Rəsmi Bakıdan Rusiyaya etiraz:
Rusiyanın dövlət kanalı olan "Birinci" kanalın "Zaman göstərər" ("Vremya pokajet") verilişində mayın 6-da Azərbaycanın təhrif olunmuş xəritəsinin nümayiş etdirilməsi, xəritədə mövcud olmayan qondarma "Dağlıq Qarabağ" ifadəsinin yer alması ciddi təxribat və qəbuledilməz siyasi manipulyasiyadır.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) mətbuat katibi Ayxan Hacızadə yerli medianın sualını cavablandırarkən bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam şəkildə bərpa olunub və bu reallıq Rusiya daxil olmaqla beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınır:
"Rusiya tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətin, bunun heç zaman sual altına alınmadığının bəyan edildiyi Rusiya Federasiyasının öz dövlət televiziyasında köhnəlmiş, saxta və separatizmi təşviq edən narrativlərin tirajlanması Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin ruhuna, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq münasibətlərinə açıq şəkildə ziddir. Dövlətə məxsus media resurslarının məsuliyyətsiz və qərəzli yanaşması yolverilməzdir və qarşı tərəfdən bu məsələyə aydın izah verilməsi, eləcə də belə halların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin görülməsi gözlənilir".

На государственном канале России "Первый" в передаче "Время покажет" 6 мая была продемонстрирована искажённая карта Азербайджана, на которой присутствовало вымышленное обозначение "Нагорный Карабах", отсутствующее на карте, что является серьёзной провокацией и недопустимой политической манипуляцией.
Medianews.az сообщает, что об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, отвечая на вопросы местных СМИ.
По его словам, суверенитет и территориальная целостность Азербайджана полностью восстановлены, и эта реальность признана международным сообществом, включая Россию:
"Тот факт, что Россия выражает уважение к территориальной целостности и суверенитету Азербайджана и никогда не ставит это под вопрос, совершенно противоречит распространению устаревших, поддельных и поощряющих сепаратизм нарративов на государственном телевидении Российской Федерации. Это явно противоречит духу азербайджано-российских отношений, взаимному уважению и добрососедским отношениям. Безответственное и предвзятое отношение государственных медиа-ресурсов недопустимо, и от другой стороны ожидается чёткое объяснение по данному вопросу, а также принятие необходимых мер, чтобы такие случаи не повторялись".