Polis valideynlərə çağırış etdi -
Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən cinayətlərin, o cümlədən uşaqlara qarşı törədilən ailə-məişət xarakterli zorakılıq əməllərinin qarşısının alınması istiqamətində aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə profilaktik tədbirlər davam etdirilir.
DİN-in Mətbuat Xidmətindən Medianews.az-a bildirilib ki, uşaq təkcə bir ailənin deyil, bütövlükdə cəmiyyətin gələcəyidir.
Valideyn məsuliyyəti isə sadəcə hüquqi öhdəlik deyil, həm də mənəvi vəzifədir.
Qanunvericiliyə əsasən, valideynlər və ya onları əvəz edən şəxslər azyaşlıların sağlamlığına və davranışına nəzarət etməlidirlər. Bu məsələ yalnız qanunla məhdudlaşmır. Uşağın nəzarətsiz qalması onun fiziki təhlükə, zərərli mühit, aqressiv təsirlər və cinayət riskləri ilə üzləşməsinə səbəb ola bilər. Bu isə artıq təkcə ailə problemi deyil ictimai təhlükədir. Müasir dövrdə təhlükə yalnız küçədə deyil. Sosial şəbəkələr, rəqəmsal mühit və mənfi təsir qrupları valideyn diqqətini daha da vacib edir.
Qeyd edilib ki, polis əməkdaşları aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə uşaqların hüquqlarının qorunması istiqamətində maarifləndirici və profilaktik tədbirlər həyata keçirir. Məqsəd cəzalandırmaq deyil, qorumaqdır. İzahedici söhbətlər, tövsiyələr və preventiv yanaşma təhlükənin qarşısını əvvəlcədən almağa xidmət edir. Valideyn məsuliyyəti hüquqi norma olmaqla yanaşı, vətəndaşlıq borcudur.
Ona görə də övladınızın harada, kimlə və necə vaxt keçirdiyini bilin, onların rəqəmsal mühitdəki fəaliyyətinə nəzarət edin, davranış dəyişikliklərinə biganə qalmayın, məktəb və ictimai mühitlə əlaqəni gücləndirin, laqeyd yanaşmayın. Gəlin, uşaqları aqressiv təsir yaradan hallardan birgə qoruyaq. Unutmayaq ki, bu gün göstərilən diqqət sabahın sağlam və güvənli vətəndaşını formalaşdırır.

Министерство внутренних дел совместно с соответствующими государственными органами продолжает профилактические меры по предотвращению преступлений, в том числе совершенных в отношении детей, а также актов семейно-бытового насилия.
Из пресс-службы МВД Medianews.az сообщили, что ребенок — это будущее не только одной семьи, но и всего общества.
Родительская ответственность — это не только юридическое обязательство, но и моральный долг.
Согласно законодательству, родители или лица, их замещающие, должны контролировать здоровье и поведение несовершеннолетних. Этот вопрос не ограничивается только законом. Оставление ребенка без присмотра может привести к физической опасности, попаданию в вредную среду, агрессивным воздействиям и рискам преступности. Это уже не просто семейная проблема, а общественная опасность. В современном мире опасность присутствует не только на улице. Социальные сети, цифровая среда и негативные группы оказывают влияние, которое требует ещё большего внимания со стороны родителей.
Отмечается, что сотрудники полиции совместно с соответствующими государственными учреждениями проводят просветительские и профилактические мероприятия по защите прав детей. Цель не наказание, а защита. Разъяснительные беседы, рекомендации и превентивный подход направлены на предупреждение опасности заранее. Родительская ответственность — это не только юридическая норма, но и гражданский долг.
Поэтому знайте, где ваш ребенок, с кем и как проводит время, контролируйте его деятельность в цифровой среде, не оставайтесь равнодушными к изменениям в его поведении, укрепляйте связь со школой и общественной средой, не проявляйте безразличия. Давайте вместе защитим детей от агрессивных воздействий. Не забывайте, что внимание, проявленное сегодня, формирует здорового и безопасного гражданина завтрашнего дня.