"Rusiya Azərbaycanın şərtlərini qəbul etmədi" -
Rusiya İstintaq Komitəsi 2024-cü ilin dekabrında AZAL-ın vurulan təyyarəsi ilə bağlı apardığı istintaqın yekun sənədini Azərbaycanın Baş Prokurorluğuna göndərib. Sənəddə bildirilir ki, təyyarə əlverişsiz hava şəraitinə görə Rusiya ərazisində eniş edə bilməyib. Bu əsasla da İstintaq Komitəsi cinayət işinə xitam vermək qərarına gəlib.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə deyib ki, göründüyü kimi, Rusiya Azərbaycana təzminat ödəməyəcək və təyyarəni vuranlar cəzalandırılmayacaq: “Halbuki Düşənbədə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin təyyarənin vurulduğunu etiraf edərək, kompensasiya ödənəcəyini və məsul şəxslərin cəzalandırılacağını vəd etmişdi".
M.Əsədullazadə vurğulayıb ki, Rusiyanın apardığı istintaqda təyyarənin vurulması ümumiyyətlə qeyd edilmir, təyyarənin özünün yerə çırpıldığı bildirilir: "Bu o deməkdir ki, Rusiya Azərbaycanın şərtlərini qəbul etmədi. Bu, Rusiyanın Azərbaycana qarşı mənfi siyasətinin daha bir təzahürüdür. Demək, Rusiya Azərbaycana təzyiq etməyə çalışır. Rəsmi Bakı ilə konstruktiv əməkdaşlıq deyil, əlaqələri böhrana sürükləmək siyasəti aparır. Azərbaycanın ABŞ-la ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirməsi Moskvada da narahatlıqla qarşılanır. Rusiyanın bu mövqeyi bir ölkə üçün utancdır. Vladimir Putin bir söz deyir, istintaqı tam ayrı bir söz. Rusiya özü Azərbaycanla böhran yolunu seçib”.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən AZAL-a məxsus “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsi Rusiyanın hava məkanında kənar fiziki və texniki müdaxiləyə məruz qalıb. İdarəetməni itirmiş hava gəmisi Aktau şəhəri istiqamətinə yönəldilərək orada qəza enişi həyata keçirib. Göyərtədə olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29 nəfərin isə həyatı xilas edilib.

"Russia did not accept Azerbaijan's conditions" -
The Russian Investigative Committee has sent the final report of its investigation conducted in December 2024 regarding the downed AZAL plane to the Prosecutor General's Office of Azerbaijan. The document states that the aircraft could not land in Russian territory due to unfavorable weather conditions. On this basis, the Investigative Committee has decided to close the criminal case.
In his statement to Medianews.az regarding the matter, political commentator Məhəmməd Əsədullazadə said that as it seems, Russia will not pay compensation to Azerbaijan and those who shot down the plane will not be punished: “However, in Dushanbe, Russian President Vladimir Putin admitted that the plane was shot down and promised compensation would be paid and the responsible persons would be punished.”
M. Əsədullazadə emphasized that in the investigation conducted by Russia, the downing of the plane is not mentioned at all; it is stated that the plane itself crashed: "This means that Russia did not accept Azerbaijan's terms. This is another manifestation of Russia's negative policy against Azerbaijan. It means Russia is trying to pressure Azerbaijan. Instead of constructive cooperation with official Baku, it is pursuing a policy of dragging relations into crisis. Azerbaijan’s development of bilateral relations with the USA is also met with concern in Moscow. This stance of Russia is a shame for a country. Vladimir Putin says one thing, the investigation says something completely different. Russia itself has chosen the path of crisis with Azerbaijan.”
Let us recall that on December 25, 2024, the "Embraer 190" type passenger plane belonging to AZAL, performing Baku-Grozny flight J2-8243, was subjected to external physical and technical interference in Russian airspace. The aircraft, which lost control, was directed toward the city of Aktau, where it performed an emergency landing. Out of the 67 people on board, 38 died and 29 were rescued.