Qarın ağrısı ilə xəstəxanaya gedən qadın
Türkiyənin Konya vilayətinin Beyşehir rayonunda yaşayan 82 yaşlı Hədiyə Şanal qarın ağrısı və qəbizlik şikayəti ilə xəstəxanaya müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, aparılan müayinələr nəticəsində qadına kolon xərçəngi diaqnozu qoyulub.
Erkən diaqnoz və əməliyyat sayəsində sağlığına qovuşan Şanal bildirib ki, xəstəxanaya səhər tezdən gəlib və əməliyyatdan sonra ağrısı olmayıb.
Əməliyyatı həyata keçirən həkim erkən diaqnozun vacibliyini vurğulayaraq deyib ki, kolon xərçənginin vaxtında aşkarlanması həyat keyfiyyətini yüksəldir. O, 45 yaş və yuxarı şəxslərin, ailəsində kolon xərçəngi olanların və müntəzəm qəbizlik və qanama kimi problemləri olanların mütləq müayinədən keçməsini tövsiyə edib.
Həkim həmçinin vurğulayıb ki, tarama proqramları xəstəliyin erkən mərhələdə aşkarlanması üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

A woman who went to the hospital with abdominal pain
Hediye Şanal, an 82-year-old living in the Beyşehir district of Konya province in Turkey, applied to the hospital with complaints of abdominal pain and constipation.
According to Medianews.az, following examinations, the woman was diagnosed with colon cancer.
Thanks to early diagnosis and surgery, Şanal, who regained her health, stated that she came to the hospital early in the morning and had no pain after the operation.
The doctor who performed the surgery emphasized the importance of early diagnosis and said that timely detection of colon cancer improves quality of life. He recommended that people aged 45 and over, those with a family history of colon cancer, and those experiencing regular constipation and bleeding issues should definitely undergo examination.
The doctor also emphasized that screening programs are of great importance for detecting the disease at an early stage.