Pulumuzu daha çox nəyə xərcləyirik? -
2026-cı ilin ilk rübündə pərakəndə ticarət şəbəkəsində istehlakçılara 15 milyard 927 milyon manatlıq mal satılıb. Bu əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 3.7 faiz artım deməkdir.
Bəs, pulumuzu daha çox nəyə xərcləyirik?
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-ın sualına cavab olaraq bildirib ki, ilin ilk üç ayında istehlakçılara 8 milyard 774 milyon manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 7 milyard 152 milyon manatlıq isə qeyri-ərzaq malları satılıb: “İlin ilk rübündə istehlakda ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları üzrə 1,3 faiz, qeyri-ərzaq malları üzrə isə 6,6 faiz artım qeydə alınıb. Bu o deməkdir ki, istehlakçılar pullarının 55 faizini ərzaq məhsullarının alınmasına xərcləyir.
İki istiqamətdə xərcləmələrdə kəskin artımlar müşahidə edilib. İstehlak kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarında 32.6, əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatlar üzrə isə 25.4 faiz artıb. Dərman preparatlarının istehlakında artımlar tələb ilə yanaşı qiymətin də yüksəlməsi ilə əlaqədardır”.

В первом квартале 2026 года в розничной торговой сети потребителям было продано товаров на сумму 15 миллиардов 927 миллионов манатов. Это означает рост на 3,7 процента по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года.
А на что же мы тратим наши деньги больше всего?
Экономист-депутат Вугар Байрамов в ответ на вопрос Medianews.az заявил, что за первые три месяца года потребителям было продано продовольственных товаров, напитков и табачных изделий на 8 миллиардов 774 миллиона манатов, а непродовольственных товаров — на 7 миллиардов 152 миллиона манатов: «В первом квартале года отмечен рост потребления продовольственных товаров, напитков и табачных изделий на 1,3 процента, а непродовольственных товаров — на 6,6 процента. Это означает, что потребители тратят 55 процентов своих денег на покупку продовольственных товаров.
Заметный рост расходов наблюдается в двух направлениях. Потребление компьютеров, телекоммуникационного оборудования и печатной продукции выросло на 32,6 процента, а фармацевтических препаратов и медицинских товаров — на 25,4 процента. Рост потребления лекарственных препаратов связан не только с увеличением спроса, но и с ростом цен».