Rüşvətə görə 8 vəzifəli şəxs
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti ilə birlikdə həmin Xidmətin bəzi vəzifəli şəxslərinin qanunsuz əməllərinin qarşısının alınması və aşkar edilmiş belə hüquqpozmalara qarşı mübarizə istiqamətində kompleks, sistemli və ardıcıl tədbirlərin görülməsi davam etdirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Xidmətdən daxil olmuş və Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən keçirilən əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində əldə edilmiş məlumatlar əsasında Xidmətin Qaradağ rayon idarəsi, Saatlı, Cəbrayıl və Ağdaş rayon şöbələrinin vəzifəli şəxslərinin qanunsuz hərəkətləri ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işləri başlanıb.
İstintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri ilə həmin idarə və şöbələrin vəzifəli şəxsləri tərəfindən xidməti vəzifələrinin icrası ilə əlaqədar ayrı-ayrı şəxslərin hərbi təlim toplanışlarına cəlb edilməkdən yayındırılması, hərbi xidmətdən möhlət hüququnun verilməsi, ölkədən çıxışına məhdudiyyət tətbiq edilməməsi və digər bu kimi məqsədlərlə müxtəlif məbləğlərdə rüşvət almalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Xidmətin Ağdaş rayon şöbəsinin rəisi Nurlan Abbasov, həmin Şöbənin həqiqi hərbi xidmətə çağırış bölməsinin rəisi Şahlar Usubəliyev, həmin Şöbənin həqiqi hərbi xidmətə çağırış bölməsinin zabiti Taleh İsmayılov, Xidmətin Saatlı rayon şöbəsinin rəisi Murad Əhmədov, həmin Şöbənin səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik bölməsinin zabiti Araz Kərimli, Xidmətin Cəbrayıl rayon şöbəsinin rəis müavini - səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik bölməsinin rəisi Niyam Mədətsoylu, Xidmətin Qaradağ rayon idarəsinin səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik şöbəsinin zabitləri Etibar Əliyev və Şamil Alıyevə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq olaraq 311.3.1, 311.3.2,  311.3.3-cü (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən təkrarən külli miqdar rüşvət alınması) maddələri ilə ittiham elan edilib, istintaq orqanının vəsatətləri və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatları əsasında Bakı Hərbi Məhkəməsinin qərarları ilə barələrində həbs (əsas) və vəzifədən kənarlaşdırma (əlavə) növündə qətimkan tədbirləri seçilib.
Cinayət işi üzrə zəruri istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilməklə qanunsuz əməllərin törədilməsində iştirak etmiş digər təqsirli şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi də təmin olunacaqdır.//Milli.Az

8 должностных лиц за взятки
Генеральная прокуратура Азербайджанской Республики совместно с Государственной службой по мобилизации и военной службе продолжает принимать комплексные, системные и последовательные меры по предотвращению незаконных действий некоторых должностных лиц данной службы и борьбе с выявленными такими правонарушениями.
Medianews.az сообщает, что по информации, поступившей из Службы, а также на основании данных, полученных в результате проведенных Главным управлением по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре оперативно-разыскных мероприятий, возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики в отношении должностных лиц Карадагского районного управления службы, а также отделений в Саатлинском, Джебраильском и Агдашском районах, совершивших незаконные действия.
В ходе следствия и оперативно-разыскных мероприятий установлены обоснованные подозрения, что должностные лица указанных управлений и отделений в связи с исполнением служебных обязанностей получали взятки различных размеров за уклонение отдельных лиц от участия в военных учебных сборах, предоставление отсрочки от военной службы, непредпринятие ограничений на выезд из страны и в других подобных целях.
На основании собранных доказательств предъявлены обвинения начальнику Агдашского районного отделения службы Нурлану Аббасову, начальнику отдела призыва на действительную военную службу этого отделения Шахлару Усубалиеву, офицеру отдела призыва на действительную военную службу этого отделения Талеху Исмаилову, начальнику Саатлинского районного отделения службы Мураду Ахмедову, офицеру отдела мобилизационной подготовки и мобилизационного отдела этого отделения Аразу Керимли, заместителю начальника Джебраильского районного отделения службы - начальнику отдела мобилизационной подготовки и мобилизационного отдела Нияму Мадатсою, офицерам Карадагского районного управления службы, отдела мобилизационной подготовки и мобилизационного отдела Этубару Алиеву и Шамилю Алиеву по соответствующим частям 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (повторное получение крупной взятки группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса. По ходатайствам следственных органов и представлениям прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным следствием, на основании решений Бакинского военного суда в отношении них избраны меры пресечения в виде ареста (основная) и отстранения от должности (дополнительная).
В рамках уголовного дела продолжаются необходимые следственные и оперативные мероприятия, обеспечится привлечение к уголовной ответственности других виновных лиц, участвовавших в совершении незаконных действий.//Milli.Az