Rus bölməsinə qəbul dayandırıldı
Medianews.az xəbər verir ki, qərar Hədəf Liseyinin yarımillik iclasında açıqlanıb və təhsil ictimaiyyətində geniş müzakirə yaradıb.
“Ədəbiyyat və incəsənət” portalına Hədəfdən verilən məlumata görə, liiseyin qurucu direktoru, dosent Şəmil Sadiq bildirib ki, bu addımın iki əsas səbəbi var: rus bölməsinə tələbatın azalması və liseyin bilingval — Azərbaycan–ingilis dilli təhsil modelinə keçidi. Onun sözlərinə görə, rus dili bundan sonra ikinci xarici dil kimi təklif olunacaq və rus dilini öyrənmək istəyənlər üçün imkanlar saxlanılacaq.
“Biz təhsildə prioritetlərimizi yenidən müəyyənləşdiririk. Bununla bağlı keçən il ilkin olaraq fikrimizi bildirmişdik, yeni modelimiz Azərbaycan və ingilis dilləri üzərində qurulur,” -deyə Şəmil Sadiq vurğulayıb.
Mövcud şagirdlər narahat olmasın: hazırda rus bölməsində təhsil alan şagirdlər 2-ci sinifdən etibarən əvvəlki proqramla oxumağa davam edəcəklər. Qərar yalnız yeni qəbul olunacaq 1-ci siniflərə aiddir.
İclasda daha bir mühüm yenilik də açıqlanıb. Yeni tədris ilindən 2–9-cu siniflərdə təhsil alan ingilis və rus bölmələrinin şagirdləri Azərbaycan bölməsində istifadə olunan Azərbaycan dili dərsliyindən yararlanacaqlar. Bu isə o deməkdir ki, bütün bölmələrdə Azərbaycan dili siniflərə uyğun olaraq həftəlik 5–9 saat həcmində tədris ediləcək.

С нового учебного года в лицеях Хэдэф не будет приема в русский отдел для 1-х классов.
Medianews.az сообщает, что решение было объявлено на полугодовом собрании Лицея Хэдэф и вызвало широкое обсуждение в образовательном сообществе.
По информации, предоставленной Хэдэф порталу «Литература и искусство», учредитель и доцент лицея Шамиль Садыг заявил, что у этого шага есть две основные причины: снижение спроса на русский отдел и переход лицея на билингвальную модель образования — азербайджанско-английскую. По его словам, русский язык впредь будет предлагаться в качестве второго иностранного языка, и возможности для желающих изучать русский сохранятся.
«Мы переопределяем наши приоритеты в образовании. По этому поводу мы высказали своё мнение в прошлом году предварительно, наша новая модель строится на азербайджанском и английском языках», — подчеркнул Шамиль Садыг.
Существующим ученикам не стоит беспокоиться: учащиеся, которые сейчас обучаются в русском отделении, с 2-го класса продолжат обучение по прежней программе. Решение касается только новых первоклассников.
На собрании была также объявлена еще одна важная новость. С нового учебного года ученики английского и русского отделений, обучающиеся с 2 по 9 класс, будут пользоваться азербайджанскими учебниками по азербайджанскому языку, используемыми в азербайджанском отделении. Это означает, что во всех отделениях азербайджанский язык будет преподаваться согласно классу в объеме от 5 до 9 часов в неделю.