Qazın qiyməti kəskin BAHALAŞDI -
Qlobal enerji təchizatı üçün strateji əhəmiyyət daşıyan Hörmüz boğazında ticarət gəmiçiliyinin demək olar ki dayanması və Qətərə məxsus mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) obyektində istehsalın dayanması Avropada qaz qiymətlərinin sürətlə artmasına səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, Avropanın əsas qaz ticarət platforması olan TTF-də fevralın 27-də (ABŞ və İsrailin İrana hücumlarından əvvəl) aprel fyuçersləri üzrə qazın qiyməti meqavat-saat üçün 31,95 avro təşkil edirdisə, Yaxın Şərqdə müharibə fonunda ötən bir həftədə qiymətlər 67% artaraq 53,4 avroya yüksəlib. Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 11:00-də isə 68,5 avroya qədər artıb.
Beləliklə, qiymətlər birjanın açılışında ötən həftənin cümə günü qeydə alınan bağlanış səviyyəsi ilə müqayisədə 28,5% yüksəlib.
Eyni zamanda Avropanın qaz anbarlarında doluluq səviyyəsinin 30%-dən aşağı düşməsi də qiymətlər üzərində əlavə yüksəliş təzyiqi yaradır.
Qeyd edək ki, dünyada LNG ixracının təxminən 20%-i Hörmüz boğazı vasitəsilə həyata keçirilir. Dünyanın ən böyük LNG ixracatçılarından biri olan Qətərin ixrac etdiyi mayeləşdirilmiş qazın isə təxminən 93%-i bu marşrutla beynəlxalq bazarlara çatdırılır.
Məlumata görə, İran tərəfindən Hörmüz boğazından keçən, xüsusilə ABŞ və İsraillə əlaqəli ticarət gəmilərinə hücumlardan sonra 7 mart tarixinə qədər boğazdan yalnız bir gəmi keçə bilib, neft və ya LNG daşımaları isə faktiki olaraq həyata keçirilməyib./Apa

Цена на газ резко ПОДОРОЖАЛА -
Почти полная остановка торгового судоходства в Ормузском проливе, имеющем стратегическое значение для глобального энергоснабжения, и приостановка производства на объекте сжиженного природного газа (СПГ) в Катаре привели к стремительному росту цен на газ в Европе.
Medianews.az сообщает, что на главной газовой торговой площадке Европы TTF 27 февраля (до атак США и Израиля на Иран) цена газа по апрельским фьючерсам составляла 31,95 евро за мегаватт-час, а на фоне войны на Ближнем Востоке за прошедшую неделю цены выросли на 67%, достигнув 53,4 евро. Сегодня в 11:00 по бакинскому времени цена поднялась до 68,5 евро.
Таким образом, цены на открытии биржи выросли на 28,5% по сравнению с уровнем закрытия в прошлую пятницу.
Одновременно снижение уровня заполнения газовых хранилищ Европы ниже 30% оказывает дополнительное давление на рост цен.
Отметим, что около 20% мирового экспорта СПГ осуществляется через Ормузский пролив. При этом примерно 93% сжиженного газа, экспортируемого Катаром, одним из крупнейших в мире производителей СПГ, доставляется на международные рынки именно этим маршрутом.
По информации, после атак Ирана на торговые суда, проходящие через Ормузский пролив, особенно связанные с США и Израилем, через пролив смогло пройти только одно судно по состоянию на 7 марта, а фактические перевозки нефти и СПГ практически не осуществлялись./Apa