Qadını qorxudan robot:
Çinin Makao şəhərində qeyri-adi hadisə baş verib. Humanoid robot yaşlı qadını qorxutduğu üçün polis müdaxilə edib.
Medianews.az -ın məlumatına görə, hadisə yaşayış kompleksinin yaxınlığında qeydə alınıb.
Bildirilir ki, 70 yaşlı qadın telefonuna baxarkən robotun səssizcə arxasında dayandığını görərək təşvişə düşüb. Sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə qadının robota qışqırdığı və çantasını yellədiyi, robotun isə qollarını qaldırdığı əks olunub.
Polis əməkdaşları daha sonra Unitree G1 robotu ərazidən uzaqlaşdıraraq operatoruna təhvil verib. Qadın özünü pis hiss etdiyini bildirdiyi üçün xəstəxanaya aparılıb. Həkimlər onun robotla fiziki təmasda olmadığını təsdiqləyiblər. Zərərçəkmiş operatora qarşı şikayətçi olmayıb, operator isə hadisəyə görə üzr istəyib.
Məlumata görə, robot yaxınlıqdakı tədris mərkəzinə məxsus olub və tanıtım məqsədilə istifadə edilirmiş. Sistem həm avtonom proqramlaşdırma, həm də uzaqdan idarəetmə ilə işləyirmiş.
Hadisə sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub, istifadəçilər müxtəlif zarafat və tənqidi fikirlər paylaşıblar.

Робот, который пугает женщину:
В китайском городе Макао произошел необычный инцидент. Полиция вмешалась, поскольку гуманоидный робот напугал пожилую женщину.
По информации Medianews.az, инцидент был зафиксирован рядом с жилым комплексом.
Сообщается, что 70-летняя женщина, увидев, что робот бесшумно стоит у нее за спиной, испугалась. На видео, распространяемом в социальных сетях, видно, как женщина кричит на робота и размахивает сумкой, а робот при этом поднимает руки.
Позже сотрудники полиции удалили робота Unitree G1 с территории и передали оператору. Женщину отвезли в больницу, так как ей стало плохо. Медики подтвердили, что у нее не было физического контакта с роботом. Пострадавшая не предъявила претензий оператору, а оператор извинился за произошедшее.
По информации, робот принадлежал расположенному поблизости учебному центру и использовался в демонстрационных целях. Система функционировала как на основе автономного программирования, так и дистанционного управления.
Событие вызвало широкое обсуждение в социальных сетях, пользователи делились различными шутками и критическими комментариями.