Ramazan ayında bağlanan Əl-Əqsa məscidi:
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, Qətər, İordaniya, İndoneziya, Türkiyə, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri müsəlmanların müqəddəs Ramazan ayı zamanı İsrailin Əl-Əqsa məscidini artıq 12-ci gündür bağlı saxlamasını pisləyib.
Əvvəlcə ondan başlayaq ki, İslam dünyası üçün bu məscidin anlamı nədir?
Əl-Əqsa məscidi islam dünyasında ən müqəddəs məkanlardan biri hesab olunur və bu məscid Qüds şəhərində yerləşir. İslam inancına görə, bu məscid Məkkədəki Kəbə və Mədinədəki Məscid‑i Nəbəvi məscidlərindən sonra üçüncü ən müqəddəs ibadət yeridir.
İslam mənbələrinə görə, Məhəmməd Peyğəmbərin “İsra və Merac” hadisəsi zamanı Məkkədən Qüdsə gətirildiyi və Əl-Əqsa məscidində namaz qıldığı qeyd olunur. Bu səbəbdən məscid müsəlmanlar üçün xüsusi dini və mənəvi əhəmiyyət daşıyır. Elə buna görə də, məscidin yerləşdiyi Əl-Hərəm əş-Şərif kompleksi həm dini ibadət, həm də tarixi abidələr baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
Bu məkan həm müsəlmanlar, həm də digər dinlərin nümayəndələri üçün mühüm dini ərazi sayıldığı üçün Qüds şəhəri uzun illərdir dini və siyasi mübahisələrin mərkəzində qalır.
Bu məscidlə bağlı islam ölkələrinin yaydığı birgə bəyanatda səkkiz ərəb və islam ölkəsinin xarici işlər nazirləri İsrailin Qüdsün Qədimi şəhərinə və oradakı ibadət yerlərinə fələstinlilərin girişini məhdudlaşdırmasının beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn, həmçinin mövcud tarixi və hüquqi status-kvonun və ibadət yerlərinə sərbəst giriş prinsipinin açıq şəkildə pozulması olduğunu bildiriblər.
Bəyanatda qeyd olunub ki, nazirlər bu qanunsuz və əsassız addımı qəti şəkildə rədd edir və pisləyirlər. Onlar həmçinin İsrailin Əl-Əqsa məscidində (Əl-Hərəm əş-Şərif) və ibadət edənlərə qarşı davam edən təxribatçı addımlarını qınayıblar. Nazirlər vurğulayıblar ki, İsrailin işğal olunmuş Qüds üzərində və ya onun islam və xristian müqəddəs məkanları üzərində suverenliyi yoxdur.
Bəyanatda əlavə olunub ki, Əl-Əqsa məscidinin bütün ərazisi yalnız müsəlmanlara məxsusdur və İordaniyanın Vəqflər və İslam İşləri Nazirliyinə bağlı Qüds Vəqfləri və Əl-Əqsa məscidi işləri idarəsi bu məkan üzərində müstəsna səlahiyyətə malik yeganə hüquqi qurumdur.

The closure of the Al-Aqsa Mosque during Ramadan caused strong protests.
Medianews.az cites Lent.az as reporting that Qatar, Jordan, Indonesia, Turkey, Pakistan, Saudi Arabia, Egypt, and the United Arab Emirates condemned Israel for keeping the Al-Aqsa Mosque closed for the 12th consecutive day during the Muslims' holy month of Ramadan.
Let's begin first by understanding what this mosque means for the Islamic world?
The Al-Aqsa Mosque is considered one of the most sacred places in the Islamic world and is located in the city of Jerusalem. According to Islamic belief, this mosque is the third holiest place of worship after the Kaaba in Mecca and the Prophet's Mosque in Medina.
Islamic sources recount that during the event of the "Isra and Mi'raj," Prophet Muhammad was transported from Mecca to Jerusalem and prayed at the Al-Aqsa Mosque. For this reason, the mosque holds special religious and spiritual significance for Muslims. Hence, the Al-Haram al-Sharif complex where the mosque is situated holds great importance in terms of both religious worship and historical monuments.
This place is considered an important religious area not only for Muslims but also for representatives of other religions, which is why the city of Jerusalem has remained a center of religious and political disputes for many years.
In a joint statement issued regarding this mosque, the foreign ministers of eight Arab and Islamic countries declared that Israel’s restriction on Palestinians’ access to the Old City of Jerusalem and its places of worship constitutes a clear violation of international law, including international humanitarian law, as well as the existing historical and legal status quo and the principle of free access to places of worship.
The statement notes that the ministers firmly reject and condemn this illegal and unjustified action. They also condemned Israel’s ongoing provocative measures against the Al-Aqsa Mosque (Al-Haram al-Sharif) and worshippers. The ministers emphasized that Israel has no sovereignty over occupied Jerusalem or over its Islamic and Christian holy sites.
The statement added that the entire Al-Aqsa Mosque area belongs exclusively to Muslims, and the Jerusalem Awqaf and Al-Aqsa Mosque Affairs Department, which is affiliated with Jordan’s Ministry of Awqaf and Islamic Affairs, is the sole legal authority with exclusive jurisdiction over this site.