Pişiklərlə bağlı yüzillərin sirri açıldı
Yüzillərdir elm adamlarını düşündürən sual nəhayət cavabını tapdı: Pişiklər niyə həmişə ayaqları üstə düşür? Yaponiyanın Yamaquçi Universitetinin tədqiqatçıları pişiklərin havada özlərini necə döndərib təhlükəsiz şəkildə yerə endiklərini izah etdilər.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqatçılar müəyyən ediblər ki, bu qeyri-adi akrobatik bacarığın sirri onların kürəyindəki hədsiz elastik onurğa hissəsində gizlənir.
"The Anatomical Record" jurnalında dərc olunan təcrübədə pişik onurğaları üzərində aparılan testlər göstərdi ki, pişiklərin döş onurğası (thoracic spine) bel onurğasına (lumbar spine) nisbətən demək olar ki, üç dəfə daha elastikdir. Bu quruluş sayəsində pişiklər gövdələrinin yuxarı hissəsini bir artist kimi sürətlə çevirə bilir və bir neçə millisaniyə ərzində yerə baxacaq şəkildə mövqe tuturlar. Tədqiqatın rəhbəri Dr. Yasuo Hiquraşi bildirib ki, döş onurğası asanlıqla dönə bilir və bu hərəkət bel onurğasının da dönməsinə kömək edərək pişiyin ayaqları üstə enməsini təmin edir.
Pişiklərin havada dönmə qabiliyyəti 1800-cü illərdən bəri fiziklər tərəfindən "düşən pişik problemi" kimi araşdırılırdı. Fizika qanunlarına görə, bir cisim xarici təsir olmadan öz-özünə dönməməlidir; lakin pişiklər sanki bu qaydanı "pozur" kimi görünürdülər. İki yüz il ərzində inkişaf etdirilən nəzəriyyələr üç əsas modelə fokuslanmışdı: quyruq itələməsi, bükmə-döndürmə və sıxıb-döndürmə modelləri.
Dr. Hiquraşi və komandası real mexanizmi görmək üçün iki təcrübə aparıb:
Onurğa analizi: Universitetə bağışlanan pişik onurğaları xüsusi cihazla araşdırıldı. Məlum oldu ki, onurğa bütün boyu bərabər elastiklikdə deyil; döş onurğasının ön ayaqlara yaxın hissəsi daha çox dönmə qabiliyyətinə malikdir.
Video çəkiliş: İki yetkin pişik 1 metr hündürlükdən buraxıldı və hərəkətləri videoya alındı. Müşahidə edildi ki, pişiklərin ön gövdələri arxa gövdələrindən bir neçə millisaniyə əvvəl dönərək yerə baxır.
Bu tapıntılar pişiklərin "sıxıb-döndürmə" modeli ilə hərəkət etdiyini təsdiqlədi. Pişiklər ön pəncələrini içəri çəkib üst gövdələrini sürətlə döndərərkən, arxa ayaqlarını açaraq alt gövdələrini nisbətən sabit saxlayırlar. Daha sonra proses tərsinə çevrilir: arxa ayaqlar içəri çəkilir, ön pəncələr açılır və alt gövdə döndərilir. Üst və alt gövdə zidd istiqamətlərdə döndüyü üçün bucaq momenti dəyişmir və pişiklər fizika qanunları daxilində həmişə ayaqları üstə yerə enirlər.

Вопрос, который веками озадачивал ученых: почему кошки всегда приземляются на лапы? Исследователи Университета Ямагучи в Японии объяснили, как кошки в воздухе поворачиваются и безопасно приземляются на землю.
Medianews.az, ссылаясь на Milli.Az, сообщает, что исследователи выяснили, что секрет этой необычной акробатической способности скрыт в чрезвычайно эластичной части позвоночника на их спине.
В эксперименте, опубликованном в журнале "The Anatomical Record", тесты на кошачьем позвоночнике показали, что грудной отдел позвоночника (thoracic spine) у кошек почти в три раза более эластичный, чем поясничный отдел (lumbar spine). Благодаря этой конструкции кошки могут быстро поворачивать верхнюю часть туловища словно артисты и за несколько миллисекунд принимать положение лицом вниз. Руководитель исследования доктор Ясуо Хигураши отметил, что грудной отдел позвоночника легко вращается, а это движение помогает вращению поясничного отдела и обеспечивает, что кошка приземляется на лапы.
Способность кошек вращаться в воздухе изучалась физиками как "проблема падающей кошки" с 1800-х годов. По законам физики, тело не может вращаться само по себе без внешнего воздействия, однако кошки, казалось, "нарушали" это правило. На протяжении двухсот лет разработанные теории фокусировались на трех основных моделях: отталкивание хвостом, изгиб-вращение и сжимание-вращение.
Доктор Хигураши и его команда провели два эксперимента, чтобы увидеть реальный механизм:
Анализ позвоночника: позвоночники кошек, подаренные университету, исследовали с помощью специального оборудования. Было установлено, что позвоночник не имеет равномерной эластичности по всей длине; передняя часть грудного отдела, ближе к передним лапам, обладает большей способностью к вращению.
Видеозапись: двух взрослых кошек бросали с высоты 1 метр и записывали их движения на видео. Наблюдалось, что передняя часть туловища кошек поворачивалась на несколько миллисекунд раньше задней части и была направлена вниз.
Эти выводы подтвердили, что кошки движутся по модели "сжимания-вращения". Кошки втягивают передние лапы, быстро поворачивают верхнюю часть тела, раскрывают задние лапы и относительно стабилизируют нижнюю часть тела. Затем процесс происходит в обратном порядке: задние лапы втягиваются, передние лапы раскрываются и нижняя часть тела поворачивается. Верхняя и нижняя части тела вращаются в противоположных направлениях, поэтому момент угла не изменяется, и кошки всегда приземляются на лапы в соответствии с законами физики.