Pekin Tayvanı ələ keçirməyi planlaşdırır?
Beynəlxalq hüququn işləmədiyi dövrdə hər bir dövlət özünü qorumaq və qarşısına qoyduğu strateji məqsədlərə çatmaq istəyir. Pekinin illərdir qarşısına qoyduğu məqsəd Tayvan adasını Çinə birləşdirməkdir. Pekin Rusiya-Ukrayna və Yaxın Şərqdəki müharibənin davamından narahat olsa da, hazırki şəraitdə Tayvan məsələsinin həlli barədə də düşünür.
Çinin xarici işlər naziri Van İ 14-cü Ümumxalq Xalq Nümayəndələri Konqresinin sessiyası zamanı keçirilən mətbuat konfransında bildirib ki, Tayvan heç vaxt müstəqil dövlət olmayıb və olmayacaq. Nazirin sözlərinə görə, Tayvan qədim dövrlərdən etibarən Çinin ayrılmaz ərazisi hesab olunur, ada indi və gələcəkdə ayrıca dövlət statusu ala bilməz. Van İ bildirib ki, Tayvanın Çin tərkibinə qayıtması Çin xalqının Yaponiyaya qarşı müharibədə qələbəsinin, həmçinin İkinci Dünya müharibəsinin nəticələrinin bir hissəsidir. Çinin xarici işlər naziri BMT qətnaməsinə istinad etməyi də unutmayıb. Van İ söyləyib ki, İkinci Dünya müharibəsində Yaponiyanın kapitulyasiya aktı, həmçinin BMT Baş Assambleyasının 2758 saylı qətnaməsi və digər beynəlxalq hüquqi sənədlər Tayvanın statusunu açıq şəkildə təsdiqləyir.
Çinin xarici işlər naziri açıqlamasında Yaponiyanı hədələməyi də unutmayıb. Van İ Yaponiyanı tarixdən dərs çıxarmağa və xəyali təhdidlər bəhanəsi ilə militarist kursunu bərpa etməyə cəhd etməməyə çağırıb. Nazir yapon xalqının gözlərini açacağına və heç kimin gücünü şişirtməsinə, keçmişin səhvlərini təkrarlamasına imkan verməyəcəyinə ümid etdiyi bu sözlərlə bildirib: “Böyümüş və güclənmiş Çin və onun 1,4 milyard vətəndaşı artıq heç kimin müstəmləkəçiliyə haqq qazandırmasına imkan verməyəcək”. Çinin xarici işlər naziri bu sözləri ona görə deyib ki, Yaponiya hərbi gücünü artırmağa qərar verib. Yaponiya hökuməti bu məqsədlə büdcədə hərbi xərcləri artıracaq. Bu Tokionun Çinin bölgədə artan hərbi gücü və Yaponiya sahillərinə yaxın sularda Çin-Rusiya birgə təlimlərinin sayının artması narahatlığı ilə bağlıdır. ABŞ İkinci Dünya müharibəsindən sonra ilk dəfə Yaponiyanın hərbi xərclərini artırmasına yaşıl işıq yandırıb.
Yaponiyanın baş naziri Sanae Takaiçi açıqlamalarının birində Çinin Tayvana hərbi müdaxiləsinin ölkəsinə təhdid olacağı barədə bəyanat vermişdi. Bu bəyanat Çin ilə Yaponiya arasında münasibətləri daha da gərginləşdirmişdi. Çin xarici işlər naziri Pekinin Tayvan məsələsində mövqeyinin dəyişməz olduğunu belə izah edib: “Beynəlxalq münasibətlərdə “iki Çin” və ya “bir Çin – bir Tayvan” modelini yaratmaq cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur”.
Çinin xarici işlər nazirinin son açıqlaması o deməkdirmi ki, beynəlxalq aləmin diqqəti Rusiya-Ukrayna və Yaxın Şərqdəki müharibəyə yönəlmişkən, Pekin Tayvanı ələ keçirməyi planlaşdırır?
Pekində bu haqda düşünsələr də, riskləri də hesablayırlar. Yaxın Şərqdəki müharibə Çinin neft ehtiyatını tükəndirməyə başlayıb. Digər tərəfdən ABŞ və İsrailin İrana qarşı müharibəsi Çinin Yaxın Şərq ölkələrindəki yatırımlarına təhlükə yaradıb. Çinin özündə isə əmlak böhranı və daxili borclar problemi həll olunmayıb. Çinin illik iqtisadi artım tempi 1991-ci ildən bəri ən aşağı səviyyəyə enib. Tayvanın ələ keçirilməsi əməliyyatı Çinin problemlərini daha da artıracaq. ABŞ Yaxın Şərqdə müharibə aparmasına baxmayaraq, Pekinin Tayvan adasını ələ keçirməsi əməliyyatına seyrçi qalmayacaq. Ada ətrafında müharibə Çinin ABŞ-la ticarət müharibəsini alovlandıracaq. Bu isə Çin iqtisadiyyatı üçün əlavə problemlər deməkdir. Buna görə də Pekin Tayvanın ələ keçirilməsi əməliyyatını qeyri-müəyyən dövrədək təxirə salmaq məcburiyyətindədir.

Is Beijing planning to take over Taiwan?
In a time when international law does not function, every state wants to protect itself and achieve the strategic goals it has set. The goal that Beijing has set for years is to reunify the island of Taiwan with China. Although Beijing is concerned about the continuation of the war in Russia-Ukraine and the Middle East, it is also considering the resolution of the Taiwan issue under current circumstances.
China's Foreign Minister Wang Yi stated at a press conference held during the session of the 14th National People's Congress that Taiwan has never been and will never be an independent state. According to the minister, Taiwan has been considered an integral part of China since ancient times and the island cannot now or in the future attain the status of a separate state. Wang Yi said that Taiwan's return to China's fold is part of the Chinese people's victory against Japan in the war as well as the results of the Second World War. The Chinese foreign minister also did not forget to refer to the UN resolution. Wang Yi said that Japan's Act of Surrender in the Second World War, as well as UN General Assembly Resolution 2758 and other international legal documents clearly confirm Taiwan's status.
The Chinese foreign minister also did not forget to threaten Japan in his statement. Wang Yi called on Japan to learn lessons from history and not to attempt to restore its militarist course under the pretext of imaginary threats. The minister expressed hope that the Japanese people would open their eyes and would not allow anyone to exaggerate their power or repeat the mistakes of the past with these words: "The grown and strengthened China and its 1.4 billion citizens will no longer allow anyone to justify colonialism." The Chinese foreign minister said these words because Japan has decided to increase its military power. The Japanese government will increase military spending in the budget for this purpose. This is related to Tokyo's concern over China's increasing military power in the region and the increasing number of China-Russia joint exercises near Japanese waters. The United States has given the green light for Japan to increase its military spending for the first time since the Second World War.
Japan's Prime Minister Sanae Takaichi, in one of her statements, declared that China's military intervention in Taiwan would be a threat to her country. This declaration further strained the relations between China and Japan. The Chinese foreign minister explained Beijing's position on the Taiwan issue remains unchanged: "Attempts to create 'two Chinas' or a 'one China - one Taiwan' model in international relations are doomed to fail."
Does the Chinese foreign minister's recent statement mean that while the international community's attention is focused on the wars in Russia-Ukraine and the Middle East, Beijing is planning to seize Taiwan?
Although they consider this in Beijing, they also weigh the risks. The war in the Middle East has begun to deplete China’s oil reserves. On the other hand, the US and Israel’s war against Iran has endangered China's investments in Middle Eastern countries. China itself has unresolved problems with real estate crises and domestic debt. China's annual economic growth rate has fallen to its lowest level since 1991. A military operation to seize Taiwan will only increase China’s problems. Although the United States is conducting a war in the Middle East, it will not remain a spectator in Beijing’s operation to seize the island of Taiwan. A war around the island would ignite the trade war between China and the US. This would mean additional problems for China’s economy. Therefore, Beijing is forced to postpone the operation to seize Taiwan indefinitely.