Pomidor və xiyar: hansı daha faydalıdır?
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, xiyar 95% sudan ibarətdir. Bu tərəvəz orqanizmin maye balansını qorumağa kömək edir, həmçinin tərkibində kalium, maqnezium və antioksidantlar var.
Xiyar bağırsaq mikrobiotasına müsbət təsir göstərir və öd axımını yaxşılaşdırır.
Pomidor isə karotinoidlər və güclü antioksidant likopinlə zəngindir. Likopin ürək, damar və beyin sağlamlığına müsbət təsir edir, istiliklə işlənmiş pomidorda isə daha da güclənir. Pomidorun tərkibindəki lutein və zeaksantin görməni yaxşılaşdırır, liflər isə həzm sisteminə faydalıdır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, pomidorlarda antioksidantlar daha çox olduğu üçün onların faydası bir qədər üstün ola bilər. Lakin ən yaxşı seçim — həm pomidor, həm də xiyarın birgə istifadəsidir, çünki hər biri orqanizmə fərqli fayda verir.
Rozum vurğulayıb ki, pomidor və xiyarın birlikdə yeyilməsinin zərərli olduğuna dair elmi sübut yoxdur. Əksinə, sağlam insanlar onları salatlarda rahatlıqla birləşdirə bilərlər.

Помидор и огурец: что полезнее?
Medianews.az сообщает, что, по её словам, огурец состоит на 95% из воды. Этот овощ помогает организму поддерживать водный баланс, а также содержит калий, магний и антиоксиданты.
Огурец положительно влияет на микробиоту кишечника и улучшает отток желчи.
Помидор же богат каротиноидами и сильным антиоксидантом ликопином. Ликопин положительно влияет на здоровье сердца, сосудов и мозга, а при тепловой обработке помидоров он становится ещё сильнее. Лютеин и зеаксантин, содержащиеся в помидорах, улучшают зрение, а клетчатка полезна для пищеварительной системы.
Специалист отметила, что из-за более высокого содержания антиоксидантов польза помидоров может быть несколько выше. Однако лучший выбор — это совместное употребление как помидоров, так и огурцов, так как каждый из них приносит организму разные пользы.
Розум подчеркнула, что научных доказательств вреда совместного употребления помидоров и огурцов нет. Напротив, здоровые люди могут спокойно сочетать их в салатах.