Rusiyadan Ermənistana AĞIR ZƏRBƏ:
Medianews.az xəbər verir ki, Rusiya dövlətinə məxsus “Çestnıy znak” markalama sistemi Ermənistan istehsalı olan “Cermuk” mineral suyunun müəyyən partiyasının həm fiziki, həm də onlayn mağazalarda satışını müvəqqəti dayandırıb.
Bu barədə Markalama Sisteminin operatoru olan Perspektiv Texnologiyaların İnkişafı Mərkəzinin baş direktorunun müavini Revez Yusupov RBK-ya bildirib.
Onun sözlərinə görə, dövriyyədə olan təxminən 338 min şüşəlik məhsul yoxlama başa çatana qədər satışdan çıxarılıb.
“Rospotrebnadzor”un məktubunda qeyd olunur ki, vətəndaşların həyat və sağlamlığına mümkün zərərin qarşısını almaq üçün təcili tədbirlər görülməlidir.
Məhdudiyyətə səbəb kimi “məcburi tələblərin pozulması” göstərilir.
Qeyd olunur ki, qadağa 17 fevral və 5 mart 2026-cı il tarixlərində istehsal olunmuş məhsullara şamil edilir.//KONKRET.az

Сильный удар из России по Армении:
Medianews.az сообщает, что принадлежащая российскому государству система маркировки «Честный знак» временно приостановила продажу в физических и онлайн-магазинах определённой партии минеральной воды «Джермук» армянского производства.
Об этом заместитель генерального директора Центра развития перспективных технологий, оператора системы маркировки, Ревез Юсупов сообщил РБК.
По его словам, из продажи изъято около 338 тысяч бутылок продукции до завершения проверки.
В письме Роспотребнадзора говорится, что необходимо принять срочные меры для предотвращения возможного вреда жизни и здоровью граждан.
В качестве причины ограничения указывается «нарушение обязательных требований».
Уточняется, что запрет распространяется на продукцию, произведённую 17 февраля и 5 марта 2026 года.//KONKRET.az