Prezident sərəncam İMZALADI:
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında dağ-mədən (metal filizləri) və metallurgiya sənayesinin inkişafının təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Sərəncamda əksini tapıb.
Sərəncama əsasən, “Azərbaycan Alüminiumu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin aktivlərinin “Azəralüminium” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin balansına verilməsi təmin ediləcək.
Həmçinin, “Azərbaycan alüminiumu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti kreditor borclarının, habelə dövlət təşkilatlarına olan və “Azərbaycan Alüminiumu” Səhmdar Cəmiyyətini idarə etmək hüququna dair Müqavilə”nin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 31 mart tarixli 678 nömrəli Sərəncamına əsasən ödənilməsinə 25 il möhlət verilmiş, eləcə də Dövlət borcu və zəmanəti üzrə öhdəliklərin Təminat Fondu qarşısında yaranmış borclarının silinməsi ilə bağlı zəruri tədbirlər görməli; Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq vergi öhdəliyinə xitam verilməsi ilə bağlı zəruri tədbirlər görməlidir.
Maliyyə Nazirliyi, “Azərbaycan Alüminiumu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ləğvi nəzərə alınmaqla “Azərbaycan Alüminiumu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin qeyri-dövlət təşkilatları qarşısında təsdiq edilmiş borclarının qaytarılmasını Azərbaycan Respublikası dövlət büdcəsinin vəsaiti və ya qanunda nəzərdə tutulan digər maliyyə mənbələri hesabına müvafiq təsdiqedici sənədlər təqdim edildiyi tarixdən bir ay müddətində təmin edəcək.

Акционерное общество «Азербайджанский алюминий» ликвидируется.
Medianews.az сообщает, что это отражено в Указе Президента Ильхама Алиева «О некоторых мерах по обеспечению развития горно-металлургической промышленности (металлических руд) в Азербайджанской Республике».
Согласно Указу, активы Акционерного общества «Азербайджанский алюминий» будут переданы на баланс Общества с ограниченной ответственностью «Азералюминий».
Кроме того, должны быть приняты необходимые меры по погашению кредиторской задолженности Акционерного общества «Азербайджанский алюминий», а также по погашению задолженности перед государственными организациями в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 31 марта 2001 года № 678 «Об утверждении договора о праве управления Акционерным обществом „Азербайджанский алюминий“» с установленным 25-летним сроком погашения; а также принять необходимые меры по списанию задолженностей, возникших перед Фондом обеспечения государственных долгов и гарантий; в соответствии с Налоговым кодексом принять необходимые меры по прекращению налоговых обязательств.
Министерство финансов с учетом ликвидации Акционерного общества «Азербайджанский алюминий» обеспечит в течение одного месяца возврат подтвержденной задолженности общества перед негосударственными организациями за счет средств государственного бюджета Азербайджанской Республики или других предусмотренных законом источников финансирования с даты предоставления соответствующих подтверждающих документов.