Pezeşkian sülh üçün ŞƏRTLƏRİNİ açıqladı
İran prezidenti Məsud Pezeşkian ölkəsinin müəyyən şərtlər daxilində regiondakı gərginliyi və müharibəni dayandırmağa hazır olduğunu bəyan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə o, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Antoniu Koşta ilə telefon danışığı zamanı bildirib.
İran mediasının yaydığı məlumata görə, Pezeşkian danışıq zamanı "Biz lazımi şərtlərə əməl olunmaqla, xüsusilə də təcavüzün təkrarlanmayacağına dair zəmanət verilməklə bu müharibəni bitirmək iradəsinə sahibik" deyə vurğulayıb.
O, Yaxın Şərqdəki mövcud münaqişənin ABŞ və İsrailin "düşmənçilik və təcavüzkar hərəkətlərinin" nəticəsi olduğunu qeyd edib.
Prezident Pezeşkian Avropa İttifaqını qərəzli yanaşmada ittiham edərək bildirib ki, ABŞ-İsrail hücumları Avropanın müdafiə etdiyini iddia etdiyi qanunun aliliyi prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
O, regiondakı vəziyyətə hər hansı xarici müdaxilənin təhlükəli nəticələrə yol açacağı barədə xəbərdarlıq edib və Avropa ölkələrini İrana qarşı siyasətlərinə "düzəliş" etməyə çağırıb.
Diplomatik proseslərə də toxunan İran lideri, rəsmi Tehranın ABŞ ilə danışıqlara "xoş niyyətlə" daxil olduğunu, lakin proses zamanı yenidən hücuma məruz qaldıqlarını bildirib. Onun fikrincə, bu hadisə Vaşinqtonun real diplomatiyaya sadiq olmadığını sübut edir.
Öz növbəsində, Antoniu Koşta Avropa ölkələrinin ABŞ və İsrailin İrana hücumlarını dəstəkləmədiyini diqqətə çatdırıb. O, "X" platformasında etdiyi paylaşımda tərəfləri gərginliyi azaltmağa və təmkinli olmağa çağıraraq qeyd edib ki, İranın yaratdığı geniş təhlükəsizlik problemləri nəzərə alınmaqla, diplomatiya üçün mütləq imkan yaradılmalıdır.//Musavat.com

Doctors for peace He/She/They announced the TERMS
Iranian President Masoud Pezeshkian has declared that his country is ready to stop the tension and war in the region under certain conditions.
Medianews.az reports that he stated this during a phone conversation with the President of the European Council, Antonio Costa.
According to information disseminated by the Iranian media, Pezeshkian emphasized during the dialogue, "We have the will to end this war provided the necessary conditions are met, especially with guarantees that the aggression will not be repeated."
He noted that the existing conflict in the Middle East is the result of the "hostile and aggressive actions" of the United States and Israel.
President Pezeshkian accused the European Union of biased approach and stated that the US-Israel attacks flagrantly violate the principles of the rule of law that Europe claims to defend.
He warned that any foreign intervention in the region would lead to dangerous consequences and called on European countries to "adjust" their policies towards Iran.
Touching upon diplomatic processes, the Iranian leader said that official Tehran entered negotiations with the United States "in good faith," but was attacked again during the process. According to him, this incident proves that Washington is not committed to genuine diplomacy.
In turn, Antonio Costa highlighted that European countries do not support the US and Israeli attacks on Iran. In a post on platform "X," he called on the parties to reduce tensions and exercise restraint, noting that given the broad security challenges created by Iran, an absolute opportunity must be created for diplomacy.//Musavat.com