе и увеличением количества совместных учений Китая и России вблизи японских берегов. США впервые со времен Второй мировой войны дали зеленый свет увеличению военных расходов Японии.
Премьер-министр Японии Санаэ Такаячи в одном из своих заявлений объявила, что военное вмешательство Китая на Тайване будет угрозой для страны. Это заявление еще больше обострило отношения между Китаем и Японией. Министр иностранных дел Китая объяснил неизменность позиции Пекина по тайваньскому вопросу так: «Попытки создать в международных отношениях модель «двух Китаев» или «один Китай — один Тайвань» обречены на провал».
Означают ли последние заявления министра иностранных дел Китая, что, пока международное сообщество сосредоточено на конфликтах России и Украины и на Ближнем Востоке, Пекин планирует захватить Тайвань?
В Пекине об этом думают, но также оценивают риски. Война на Ближнем Востоке начала истощать запасы нефти Китая. С другой стороны, война США и Израиля против Ирана создает угрозу китайским инвестициям в страны Ближнего Востока. В самой же Китае проблемы с кризисом недвижимости и внутренними долгами не решены. Темпы ежегодного экономического роста Китая упали до самого низкого уровня с 1991 года. Операция по захвату Тайваня только усугубит проблемы Китая. Несмотря на войну на Ближнем Востоке, США не останутся зрителями, если Пекин предпримет операцию по захвату острова Тайвань. Война вокруг острова разожжет торговую войну между Китаем и США. Это означает дополнительные проблемы для экономики Китая. Поэтому Пекин вынужден отложить операцию по захвату Тайваня на неопределенный срок.