Qarın ağrısı ilə xəstəxanaya gedən qadın
Türkiyənin Konya vilayətinin Beyşehir rayonunda yaşayan 82 yaşlı Hədiyə Şanal qarın ağrısı və qəbizlik şikayəti ilə xəstəxanaya müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, aparılan müayinələr nəticəsində qadına kolon xərçəngi diaqnozu qoyulub.
Erkən diaqnoz və əməliyyat sayəsində sağlığına qovuşan Şanal bildirib ki, xəstəxanaya səhər tezdən gəlib və əməliyyatdan sonra ağrısı olmayıb.
Əməliyyatı həyata keçirən həkim erkən diaqnozun vacibliyini vurğulayaraq deyib ki, kolon xərçənginin vaxtında aşkarlanması həyat keyfiyyətini yüksəldir. O, 45 yaş və yuxarı şəxslərin, ailəsində kolon xərçəngi olanların və müntəzəm qəbizlik və qanama kimi problemləri olanların mütləq müayinədən keçməsini tövsiyə edib.
Həkim həmçinin vurğulayıb ki, tarama proqramları xəstəliyin erkən mərhələdə aşkarlanması üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Женщина, пришедшая в больницу с болью в животе
82-летняя Хедие Шанал, проживающая в районе Бейшехир провинции Конья в Турции, обратилась в больницу с жалобами на боли в животе и запоры.
По информации Medianews.az, в результате проведенных обследований ей был поставлен диагноз колоректального рака.
Благодаря ранней диагностике и оперативному вмешательству, Шанал вновь обрела здоровье и отметила, что пришла в больницу рано утром, а после операции у нее не было боли.
Врач, проводивший операцию, подчеркнул важность ранней диагностики и отметил, что своевременное выявление колоректального рака повышает качество жизни. Он рекомендовал людям в возрасте 45 лет и старше, а также тем, у кого в семье есть случаи колоректального рака, и тем, кто страдает от регулярных запоров и кровотечений, обязательно проходить обследование.
Врач также подчеркнул, что скрининговые программы имеют большое значение для выявления заболевания на ранней стадии.