Rusiya türk dünyasından asılı vəziyyətə düşür
Rusiyanın “Qazprom” şirkətinin baş direktoru Aleksey Miller və Qazaxıstanın birinci vitse-naziri Roman Sklyar 2025 və 2026-cı illərdə Rusiya qazının Qazaxıstana tədarükünün artırılmasına dair saziş imzalayıblar.
Sənəd Vladivostokda EEF-2025 çərçivəsində imzalanıb.
"Sənəd işgüzar görüş zamanı imzalanıb. Tərəflər qaz təchizatı, nəqli və emalı sahəsində əməkdaşlığın gedişatı və inkişaf perspektivlərini də müzakirə ediblər", - şirkətdən bildiriblər.
2025-ci ilin ilk altı ayında Rusiya Qazaxıstana 320,9 milyon dollar dəyərində qaz tədarük edib.
Xatırladaq ki, Avropa ölkələri Rusiyadan qaz alışlarını dayandırdıqdan sonra Moskva bütün ümidlərini Uzaq Asiyaya dikmişdi.
"Bloomberg"in məlumatına görə, bu ilin may ayının ortalarında Vladimir Putinin Çin səfərində iki ölkə liderləri “Sibir gücü-2” qaz kəməri layihəsini də müzakirə etmişdilər.
Qeyd edək ki, “Sibir gücü 2” qaz kəməri Rusiyanın əlavə 50 milyard kubmetr qazını Çinə tədarük etməsini nəzərdə tutur. Rusiya tərəfi bu sazişi Çin ilə uzun müddət həyata keçirməyə çalışsa da, Pekin hələ də əvvəlcədən razılaşmadan çəkinirdi, halbuki Moskva bu müqavilənin qaçılmaz olduğunu dəfələrlə vurğulamışdı.
İddialara görə, bu məsələdə Rusiya üçün ən çox maneə yaradan dövlət Monqolustandır. Ulan-Batur ABŞ və Avropanın sanksiyalarından çəkindiyindən rus qazının öz torpaqlarından keçməsini istəmir. Müxtəlif bəhanələrlə Moskvaya bir növ “xətanı məndən uzaq elə” mesajları verir.
Görünən budur ki, həm Çinin və Monqolustanın çəkingələrini ortadan qaldırmaq, həm də Rusiyanın arzularını reallaşdırmaq üçün ortaq yol tapılıb. Rusiya Çinə nəql etməyi planlaşdırdığı qazını Qazaxıstana, Qazaxıstan isə öz daxili tələbatının bir hissəsini Çinə göndərəcək. Beləcə, Çin də, Monqolustan da potensial beynəlxalq təzyiqlərdən xilas olacaq.
Qeyd edək ki, Qazaxıstanda illik təbii qaz istehlakı 2024-cü ildə 21,2 milyard kubmetr olmuşdu. Bu da əvvəlki dövrlə müqayisədə 9% artım demək idi və hökumətin proqnozlarını üstələyir. 2025-ci ilədək Qazaxıstanda evlərin sayının artması, avtomobillər üçün yanacaq kimi istifadə və istehsalatda qazın rolunun artması hesabına təbii qaz istehlakı həcminin böyüməsi gözlənilir.
Qazaxıstanın daxili istehlakı və hasilatı artırmaq üçün kifayət qədər imkanları mövcuddur. 2024-cü ildə 59 milyard kubmetr təbii qaz istehsal edən qardaş ölkə 2025-ci ildə bu rəqəmi 62,8 milyard kubmetrə çatdırmağı planlaşdırır. 2030-cu ilə qədər isə hasilatın 74 milyard kubmetrə çatdırılması proqnozlaşdırılır.
Rusiyanın “Sibir gücü-2” layihəsi ilə Çinə ildə 50 milyard kub metr qaz satmaq istədiyini nəzərə alsaq, belə çıxır ki, Qazaxıstanın bu il hasil edəcəyi 62,8 milyard kub metr qazın daxili istehlaka gedən 21.2 kub metri çıxarsaq, hardasa 40 milyard kub metri Astana sayəsində həll olunacaq. Qalan 10 milyard kub metr qazı isə yəqin ki, Türkmənistanla əvəzləməyə çalışacaq.

Россия становится зависимой от тюркского мира
Генеральный директор российской компании «Газпром» Алексей Миллер и первый вице-премьер Казахстана Роман Скляр подписали соглашение об увеличении поставок российского газа в Казахстан в 2025 и 2026 годах.
Документ был подписан во Владивостоке в рамках ВЭФ-2025.
«Документ был подписан во время деловой встречи. Стороны обсудили ход сотрудничества и перспективы развития в сфере поставок газа, его транспортировки и переработки», – сообщили в компании.
За первые шесть месяцев 2025 года Россия поставила в Казахстан газа на сумму 320,9 миллиона долларов.
Напомним, что после того, как европейские страны прекратили закупать газ у России, Москва сосредоточила все свои надежды на Дальнем Востоке.
По данным Bloomberg, в середине мая этого года во время визита Владимира Путина в Китай лидеры двух стран обсудили проект газопровода «Сила Сибири-2».
Отметим, что газопровод «Сила Сибири-2» предусматривает поставку дополнительного объема российского газа в размере 50 миллиардов кубометров в Китай. Российская сторона пыталась реализовать это соглашение с Китаем на долгосрочной основе, но Пекин по-прежнему колебался без предварительного согласия, несмотря на неоднократные заявления Москвы о неизбежности этого контракта.
По слухам, самым большим препятствием для России в этом вопросе является Монголия. Улан-Батор, опасаясь санкций со стороны США и Европы, не желает пропускать российский газ через свою территорию. Под разными предлогами он как бы посылает Москве послание «удали ошибку от меня».
Похоже, что для снятия колебаний как Китая, так и Монголии, а также для реализации желаний России был найден совместный путь. Газ, который Россия планирует транспортировать в Китай, сначала поступит в Казахстан, а Казахстан часть внутреннего спроса покроет, направив газ в Китай. Таким образом и Китай, и Монголия смогут избежать потенциального международного давления.
Отметим, что ежегодное потребление природного газа в Казахстане в 2024 году составило 21,2 миллиарда кубометров. Это на 9% больше по сравнению с предыдущим периодом и превышает прогнозы правительства. До 2025 года ожидается рост объема потребления природного газа за счет увеличения числа домов, использования газа в качестве топлива для автомобилей и расширения его роли в промышленности.
Казахстан располагает достаточными возможностями для увеличения как внутреннего потребления, так и добычи газа. В 2024 году братская страна произвела 59 миллиардов кубометров природного газа, а к 2025 году планирует довести этот показатель до 62,8 миллиардов кубометров. К 2030 году прогнозируется увеличение добычи до 74 миллиардов кубометров.
Если учесть, что Россия намерена продавать Китаю по проекту «Сила Сибири-2» 50 миллиардов кубометров газа в год, получается, что из 62,8 миллиарда кубометров, которые Казахстан планирует добыть в этом году, вычтя внутреннее потребление в 21,2 миллиарда кубометров, примерно 40 миллиардов кубометров будет обеспечено благодаря Астане. Оставшиеся 10 миллиардов кубометров газа, скорее всего, попытаются заменить за счет Туркменистана.