Bu barədə “Defensa Central” məlumat yayıb.
Mənbənin məlumatına görə, Ronaldo danışıqlarda birbaşa iştirak etmir, lakin onun vəzifəsi Vinisiusu “Real Madrid”in təklif etdiyi müqavilənin onun maraqlarına uyğun olduğuna inandırmaqdır. Peres 1994 və 2002-ci il Dünya Kuboku qalibinin Braziliya millisindəki yüksək mövqeyindən istifadə etmək istəyir.
Mediada əvvəllər yayılan məlumatlarda Vinisiusun yeni müqavilə üçün maaşı ilə bağlı “Real Madrid”lə razılığa gələ bilmədiyi bildirilirdi. Braziliyalı futbolçu 2018-ci ildən “Los Blancos”da oynayır. O, 375 matçda 128 qol vurub və 100 məhsuldar ötürmə edib./publika.az

Real Madrid president Florentino Perez has asked former striker Ronaldo to persuade Vinicius Junior to extend his contract, which ends in the summer of 2027.
This was reported by Defensa Central.
According to the source, Ronaldo does not participate directly in the negotiations, but his task is to convince Vinicius that the contract offered by Real Madrid is in his best interest. Perez wants to use the high standing of the 1994 and 2002 World Cup winner in the Brazilian national team.
Previous media reports stated that Vinicius could not reach an agreement with Real Madrid regarding his salary for the new contract. The Brazilian player has been playing for Los Blancos since 2018. He has scored 128 goals and provided 100 assists in 375 matches./publika.az