Pentaqonda İran müharibəsi ilə bağlı sərt qarşıdurma:
Medianews.az xəbər verir ki, demokratlar prezident Donald Tramp və müdafiə naziri Pit Heqset ictimaiyyəti aldatmaqda ittiham ediblər.
Müdafiə naziri Pit Heqset Konqresdə çıxışı zamanı demokratları və bəzi respublikaçıları “məğlubiyyətçi, bacarıqsız və məsuliyyətsiz” adlandıraraq sərt ritorika ilə çıxış edib. Onun sözləri iclasda gərginliyi artırıb.
Demokrat konqresmen Con Qaramendi administrasiyanı İran müharibəsinin səbəbləri ilə bağlı yalan məlumat verməkdə günahlandırıb və müharibənin strategiyasını “uğursuz və qeyri-peşəkar” adlandırıb.
Heqset ittihamlara cavab verərək tənqidçiləri Prezident Trampa qarşı şəxsi qərəzdə günahlandırıb və ABŞ ictimaiyyətinin əməliyyatı dəstəklədiyini iddia edib.
Konqresdə əsas müzakirə mövzularından biri İranın nüvə proqramı olub. Demokratlar müharibənin əvvəlki bəyanatlarla ziddiyyət təşkil etdiyini bildiriblər. Heqset isə İranın nüvə imkanlarının ciddi zərər gördüyünü deyib.
Konqres üzvləri müharibənin 25 milyard dollara yaxın xərci və artan sosial-iqtisadi yükünü tənqid ediblər. Demokratlar həmçinin mülki itkilər və bölgədəki sabitsizliyi gündəmə gətiriblər.
Nazir müharibənin nə vaxt bitəcəyi barədə dəqiq cavab verməkdən imtina edib və bunun strateji üstünlük üçün vacib olduğunu bildirib.
Dinləmələrdə İran və digər bölgələrdə baş verən mülki itkilər və Karib hövzəsindəki hərbi əməliyyatlar da tənqid edilib. Demokratlar bu əməliyyatlarda şəffaflığın olmadığını vurğulayıblar.

Слушание в Конгрессе, прошедшее в Вашингтоне, превратилось в острую дискуссию вокруг политики США в отношении Ирана.
Сообщает Medianews.az, демократы обвиняют президента Дональда Трампа и министра обороны Пита Хэгсета в введении общественности в заблуждение.
Министр обороны Пит Хэгсет выступил в Конгрессе с резкой риторикой, назвав демократов и некоторых республиканцев «проигравшими, некомпетентными и безответственными». Его слова усилили напряжённость на заседании.
Демократ-конгрессмен Джон Гарамэнди обвинил администрацию в предоставлении ложной информации о причинах войны с Ираном и назвал стратегию войны «неудачной и непрофессиональной».
Хэгсет, отвечая на обвинения, обвинил критиков в личной предвзятости против президента Трампа и заявил, что общественность США поддерживает операцию.
Одной из основных тем обсуждения в Конгрессе была ядерная программа Ирана. Демократы утверждали, что война противоречит прежним заявлениям. В то время как Хэгсет заявил, что ядерный потенциал Ирана серьёзно пострадал.
Члены Конгресса критиковали затраты на войну, приближающиеся к 25 миллиардам долларов, и растущую социально-экономическую нагрузку. Демократы также подняли вопросы гражданских потерь и нестабильности в регионе.
Министр отказался дать точный ответ о сроках окончания войны, отметив, что это важно для стратегического преимущества.
На слушаниях также подверглись критике гражданские потери в Иране и других регионах, а также военные операции в Карибском бассейне. Демократы подчеркнули отсутствие прозрачности в этих операциях.