Rusiya-Ukrayna cəbhəsində yaz-yay hücumu başlanıb -
Ukrayna Rusiyanın Ka-52 (Alliqator) hücum helikopterini havada ucuz FPV dronu ilə vurub. Hadisə bu gün baş verib. Ekipaj (pilot və şturman) qəza enişi etməyə çalışsa da, digər Ukrayna dronları tərəfindən məhv edilib.
Ka-52-lərin risk edərək cəbhə xəttinə yaxınlaşmasının səbəbi son günlər Rusiya ordusunun hücumlarının yeni mərhələsinin başlaması ilə əlaqədardır. (Bunu yaz-yay hücumunun başlanğıcı da adlandırırlar). Bu hücumlar Rusiya piyada qüvvələrinin ağır itkiləri ilə müşayiət olunur. Ukrayna Baş Qərargahının məlumatına görə, ötən 3 gündə Rusiya tərəfi ölü-yaralı olaraq 4900-dən çox əsgər itirib.
Ukrayna ordusu isə öz növbəsində Dnepropetrovsk-Zaporojye istiqamətində lokal hücum əməliyyatlarını davam etdirir. Artıq 430 kv. km ərazi geri alınıb.
Qış boyunca Ukrayna ordusu tərəfindən Rusiyanın 80-dən artıq HHM sistemi və radarının sıradan çıxarılması səbəbi ilə cəbhə xəttində işğalçı ordunun, Krımın, eləcə də Rusiya ərazisinin böyük hissəsinin hava müdafiəsində ciddi boşluqlar yarandığı üçün Ukrayna dronları son vaxtlar daha rahat hərəkət edir və dərinliklərə qədər irəliləyib, düşmənin piyada qüvvələrinə, hərbi texnikasına, logistikasına, sənaye obyektlərinə ardıcıl zərbələr endirir.
Peyk görüntüsü ilə dəqiqləşib ki, martın 17-də Novqorod vilayətinin Staraya Russa şəhərindəki aviasiya təmiri müəssisəsinə Ukrayna dronlarının hücumu zamanı nadir A-50 radiolokasiya təyyarəsi sıradan çıxarılıb.

Spring-summer offensive has begun on the Russia-Ukraine front -
Ukraine shot down Russia's Ka-52 (Alligator) attack helicopter in the air with a cheap FPV drone. The incident happened today. Although the crew (pilot and navigator) tried to make an emergency landing, they were destroyed by other Ukrainian drones.
The reason Ka-52s risk approaching the frontline is related to the beginning of a new phase of Russian army attacks in recent days. (This is also called the start of the spring-summer offensive). These attacks are accompanied by heavy losses of Russian infantry forces. According to the Ukrainian General Staff, in the last 3 days the Russian side has lost more than 4,900 soldiers dead or wounded.
The Ukrainian army, in turn, continues local offensive operations in the Dnipropetrovsk-Zaporizhzhia direction. Already 430 sq. km of territory has been recaptured.
Due to the destruction of more than 80 of Russia’s air defense systems and radars by the Ukrainian army during the winter, major gaps have arisen in the air defense of the occupying army on the frontline, Crimea, as well as much of Russian territory, which is why Ukrainian drones have been moving more freely recently and have advanced deep, striking successive blows to enemy infantry forces, military equipment, logistics, and industrial sites.
It has been confirmed by satellite imagery that on March 17, during the attack of Ukrainian drones on the aviation repair facility in the city of Staraya Russa in Novgorod Oblast, the rare A-50 radar aircraft was put out of commission.