Rza Pəhləvi İran xalqına
İranın keçmiş şahı Məhəmməd Rza Pəhləvinin oğlu, müxalif siyasi fiqur Rza Pəhləvi İran xalqına videoformatda müraciət edib.
Musavat.com bildirir Rza Pəhləvi çıxışında ABŞ-ın İrana yönəlik addımlarını “humanitar müdaxilə” kimi qiymətləndiribb
"Qarşımızda yeni bir mərhələ açılıb. Amerika Birləşmiş Ştatlarının prezidenti tərəfindən cəsur İran xalqına vəd edilən yardım artıq çatıb. Bu, humanitar müdaxilədir və hədəfi İslam Respublikası, onun repressiya aparatı və qətl maşınıdır — İranın böyük ölkəsi və xalqı deyil.
Lakin bu yardımın çatmasına baxmayaraq, son qələbə yenə də bizim əllərimizlə yazılacaq. Bu son mübarizədə işi bitirəcək olan biz — İran xalqıyıq. Küçələrə qayıtmağın vaxtı yaxınlaşır. İndi ki, İslam Respublikası süqut ərəfəsindədir, ölkənin hərbi, polis və təhlükəsizlik qüvvələrinə mesajım aydındır: İranın və İran xalqının keşiyində durun, İslam Respublikasının və onun rəhbərlərinin deyil.
Sizin vəzifəniz xalqı qorumaqdır, vətənimizi repressiya və cinayət yolu ilə girov götürmüş bir rejimi deyil. Xalqa qoşulun və sabit, təhlükəsiz bir keçidə dəstək olun. Əks halda, Xameneinin və rejiminin batmaqda olan gəmisilə birlikdə siz də batacaqsınız".
Rza Pəhləvi ABŞ prezidenti Trampa da müraciət edib:
"Və mesajım Amerika Birləşmiş Ştatlarının prezidenti Trampa budur: İranın şərəfli xalqı bu rejimin vəhşi repressiya və qətliamlarına baxmayaraq, iki aya yaxın müddətdə cəsarətlə dayandı. Sizdən xahiş edirəm ki, mülki şəxslərin və həmvətənlərimin həyatını qorumaq üçün maksimum ehtiyat göstərin. İran xalqı sizin və azad dünyanın təbii müttəfiqidir və müasir İran tarixinin ən çətin dövründə göstərdiyiniz yardımı heç vaxt unutmayacağam".

Reza Pahlavi to the people of Iran
The son of Iran's former Shah Mohammad Reza Pahlavi, opposition political figure Reza Pahlavi, addressed the Iranian people in a video format.
Musavat.com reports that in his speech, Reza Pahlavi described the actions of the United States towards Iran as "humanitarian intervention."
"A new phase has opened before us. The aid promised by the President of the United States to the brave Iranian people has now arrived. This is humanitarian intervention and its target is the Islamic Republic, its repressive apparatus, and the killing machine — not Iran’s great country and its people.
However, despite the arrival of this aid, the final victory will again be written with our own hands. We — the Iranian people — are the ones who will finish the work in this last struggle. The time to return to the streets is approaching. Now that the Islamic Republic is on the verge of collapse, my message to the country's military, police, and security forces is clear: stand guard over Iran and the Iranian people, not over the Islamic Republic and its leaders.
Your duty is to protect the people, not a regime that has taken our homeland hostage through repression and crime. Join the people and support a stable, secure transition. Otherwise, you will sink together with Khamenei’s and the regime’s sinking ship."
Reza Pahlavi also addressed a message to U.S. President Trump:
"And my message to the President of the United States, Trump, is this: The honorable people of Iran have stood courageously for nearly two months despite the regime's brutal repression and massacres. I ask you to exercise maximum caution to protect the lives of civilians and my compatriots. The Iranian people are your natural allies and those of the free world, and I will never forget the assistance you have shown during the most difficult period of modern Iranian history."