Polis valideynlərə çağırış etdi -
Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən cinayətlərin, o cümlədən uşaqlara qarşı törədilən ailə-məişət xarakterli zorakılıq əməllərinin qarşısının alınması istiqamətində aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə profilaktik tədbirlər davam etdirilir.
DİN-in Mətbuat Xidmətindən Medianews.az-a bildirilib ki, uşaq təkcə bir ailənin deyil, bütövlükdə cəmiyyətin gələcəyidir.
Valideyn məsuliyyəti isə sadəcə hüquqi öhdəlik deyil, həm də mənəvi vəzifədir.
Qanunvericiliyə əsasən, valideynlər və ya onları əvəz edən şəxslər azyaşlıların sağlamlığına və davranışına nəzarət etməlidirlər. Bu məsələ yalnız qanunla məhdudlaşmır. Uşağın nəzarətsiz qalması onun fiziki təhlükə, zərərli mühit, aqressiv təsirlər və cinayət riskləri ilə üzləşməsinə səbəb ola bilər. Bu isə artıq təkcə ailə problemi deyil ictimai təhlükədir. Müasir dövrdə təhlükə yalnız küçədə deyil. Sosial şəbəkələr, rəqəmsal mühit və mənfi təsir qrupları valideyn diqqətini daha da vacib edir.
Qeyd edilib ki, polis əməkdaşları aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə uşaqların hüquqlarının qorunması istiqamətində maarifləndirici və profilaktik tədbirlər həyata keçirir. Məqsəd cəzalandırmaq deyil, qorumaqdır. İzahedici söhbətlər, tövsiyələr və preventiv yanaşma təhlükənin qarşısını əvvəlcədən almağa xidmət edir. Valideyn məsuliyyəti hüquqi norma olmaqla yanaşı, vətəndaşlıq borcudur.
Ona görə də övladınızın harada, kimlə və necə vaxt keçirdiyini bilin, onların rəqəmsal mühitdəki fəaliyyətinə nəzarət edin, davranış dəyişikliklərinə biganə qalmayın, məktəb və ictimai mühitlə əlaqəni gücləndirin, laqeyd yanaşmayın. Gəlin, uşaqları aqressiv təsir yaradan hallardan birgə qoruyaq. Unutmayaq ki, bu gün göstərilən diqqət sabahın sağlam və güvənli vətəndaşını formalaşdırır.

The police made an appeal to the parents -
Preventive measures are being continued by the Ministry of Internal Affairs together with the relevant state agencies to prevent crimes, including domestic violence acts committed against children.
It has been reported to Medianews.az from the Press Service of the Ministry of Internal Affairs that a child is not only the future of a single family but the entire society as a whole.
Parental responsibility is not only a legal obligation but also a moral duty.
According to the legislation, parents or persons substituting them must monitor the health and behavior of minors. This issue is not limited only by law. Leaving a child unattended may lead to exposure to physical danger, harmful environments, aggressive influences, and the risk of crime. This is no longer just a family problem but a public safety issue. In modern times, danger is not only on the street. Social networks, the digital environment, and negative influence groups make parental attention even more important.
It was noted that police officers, together with the relevant state agencies, carry out educational and preventive measures to protect children's rights. The goal is not to punish but to protect. Explanatory talks, recommendations, and a preventive approach serve to preemptively prevent danger. Parental responsibility is both a legal norm and a civic duty.
Therefore, know where, with whom, and how your child spends their time, monitor their activities in the digital environment, do not ignore changes in behavior, strengthen connections with the school and social environments, do not remain indifferent. Let us protect children together from situations that create aggressive influences. Let us not forget that the care shown today forms a healthy and secure citizen of tomorrow.