Pezeşkian sülh üçün ŞƏRTLƏRİNİ açıqladı
İran prezidenti Məsud Pezeşkian ölkəsinin müəyyən şərtlər daxilində regiondakı gərginliyi və müharibəni dayandırmağa hazır olduğunu bəyan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə o, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Antoniu Koşta ilə telefon danışığı zamanı bildirib.
İran mediasının yaydığı məlumata görə, Pezeşkian danışıq zamanı "Biz lazımi şərtlərə əməl olunmaqla, xüsusilə də təcavüzün təkrarlanmayacağına dair zəmanət verilməklə bu müharibəni bitirmək iradəsinə sahibik" deyə vurğulayıb.
O, Yaxın Şərqdəki mövcud münaqişənin ABŞ və İsrailin "düşmənçilik və təcavüzkar hərəkətlərinin" nəticəsi olduğunu qeyd edib.
Prezident Pezeşkian Avropa İttifaqını qərəzli yanaşmada ittiham edərək bildirib ki, ABŞ-İsrail hücumları Avropanın müdafiə etdiyini iddia etdiyi qanunun aliliyi prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
O, regiondakı vəziyyətə hər hansı xarici müdaxilənin təhlükəli nəticələrə yol açacağı barədə xəbərdarlıq edib və Avropa ölkələrini İrana qarşı siyasətlərinə "düzəliş" etməyə çağırıb.
Diplomatik proseslərə də toxunan İran lideri, rəsmi Tehranın ABŞ ilə danışıqlara "xoş niyyətlə" daxil olduğunu, lakin proses zamanı yenidən hücuma məruz qaldıqlarını bildirib. Onun fikrincə, bu hadisə Vaşinqtonun real diplomatiyaya sadiq olmadığını sübut edir.
Öz növbəsində, Antoniu Koşta Avropa ölkələrinin ABŞ və İsrailin İrana hücumlarını dəstəkləmədiyini diqqətə çatdırıb. O, "X" platformasında etdiyi paylaşımda tərəfləri gərginliyi azaltmağa və təmkinli olmağa çağıraraq qeyd edib ki, İranın yaratdığı geniş təhlükəsizlik problemləri nəzərə alınmaqla, diplomatiya üçün mütləq imkan yaradılmalıdır.//Musavat.com

Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что его страна готова при определенных условиях прекратить напряженность и войну в регионе.
Medianews.az сообщает, что он заявил об этом во время телефонного разговора с председателем Европейского совета Антониу Коштой.
По информации, распространенной иранскими СМИ, Пезешкиан во время разговора подчеркнул: «При условии соблюдения необходимых требований, особенно гарантии того, что агрессия не повторится, у нас есть воля прекратить эту войну».
Он отметил, что существующий конфликт на Ближнем Востоке является результатом «враждебных и агрессивных действий» США и Израиля.
Президент Пезешкиан обвинил Европейский союз в предвзятом подходе и заявил, что нападения США и Израиля являются грубым нарушением принципов верховенства закона, якобы защищаемого Европой.
Он предупредил, что любое внешнее вмешательство в ситуацию в регионе приведет к опасным последствиям и призвал европейские страны «скорректировать» свою политику в отношении Ирана.
Касаясь дипломатических процессов, иранский лидер заявил, что официальный Тегеран вступил в переговоры с США «с добрыми намерениями», но в ходе процесса вновь подвергся нападкам. По его мнению, это доказывает, что Вашингтон не привержен настоящей дипломатии.
В свою очередь, Антониу Кошта отметил, что европейские страны не поддерживают атаки США и Израиля на Иран. В своем посте на платформе «X» он призвал стороны снизить напряженность и проявить сдержанность, отметив, что учитывая широкие проблемы безопасности, вызванные Ираном, для дипломатии обязательно должен быть создан канал возможностей.//Musavat.com