Pomidor və xiyar: hansı daha faydalıdır?
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, xiyar 95% sudan ibarətdir. Bu tərəvəz orqanizmin maye balansını qorumağa kömək edir, həmçinin tərkibində kalium, maqnezium və antioksidantlar var.
Xiyar bağırsaq mikrobiotasına müsbət təsir göstərir və öd axımını yaxşılaşdırır.
Pomidor isə karotinoidlər və güclü antioksidant likopinlə zəngindir. Likopin ürək, damar və beyin sağlamlığına müsbət təsir edir, istiliklə işlənmiş pomidorda isə daha da güclənir. Pomidorun tərkibindəki lutein və zeaksantin görməni yaxşılaşdırır, liflər isə həzm sisteminə faydalıdır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, pomidorlarda antioksidantlar daha çox olduğu üçün onların faydası bir qədər üstün ola bilər. Lakin ən yaxşı seçim — həm pomidor, həm də xiyarın birgə istifadəsidir, çünki hər biri orqanizmə fərqli fayda verir.
Rozum vurğulayıb ki, pomidor və xiyarın birlikdə yeyilməsinin zərərli olduğuna dair elmi sübut yoxdur. Əksinə, sağlam insanlar onları salatlarda rahatlıqla birləşdirə bilərlər.

Tomato and cucumber:
Medianews.az reports that according to her, cucumber consists of 95% water. This vegetable helps the body maintain fluid balance and contains potassium, magnesium, and antioxidants.
Cucumber positively affects the gut microbiota and improves bile flow.
Tomato, on the other hand, is rich in carotenoids and the powerful antioxidant lycopene. Lycopene positively affects heart, vascular, and brain health, and it becomes even stronger in heat-processed tomatoes. The lutein and zeaxanthin in tomatoes improve vision, and the fibers are beneficial for the digestive system.
The specialist noted that since tomatoes contain more antioxidants, their benefit might be somewhat superior. However, the best choice is the combined consumption of both tomatoes and cucumbers, as each provides different benefits to the body.
Rozum emphasized that there is no scientific evidence that eating tomatoes and cucumbers together is harmful. On the contrary, healthy people can easily combine them in salads.