Rusiya ordusuna bu ölkələrdən döyüşçü cəlb etmək yasaq olunub
Bu ilin əvvəli Rusiya hərbçiləri əcnəbiləri Ukraynada döyüşməyə cəlb etməklə məşğul olan qruplara “qara siyahı” təqdim ediblər. Siyahıda adı olan ölkələrdən əsgər cəlb etməyi dayandırmaq tapşırılıb. Medianews.az bildirir ki, bunu “Vajnıye istorii” internet nəşri yazıb.
Jurnalist araşdırmaları üzrə ixtisaslaşan “Vajnıye istorii” nəşrini Rusiyadan mühacirət etmiş media nümayəndələri yaradıb. Onlar nəşri Latviyada qeydiyyatdan keçiriblər. “Vajnıye istorii” rus dilində fəaliyyət göstərir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, nəşr yazır ki, sözügedən siyahı əsasən Rusiyanın dostu hesab edilən ölkələrdən ibarətdir. Ümumilikdə siyahıda 36 ölkənin (Çin, Hindistan, Braziliya, Cənubi Afrika, Türkiyə, Kuba, Əfqanıstan, İran, Venesuela, Keniya, Mozambik, Namibiya, Nigeriya və sair) adı olduğu vurğulanır.
Bu yaxınlarda Britaniyanın “Teleqraf” (The Telegraph) qəzeti yazmışdı ki, Ukraynada total müharibəyə başlayandan 2025-ci ilin sonunadək Rusiya Afrika, Asiya və Latın Amerikası ölkələrindən 18 min nəfərə qədər əcnəbini müqavilə əsasında orduya cəlb edib, onlardan ən azı 3300 nəfəri həlak olub.
“Vajnıye istorii” nəşri Rusiya ordusuna 36 ölkədən əcnəbilərin cəlb olunmasını yasaqlayan qərarı hansı səviyyədə, kimlərin qəbul etdiyini hələ dəqiqləşdirə bilmədiyini xəbər verir.

It is prohibited to recruit fighters from these countries into the Russian army.
At the beginning of this year, Russian military personnel presented a "blacklist" to groups engaged in recruiting foreigners to fight in Ukraine. They were instructed to stop recruiting soldiers from the countries listed. Medianews.az reports that this was written by the online publication "Vajnıye istorii".
"Vajnıye istorii," specializing in journalistic investigations, was founded by media representatives who emigrated from Russia. They have registered the publication in Latvia. "Vajnıye istorii" operates in the Russian language.
According to Medianews.az, the publication states that the mentioned list mainly consists of countries considered to be friends of Russia. Overall, the list includes the names of 36 countries (China, India, Brazil, South Africa, Turkey, Cuba, Afghanistan, Iran, Venezuela, Kenya, Mozambique, Namibia, Nigeria, and others).
Recently, the British newspaper "The Telegraph" wrote that since launching the total war in Ukraine, Russia has recruited up to 18,000 foreigners from African, Asian, and Latin American countries under contract into the army by the end of 2025, with at least 3,300 of them killed.
The "Vajnıye istorii" publication reports that it has not yet been able to clarify at what level and by whom the decision banning the recruitment of foreigners from 36 countries to the Russian army was made.