Rusiyada erməni qalmaqalı -
Medianews.az bildirir ki, hazırda Rusiyada “Böyük kitab” milli ədəbi mükafatına təqdim olunmuş əsərlərin seçimi gedir.
Simonyan müəllifi olduğu “Əzəl başdan Söz idi – axırda Rəqəm olacaq” adlı antiutopik romanını da bu müsabiqəyə təqdim edib.
Aprelin 22-də ekspertlər şurası bədii nəsr nominasiyasında 29 əsərin növbəti seçim mərhələsinə keçdiyini elan edib. Siyahını TASS agentliyinin mətbuat mərkəzində keçirilən tədbirdə şuranın sədri, yazıçı Andrey Astvatsaturov səsləndirib. Eyni zamanda siyahı TASS-ın saytında və “Kommersant” qəzetində dərc olunub.
Lakin sonradan müsabiqənin rəsmi saytında və teleqram kanalında bədii nəsr nominasiyası üzrə 30 namizədin yer aldığı bir siyahı yerləşdirilib. Teleqramdakı paylaşımda siyahının redaktə edildiyi də qeyd olunub.
Yenilənmiş siyahıda yazıçı Andrey Stolyarovun əsərinin yerinə Marqarita Simonyanın romanı daxil edilib və o, 25-ci sırada göstərilib.
Aprelin 23-də müsabiqənin rəhbəri Tatyana Voskovskayanın adından yayılan açıqlamada hadisə “son dərəcə xoşagəlməz səhv” kimi izah olunub. Bildirilib ki, Simonyanın kitabı əslində əvvəlcədən siyahıda olub, lakin mətbuat konfransına hazırlıq zamanı texniki yanlışlıq nəticəsində siyahıya düşməyib.
Bəs görəsən nə səbəbə siyahı mediada dərc olunanda təşkilatçılar orada səhvə yol verildiyini jurnalistlərə deməyiblər, sonradan səssizcə müsabiqənin rəsmi saytında siyahını dəyişiblər? Rusiyanın sosial şəbəkələrində sürətlə dövr edən bu suala təşkilatçılardan cavab gəlməyib.
Artıq Rusiyanın bir sıra yazıçıları Simonyanın adının sonradan siyahıya salınmasına sərt etiraz bildirməyə başlayıblar.
“Böyük kitab” mükafatı 2005-ci ildə təsis edilib və rus dilində yazılmış ən yaxşı bədii və sənədli nəsr əsərlərinin müəlliflərini mükafatlandırmaq məqsədi daşıyır.

В России разгорелся скандал с Симоняном -
Вокалистка Кремля, главный редактор российского телеканала RT Маргарита Симоньян оказалась в центре нового скандала.
Medianews.az сообщает, что в России сейчас идет отбор произведений, выдвинутых на национальную литературную премию "Большая книга".
Симоньян также представила на конкурс свой антиутопический роман под названием "Сначала было Слово — в конце будет Цифра".
22 апреля экспертный совет объявил о том, что в номинации художественной прозы в следующий этап отбора прошли 29 произведений. Список был озвучен председателем совета, писателем Андреем Аствацатуровым на мероприятии в пресс-центре ТАСС. Одновременно список был опубликован на сайте ТАСС и в газете "Коммерсант".
Однако позднее на официальном сайте конкурса и в телеграм-канале был размещен список из 30 номинантов в номинации художественной прозы. В публикации в Телеграме также было отмечено, что список был отредактирован.
В обновленном списке вместо произведения писателя Андрея Столярова был включен роман Маргариты Симоньян, который указан на 25-м месте.
23 апреля в заявлении от имени руководителя конкурса Татьяны Восковской случившееся было объяснено как "крайне неприятная ошибка". Было указано, что книга Симоньян изначально действительно была в списке, но из-за технической ошибки при подготовке к пресс-конференции не попала в опубликованный список.
Однако остается непонятным, почему при публикации списка в СМИ организаторы не сообщили журналистам о допущенной ошибке, а позже тихо изменили список на официальном сайте конкурса? На этот вопрос, активно обсуждаемый в российских социальных сетях, ответа от организаторов не последовало.
Уже ряд российских писателей начали резко критиковать включение имени Симоньян в список задним числом.
Премия "Большая книга" была учреждена в 2005 году и направлена на поощрение авторов лучших произведений художественной и документальной прозы, написанных на русском языке.