Rusiya ordusuna bu ölkələrdən döyüşçü cəlb etmək yasaq olunub
Bu ilin əvvəli Rusiya hərbçiləri əcnəbiləri Ukraynada döyüşməyə cəlb etməklə məşğul olan qruplara “qara siyahı” təqdim ediblər. Siyahıda adı olan ölkələrdən əsgər cəlb etməyi dayandırmaq tapşırılıb. Medianews.az bildirir ki, bunu “Vajnıye istorii” internet nəşri yazıb.
Jurnalist araşdırmaları üzrə ixtisaslaşan “Vajnıye istorii” nəşrini Rusiyadan mühacirət etmiş media nümayəndələri yaradıb. Onlar nəşri Latviyada qeydiyyatdan keçiriblər. “Vajnıye istorii” rus dilində fəaliyyət göstərir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, nəşr yazır ki, sözügedən siyahı əsasən Rusiyanın dostu hesab edilən ölkələrdən ibarətdir. Ümumilikdə siyahıda 36 ölkənin (Çin, Hindistan, Braziliya, Cənubi Afrika, Türkiyə, Kuba, Əfqanıstan, İran, Venesuela, Keniya, Mozambik, Namibiya, Nigeriya və sair) adı olduğu vurğulanır.
Bu yaxınlarda Britaniyanın “Teleqraf” (The Telegraph) qəzeti yazmışdı ki, Ukraynada total müharibəyə başlayandan 2025-ci ilin sonunadək Rusiya Afrika, Asiya və Latın Amerikası ölkələrindən 18 min nəfərə qədər əcnəbini müqavilə əsasında orduya cəlb edib, onlardan ən azı 3300 nəfəri həlak olub.
“Vajnıye istorii” nəşri Rusiya ordusuna 36 ölkədən əcnəbilərin cəlb olunmasını yasaqlayan qərarı hansı səviyyədə, kimlərin qəbul etdiyini hələ dəqiqləşdirə bilmədiyini xəbər verir.

В начале этого года российские военные представили группам, занимающимся привлечением иностранцев для участия в боях на Украине, «черный список». Было поручено прекратить вербовку солдат из стран, включенных в список. Medianews.az сообщает, что об этом написал интернет-издание «Важные истории».
Издание «Важные истории», специализирующееся на журналистских расследованиях, было создано медиа-представителями, эмигрировавшими из России. Они зарегистрировали издание в Латвии. «Важные истории» ведут свою деятельность на русском языке.
По информации Medianews.az, издание пишет, что упомянутый список в основном состоит из стран, считающихся друзьями России. В целом в списке упомянуто 36 стран (Китай, Индия, Бразилия, Южная Африка, Турция, Куба, Афганистан, Иран, Венесуэла, Кения, Мозамбик, Намибия, Нигерия и др.).
Недавно британская газета «The Telegraph» писала, что с начала тотальной войны на Украине до конца 2025 года Россия по контракту привлекла в армию до 18 тысяч иностранцев из стран Африки, Азии и Латинской Америки, из которых как минимум 3300 погибло.
Издание «Важные истории» сообщает, что пока не удалось выяснить, на каком уровне и кем было принято решение запретить привлечение иностранцев из 36 стран в российскую армию.