DİM-dən VACİB XƏBƏRDARLIQ -
Medianews.az Dövlət İmtahan Mərkəzinə istinadən xəbər verir ki, 2026/2027-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin (V ixtisas qrupu) və tam (11 illik) orta təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisasları üzrə qabiliyyət imtahanlarında iştirak etmək istəyən abituriyentlərin (subbakalavrların) elektron qeydiyyatı 2 iyun saat 23:59-da bitir.
Abituriyentlər ali və tam orta təhsil bazasından orta ixtisas təhsili müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslarının aid olduğu 1 istiqamət üzrə ən çox 4 komissiyadan qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Fənlər üzrə bal məhdudiyyəti tətbiq olunmur. Qəbul (buraxılış) imtahanını Azərbaycan dilindən fərqli dildə verən abituriyentlərin Azərbaycan dili (dövlət dili) üzrə imtahanının ilk cəhdinin nəticəsi "qeyri-məqbul" olsa belə, qeydiyyatdan keçə bilərlər. Lakin bu abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, onlar 21 iyun tarixində keçiriləcək Azərbaycan dili (dövlət dili) üzrə imtahanının ikinci cəhdində "məqbul" aldıqları təqdirdə müsabiqəyə buraxılacaqlar.

Регистрация на вступительные экзамены по специальным способностям заканчивается на следующей неделе.
Medianews.az, со ссылкой на Государственный экзаменационный центр, сообщает, что электронная регистрация абитуриентов (суббакалавров), желающих участвовать в вступительных экзаменах по специальным способностям для учебного года 2026/2027 по специальностям высших учебных заведений (V группа специальностей) и средних специальных учебных заведений на базе полного (11-летнего) среднего образования, заканчивается 2 июня в 23:59.
Абитуриенты могут зарегистрироваться на не более чем 4 комиссии по одному направлению, к которому относятся специальности средних специальных учебных заведений, требующих специальную способность, на базе высшего и полного среднего образования.
Ограничение по баллам по предметам не применяется. Абитуриенты, сдающие приемный (выпускной) экзамен не на азербайджанском языке, могут пройти регистрацию, даже если первый экзамен по азербайджанскому языку (государственному языку) признан «неудовлетворительным». Однако доводим до их сведения, что они будут допущены к конкурсу при условии, что на втором экзамене по азербайджанскому языку (государственному языку), который пройдет 21 июня, они получат оценку «удовлетворительно».