"Rusiya Azərbaycanın şərtlərini qəbul etmədi" -
Rusiya İstintaq Komitəsi 2024-cü ilin dekabrında AZAL-ın vurulan təyyarəsi ilə bağlı apardığı istintaqın yekun sənədini Azərbaycanın Baş Prokurorluğuna göndərib. Sənəddə bildirilir ki, təyyarə əlverişsiz hava şəraitinə görə Rusiya ərazisində eniş edə bilməyib. Bu əsasla da İstintaq Komitəsi cinayət işinə xitam vermək qərarına gəlib.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə deyib ki, göründüyü kimi, Rusiya Azərbaycana təzminat ödəməyəcək və təyyarəni vuranlar cəzalandırılmayacaq: “Halbuki Düşənbədə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin təyyarənin vurulduğunu etiraf edərək, kompensasiya ödənəcəyini və məsul şəxslərin cəzalandırılacağını vəd etmişdi".
M.Əsədullazadə vurğulayıb ki, Rusiyanın apardığı istintaqda təyyarənin vurulması ümumiyyətlə qeyd edilmir, təyyarənin özünün yerə çırpıldığı bildirilir: "Bu o deməkdir ki, Rusiya Azərbaycanın şərtlərini qəbul etmədi. Bu, Rusiyanın Azərbaycana qarşı mənfi siyasətinin daha bir təzahürüdür. Demək, Rusiya Azərbaycana təzyiq etməyə çalışır. Rəsmi Bakı ilə konstruktiv əməkdaşlıq deyil, əlaqələri böhrana sürükləmək siyasəti aparır. Azərbaycanın ABŞ-la ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirməsi Moskvada da narahatlıqla qarşılanır. Rusiyanın bu mövqeyi bir ölkə üçün utancdır. Vladimir Putin bir söz deyir, istintaqı tam ayrı bir söz. Rusiya özü Azərbaycanla böhran yolunu seçib”.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən AZAL-a məxsus “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsi Rusiyanın hava məkanında kənar fiziki və texniki müdaxiləyə məruz qalıb. İdarəetməni itirmiş hava gəmisi Aktau şəhəri istiqamətinə yönəldilərək orada qəza enişi həyata keçirib. Göyərtədə olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29 nəfərin isə həyatı xilas edilib.

Следственный комитет России в декабре 2024 года направил окончательный документ по расследованию инцидента с сбитым самолетом AZAL в Генеральную прокуратуру Азербайджана. В документе говорится, что самолет не смог совершить посадку на территории России из-за неблагоприятных погодных условий. На этом основании Следственный комитет принял решение о прекращении уголовного дела.
В комментарии Medianews.az политический аналитик Мухаммад Эсадуллазаде заявил, что как видно, Россия не выплатит Азербайджану компенсацию, а виновные в сбитии самолета не будут наказаны: «Хотя в Душанбе Президент России Владимир Путин признал факт сбития самолета, пообещал выплату компенсации и наказание ответственных лиц».
М. Эсадуллазаде подчеркнул, что в расследовании России факт сбития самолета вообще не упоминается, говорится лишь о том, что самолет столкнулся с землей: «Это значит, что Россия не приняла условия Азербайджана.  Это еще одно проявление негативной политики России в отношении Азербайджана. Значит, Россия пытается оказать давление на Азербайджан. Вместо конструктивного сотрудничества с официальным Баку проводится политика, направленная на втягивание отношений в кризис. Развитие двусторонних отношений Азербайджана с США также вызывает беспокойство в Москве.  Такое отношение России — позор для одной страны. Владимир Путин говорит одно, а расследование — совсем другое. Россия выбрала путь кризиса с Азербайджаном».
Напомним, что 25 декабря 2024 года пассажирский самолет «Embraer 190» авиакомпании AZAL, выполнявший рейс Баку — Грозный № J2-8243, подвергся постороннему физическому и техническому воздействию в воздушном пространстве России. Потеряв управление, воздушное судно было направлено в сторону города Актау, где совершило аварийную посадку. Из 67 человек на борту 38 погибло, 29 человек удалось спасти.