İran Prezidenti Məsud Pezeşkian ABŞ-İsrail hücumunda ağır yaralandığı iddia olunan İranın Ali Lideri Müctəba Xamenei ilə keçirdiyi son görüş barədə açıqlama verib.
Medianews.az xəbər verir ki, Pezeşkian görüşün təxminən iki saat yarım davam etdiyini və son dərəcə səmimi atmosferdə keçdiyini bildirib.
İran prezidenti görüş zamanı dövlət idarəçiliyi və milli məsələlərlə bağlı vacib mövzuların müzakirə olunduğunu qeyd etsə də, detalları açıqlamayıb.
Pezeşkian bildirib:
“Ali liderimizlə görüş keçirdik və təxminən iki saat yarım söhbət etdik. Onun davranışı və yanaşması çox isti və təvazökar idi.”
İran prezidenti bu görüşü “vacib yüksək səviyyəli əlaqə” kimi qiymətləndirərək, dövlət işləri üzrə koordinasiyanın davam etdiyini vurğulayıb.
Digər tərəfdən, görüşlə bağlı İran rəhbərliyi tərəfindən əlavə rəsmi açıqlama verilməyib.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl The New York Times adı açıqlanmayan İran rəsmilərinə istinadən yaydığı məlumatda Müctəba Xameneinin İran-İsrail gərginliyi zamanı baş verən hücumlarda ayaqlarından yaralandığını iddia etmişdi. Məlumatda onun yüksək təhlükəsizlik zonasında saxlanıldığı da bildirilib.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан прокомментировал последнюю встречу с Верховным лидером Ирана Муджтабой Хаменеи, который, как утверждается, тяжело ранен в результате атаки США и Израиля.
Medianews.az сообщает, что Пезешкиан отметил, что встреча длилась примерно два с половиной часа и прошла в крайне искренней атмосфере.
Президент Ирана отметил, что во время встречи обсуждались важные темы, касающиеся государственного управления и национальных вопросов, однако деталей не раскрывал.
Пезешкиан заявил:
«Мы провели встречу с нашим Верховным лидером и поговорили примерно два с половиной часа. Его поведение и подход были очень теплыми и скромными.»
Президент Ирана оценил эту встречу как «важный высокоуровневый контакт», подчеркнув, что координация по государственным делам продолжается.
С другой стороны, руководство Ирана не давало дополнительных официальных комментариев по поводу встречи.
Следует отметить, что ранее The New York Times со ссылкой на анонимных иранских чиновников сообщала, что Муджтаба Хаменеи получил ранения в ноги во время атак на фоне напряженности между Ираном и Израилем. В сообщении также говорилось, что он содержится в зоне повышенной безопасности.