Rusiyada tanınmış azərbaycanlı vəkil, diaspor fəalı Ələkbər Qarayev barəsində 2 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçilib. O, Krasnoyarsk şəhərində iki tanışı ilə birlikdə saxlanılıb.
Rusiya Federasiyası İstintaq Komitəsinin Krasnoyarsk diyarı və Xakasiya üzrə Baş İstintaq İdarəsinin yaydığı məlumata görə, Ələkbər Qarayev Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 30-cu maddəsinin 3-cü hissəsi və 159-cu maddəsinin 4-cü hissəsi (mütəşəkkil dəstə tərəfindən xüsusilə külli miqdarda törədilmiş dələduzluğa cəhd) ilə şübhəli bilinir.
İddialara əsasən, Qarayev və digər şəxslər “Sibiryak” tikinti şirkətinin prezidenti Vladimir Yeqorovdan rüşvət almağa cəhd etməkdə şübhələndirilirlər. Məhkəmə qərarı ilə vəkil barəsində 2 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçilib. Hazırda istintaq davam edir.
Modern.az xatırladır ki, Ələkbər Qarayev Rusiyada soydaşlarımızı prinsipial məsələlərdə daim müdafiə etməklə məşhurdur. 1964-cü ildə Samux rayonunda anadan olan Ələkbər Qarayev ali təhsilini əvvəlcə iqtisadiyyat sahəsində alıb, daha sonra hüquq təhsili alaraq 2000-ci ildən vəkil kimi fəaliyyət göstərib. O, uzun illər Krasnoyarsk və Moskva şəhərlərində hüquqi fəaliyyətlə məşğul olub.
Qarayev 2002-ci ildən Rusiya Hüquqşünaslar Assosiasiyasının üzvüdür. O, həmçinin Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin Krasnoyarsk şöbəsində sədr müavini vəzifəsində çalışıb və diaspor fəaliyyətində aktiv rol oynayıb.
Vəkil xüsusilə Rusiyada yaşayan azərbaycanlıların hüquqlarının müdafiəsi ilə tanınıb. Onun ən çox diqqət çəkən hüquqi uğurlarından biri 2015-ci ildə Krasnoyarsk məhkəməsində “Erməni terrorizmi” kitab-albomu ilə bağlı qadağa qərarının ləğvinə nail olması olub.
Ələkbər Qarayev Rusiyada saxlanılmış azərbaycanlı fitnes məşqçisi Kamil Zeynallınin də vəkili kimi çıxış edib. O zaman Ermənistan tərəfindən beynəlxalq axtarışa verilmiş Zeynallının azadlığa buraxılması prosesində fəal iştirak edib və məsələ ilə bağlı açıqlamalar verib.
Qarayev həmçinin müxtəlif vaxtlarda Rusiyada soydaşlarımıza qarşı törədilmiş hüquq pozuntuları və cinayət hadisələri ilə bağlı mövqeyini açıq şəkildə ifadə edib, hüquqi müdafiəni təşkil edib.
2017-ci ildə o, İlham Əliyev tərəfindən “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub. Dünya Azərbaycanlılarının IV və V Qurultaylarının iştirakçısı olub.
Rusiyadakı bəzi diaspor nümayəndələri Qarayevin uzun illər aktiv ictimai fəaliyyət göstərdiyini, soydaşlarımızın hüquqlarını müdafiə etdiyini bildirirlər. Onlar hesab edirlər ki, istintaq hərtərəfli və obyektiv aparılmalıdır və ittihamlar əsaslı sübutlarla təsdiqlənməlidir.
Hazırda Ələkbər Qarayevə qarşı irəli sürülmüş ittihamların məhkəmədə araşdırılması gözlənilir. Onun təqsiri məhkəmə qərarı olmadan sübuta yetirilmiş hesab edilmir.

В России в отношении известного азербайджанского адвоката и общественного деятеля Алекпера Караева избрана мера пресечения в виде двухмесячного заключения под стражу. Он был задержан вместе с двумя знакомыми в городе Красноярске.
По сообщению Следственного комитета Российской Федерации по Красноярскому краю и Хакасии, Алекпер Караев подозревается по части 3 статьи 30 и части 4 статьи 159 Уголовного кодекса РФ (покушение на мошенничество, совершённое организованной группой в особо крупном размере).
Как утверждается, Караев и другие лица подозреваются в попытке получить взятку у президента строительной компании «Сибиряк» Владимира Егоровa. По решению суда в отношении адвоката избрана мера пресечения в виде двух месяцев заключения под стражу. В настоящее время продолжается расследование.
Modern.az напоминает, что Алекпер Караев известен в России тем, что постоянно защищает наших соотечественников по принципиальным вопросам. Родившийся в 1964 году в Самухском районе Алекпер Караев получил высшее образование сначала в области экономики, а затем юридическое образование и с 2000 года работает адвокатом. В течение многих лет он занимался юридической деятельностью в городах Красноярск и Москва.
С 2002 года Караев является членом Российской ассоциации юристов. Он также работал заместителем председателя Красноярского отделения Общероссийского Азербайджанского Конгресса и играл активную роль в общественной деятельности диаспоры.
Адвокат особенно известен защитой прав проживающих в России азербайджанцев. Одним из его наиболее заметных юридических достижений стало в 2015 году отмена судебного запрета на книгу-альбом «Армянский терроризм» в суде Красноярска.
Алекпер Караев также выступал адвокатом азербайджанского фитнес-тренера Камиля Зейналлы, задержанного в России. Он активно участвовал в процессе освобождения Зейналлы, внесенного в международный розыск Арменией, и давал по этому поводу комментарии.
Караев также открыто выражал свою позицию и организовывал юридическую защиту по поводу нарушений прав и преступлений, совершённых в отношении наших соотечественников в России в разные периоды времени.
В 2017 году он был награждён медалью «Тарагги» Илхамом Алиевым. Является участником IV и V Всемирных конгрессов азербайджанцев.
Некоторые представители диаспоры в России отмечают, что Караев долгие годы активно занимается общественной деятельностью, защищая права наших соотечественников. Они считают, что расследование должно быть всесторонним и объективным, а обвинения должны подтверждаться вескими доказательствами.
В настоящее время ожидается рассмотрение в суде выдвинутых против Алекпера Караева обвинений. Его вина не считается доказанной без решения суда.