Prezidentin gəlini “Çərçivədən kənar” adlı sərgidə
Dünya Daun Sindromu Günü ərəfəsində Daş Salnamə Muzeyində “Çərçivədən kənar” adlı inklüziv incəsənət sərgisi açılıb.
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, Alena Əliyeva, Azərbaycanın insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyeva, Milli Məclisin deputatları, mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir “SOCAR Midstream Gas Operations” şirkətinin təşəbbüsü və dəstəyi, “DADDI” sosial sahibkarlıq müəssisəsinin təşkilatçılığı, bp, PAŞA Holdinq, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzi və Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Şamil Əzizov, SOCAR MGO-nun icraçı direktoru Polad Rüstəmov, Paşa Holdinqin Baş icraçı direktorun müavini Səidə Baxşıyeva, bp AGT-nin xarici əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Günəş Əliyeva, DADDI Sosial Sahibkarlıq müəssisəsinin təsisçisi Məhbubə Əliyeva çıxış ediblər.
Çıxışlar zamanı daun sindromlu şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasının əhəmiyyəti, onların yaradıcılıq potensialının dəstəklənməsinin vacibliyi və bu istiqamətdə müxtəlif qurumlar arasında əməkdaşlığın rolu vurğulanıb.
Çıxışçılar qeyd ediblər ki, sərginin məqsədi inklüzivliyi və sosial həmrəyliyi təşviq etmək, daun sindromlu şəxslərin yaradıcılıq imkanlarını nümayiş etdirmək və onların potensialını daha geniş ictimaiyyətə təqdim etməkdir.
Tədbir çərçivəsində daun sindromlu müəlliflərin rəsm əsərlərindən ibarət satış-sərgi təşkil olunub. Satış sərgidən əldə olunan vəsait tam şəkildə müəlliflərə təqdim edilib.
Tədbirin bədii hissəsində inklüzivlik mövzusunda məhz bu tədbir üçün bəstələnmiş mahnı gənc ifaçı Əmrah Musayev və daun sindromlu şəxslərin birgə ifasında təqdim olunub. Bundan başqa, daun sindromlu iştirakçıların təqdimatında rəqs və musiqi nömrələri nümayiş etdirilib.
Sərgidə təqdim olunan əsərlər tədbir ərəfəsində YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində keçirilən iki günlük yaradıcılıq master-klassları çərçivəsində hazırlanıb.

The President's daughter-in-law at the exhibition titled "Outside the Frame"
An inclusive art exhibition called “Out of the Frame” has opened at the Stone Chronicle Museum on the occasion of World Down Syndrome Day.
Medianews.az reports, citing AZERTAC, that the event was attended by the Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov, Alena Aliyeva, Azerbaijan’s Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva, members of the National Assembly, representatives of culture and art.
The event was held on the initiative and support of “SOCAR Midstream Gas Operations” company, organized by the social entrepreneurship institution “DADDI”, and in partnership with bp, PASHA Holding, the Heydar Aliyev Foundation’s “Regional Development” Public Union, YARAT Contemporary Art Center, and the Rehabilitation Center for Persons with Down Syndrome.
During the event, speeches were given by Heydar Aliyev Foundation’s representative Shamil Azizov, SOCAR MGO’s executive director Polad Rustamov, Deputy Chief Executive Officer of PASHA Holding Saida Bakhshiyeva, head of the foreign relations department of bp AGT Gunes Aliyeva, and founder of DADDI Social Entrepreneurship institution Mahbube Aliyeva.
During the speeches, the importance of the integration of people with Down syndrome into society, the necessity of supporting their creative potential, and the role of cooperation among various organizations in this direction were emphasized.
The speakers noted that the purpose of the exhibition is to promote inclusivity and social solidarity, to showcase the creative opportunities of people with Down syndrome, and to present their potential to the wider public.
Within the framework of the event, a sales exhibition of artworks by authors with Down syndrome was organized. The funds obtained from the sales exhibition were fully handed over to the authors.
In the artistic part of the event, a song specially composed for this event on the topic of inclusivity was performed jointly by the young performer Emrah Musayev and persons with Down syndrome. In addition, dance and music numbers were presented by participants with Down syndrome.
The works presented at the exhibition were created within the framework of two-day creative master classes held at the YARAT Contemporary Art Center before the event.