Qeyri-adi sərgi: məşhurların “yeni obrazı” -
Almaniyanın paytaxtı Berlində yerləşən Yeni Milli Qalereya (Neue Nationalgalerie) muzeyində nümayiş olunan “Adi görünən heyvanlar” (“Regular Animals”) instalyasiyası maraqlı müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, layihəni amerikalı rəssam Mayk Vinkelmann (Beeple) hazırlayıb.
Layihədə İlon Mask, Mark Zukerberq və Ceff Bezos kimi məşhurların silikon başlarını daşıyan robot itlər muzeydə hərəkət edirlər.
Kameralar vasitəsilə görüntü toplayan robotlar bu məlumatları süni intellektlə emal edir və müxtəlif bədii üslublarda vizual çıxışlar yaradır. Layihə texnologiyanın və alqoritmlərin insanların dünyanı qavrama formasına təsirini ön plana çıxarır.
Sərgi çərçivəsində əldə olunan vizual materiallar ziyarətçilərə təqdim olunur, bəzi işlərdə isə rəqəmsal sənət nümunələrinə çıxış verən xüsusi kodlar yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, Beeple rəqəmsal incəsənətin ən tanınmış simalarındandır. Onun Everydays: The First 5000 Days adlı əsəri 2021-ci ildə Christie's hərracında 69 milyon dollardan artıq qiymətə satılıb və NFT sənətinin populyarlaşmasında mühüm rol oynayıb.
Qeyd edək ki, NFT (Qeyri-işlək Token) sənəti, blokçeyn texnologiyası vasitəsilə rəqəmsal aktivlərin (şəkil, video, audio) unikallığını və mülkiyyətini təsdiqləyən rəqəmsal incəsənət növüdür.

Unusual exhibition: celebrities' "new look" -
The installation "Regular Animals" exhibited at the Neue Nationalgalerie museum located in Berlin, the capital of Germany, has sparked interesting discussions.
According to Medianews.az, the project was created by the American artist Mike Winkelmann (Beeple).
The project features robot dogs with silicone heads of celebrities such as Elon Musk, Mark Zuckerberg, and Jeff Bezos moving in the museum.
The robots collect images through cameras, process this information with artificial intelligence, and create visual performances in various artistic styles. The project highlights the influence of technology and algorithms on the way people perceive the world.
The visual materials obtained within the exhibition are presented to visitors, and some works include special codes that provide access to digital art samples.
It should be noted that Beeple is one of the most recognized figures in digital art. His work Everydays: The First 5000 Days was sold for over $69 million at Christie's auction in 2021, playing an important role in the popularization of NFT art.
It should also be noted that NFT (Non-Fungible Token) art is a type of digital art that certifies the uniqueness and ownership of digital assets (image, video, audio) through blockchain technology.