Ramazan ayında bağlanan Əl-Əqsa məscidi:
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, Qətər, İordaniya, İndoneziya, Türkiyə, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri müsəlmanların müqəddəs Ramazan ayı zamanı İsrailin Əl-Əqsa məscidini artıq 12-ci gündür bağlı saxlamasını pisləyib.
Əvvəlcə ondan başlayaq ki, İslam dünyası üçün bu məscidin anlamı nədir?
Əl-Əqsa məscidi islam dünyasında ən müqəddəs məkanlardan biri hesab olunur və bu məscid Qüds şəhərində yerləşir. İslam inancına görə, bu məscid Məkkədəki Kəbə və Mədinədəki Məscid‑i Nəbəvi məscidlərindən sonra üçüncü ən müqəddəs ibadət yeridir.
İslam mənbələrinə görə, Məhəmməd Peyğəmbərin “İsra və Merac” hadisəsi zamanı Məkkədən Qüdsə gətirildiyi və Əl-Əqsa məscidində namaz qıldığı qeyd olunur. Bu səbəbdən məscid müsəlmanlar üçün xüsusi dini və mənəvi əhəmiyyət daşıyır. Elə buna görə də, məscidin yerləşdiyi Əl-Hərəm əş-Şərif kompleksi həm dini ibadət, həm də tarixi abidələr baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
Bu məkan həm müsəlmanlar, həm də digər dinlərin nümayəndələri üçün mühüm dini ərazi sayıldığı üçün Qüds şəhəri uzun illərdir dini və siyasi mübahisələrin mərkəzində qalır.
Bu məscidlə bağlı islam ölkələrinin yaydığı birgə bəyanatda səkkiz ərəb və islam ölkəsinin xarici işlər nazirləri İsrailin Qüdsün Qədimi şəhərinə və oradakı ibadət yerlərinə fələstinlilərin girişini məhdudlaşdırmasının beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn, həmçinin mövcud tarixi və hüquqi status-kvonun və ibadət yerlərinə sərbəst giriş prinsipinin açıq şəkildə pozulması olduğunu bildiriblər.
Bəyanatda qeyd olunub ki, nazirlər bu qanunsuz və əsassız addımı qəti şəkildə rədd edir və pisləyirlər. Onlar həmçinin İsrailin Əl-Əqsa məscidində (Əl-Hərəm əş-Şərif) və ibadət edənlərə qarşı davam edən təxribatçı addımlarını qınayıblar. Nazirlər vurğulayıblar ki, İsrailin işğal olunmuş Qüds üzərində və ya onun islam və xristian müqəddəs məkanları üzərində suverenliyi yoxdur.
Bəyanatda əlavə olunub ki, Əl-Əqsa məscidinin bütün ərazisi yalnız müsəlmanlara məxsusdur və İordaniyanın Vəqflər və İslam İşləri Nazirliyinə bağlı Qüds Vəqfləri və Əl-Əqsa məscidi işləri idarəsi bu məkan üzərində müstəsna səlahiyyətə malik yeganə hüquqi qurumdur.

Мечеть Аль-Акса, закрытая в месяц Рамадан:
Medianews.az, ссылаясь на Lent.az, сообщает, что Катар, Иордания, Индонезия, Турция, Пакистан, Саудовская Аравия, Египет и Объединённые Арабские Эмираты осудили то, что Израиль уже 12-й день подряд держит мечеть Аль-Акса закрытой для мусульман в священный месяц Рамадан.
Для начала давайте уточним, какое значение имеет эта мечеть для исламского мира?
Мечеть Аль-Акса считается одним из самых священных мест в исламском мире и расположена в городе Иерусалим. Согласно исламской вере, эта мечеть является третьим по значению священным местом после Каабы в Мекке и Мечети Пророка в Медине.
Исламские источники гласят, что во время события «Исра и Ми’радж» пророк Мухаммед был перенесён из Мекки в Иерусалим и совершил молитву в мечети Аль-Акса. По этой причине мечеть имеет особое религиозное и духовное значение для мусульман. Также комплекс Аль-Харам аш-Шариф, где находится мечеть, имеет большое значение как с точки зрения религиозного поклонения, так и исторического наследия.
Это место является важной религиозной территорией как для мусульман, так и для представителей других религий, поэтому город Иерусалим на протяжении многих лет находится в центре религиозных и политических споров.
В совместном заявлении стран исламского мира представители восьми арабских и исламских государств, министры иностранных дел, осудили ограничения, введённые Израилем на доступ палестинцев к Старому городу Иерусалима и святым местам, заявив, что это является прямым нарушением международного права, включая международное гуманитарное право, существующего исторического и правового статуса-кво, а также принципа свободного доступа к местам поклонения.
В заявлении отмечается, что министры решительно отвергают и осуждают эту незаконную и необоснованную меру. Они также осудили продолжающиеся провокационные действия Израиля в отношении мечети Аль-Акса (Аль-Харам аш-Шариф) и молящихся там. Министры подчеркнули, что Израиль не имеет суверенитета над оккупированным Иерусалимом или над его исламскими и христианскими святыми местами.
В заявлении добавляется, что вся территория мечети Аль-Акса принадлежит исключительно мусульманам, и что Управление вакфов Иерусалима, подчинённое Министерству вакфов и исламских дел Иордании, является единственным юридическим органом, обладающим исключительными полномочиями над этим местом.