Qarlı havaya görə qiymətlər artdı -
Son bir neçə gündə ölkə ərazisində müşahidə edilən qarlı hava şəraiti bazarlarda qiymətlərə də təsir edib.
Bu barədə Milli.Az-a "8-ci kilometr bazarı"nda kənd təsərrüffatı məhsullarının satışı ilə məşğul olan satıcılar bildirib.
Onların sözlərinə görə, qarlı hava şəraiti məhsul tədarükünə və nəqliyyata təsir etdiyindən  bəzi məhsulların qiyməti artıb. Bu əsasən gündəlik istifadə edilən kartofun, soğanın, pomidorun qiymətində qeydə alınıb. Bundan başqa pendir və kərə yağının qiymətində də artım var.
Hazırda bazarda kartofun hansı bölgədən gətirilməsindən aslı olmayaraq 1 kiloqramının qiymətində 20-30 qəpik, soğanın qiymətində isə 20 qəpik bahalaşma var. Pendir və kərə yağının qiyməti isə hər kiloqramında 30-50 qəpik bahalaşıb. Lakin satıcılar qeyd edib ki, havalar düzəlndən sonra qiymətlər ucuzlaşacaq.
İqtisadçı ekspert Xalid Kərimli isə bildirib ki, bəzi kənd təsərrüffatı məhsullarının bahalaşması mövsümə uyğun görə bahalaşır.
"Belə ki, bu məhsullar anbarlarda saxlanılır və ya istixanalarda yetişdirilib bazara çıxarılır. Əsas məsələrdən biri də 1 yanvardan etibarən dizel yanacağı 10 faiz bahalaşmasıdı. Bu əsas səbəbdir", - deyə ekspert qeyd edib.

За последние несколько дней снежная погода, наблюдаемая на территории страны, также повлияла на цены на рынках.
Об этом сообщили корреспонденту Milli.Az продавцы, занимающиеся продажей сельскохозяйственной продукции на "8-м километре".
По их словам, снежная погода повлияла на поставки продукции и транспорт, в результате чего цены на некоторые продукты выросли. Это в основном касается цен на картофель, лук и помидоры, которые используются ежедневно. Кроме того, наблюдается рост цен на сыр и сливочное масло.
В настоящее время на рынке цена за килограмм картофеля выросла на 20-30 гяпиков, независимо от региона его происхождения, а цена на лук увеличилась на 20 гяпиков. Цена на сыр и сливочное масло поднялась на 30-50 гяпиков за килограмм. Однако продавцы отметили, что после улучшения погоды цены снизятся.
Экономист-эксперт Халид Керимли отметил, что подорожание некоторых сельскохозяйственных продуктов связано с сезонными колебаниями.
"Дело в том, что эти продукты хранятся на складах или выращиваются в теплицах и затем поступают на рынок. Одним из основных факторов также является подорожание с 1 января дизельного топлива на 10 процентов. Это основная причина," — отметил эксперт.